אתר השטח הישראלי - ג'יפים רכבי שטח מסעות טיולים ניווט נהיגה ישראל ירדן מדבר מערבי מצרים טורקיה מרוקו רומניה
EnglishEnglish | יציאה |  RSS  | הוסיפו למועדפים | הפכו לדף הבית
שלום אורח  להרשמה לאתר logo
חיפוש
חפשחפש באתר
חיפוש מתקדם
מסעות והדרכות
טיול נהיגה חוצה אירו...
סובב מצוק הצינים - י...
סובב מצוק הצינים - י...

ציוד לשטח
זוג מכשירי קשר G7 Pro
695 ₪
אתיופיה - מדבר דנקיל והר הגעש ארטה-אלה
4200 $
רסקיו טייפ - סרט היתוך מסיליקון
49 ₪


קישורים חשובים‎
מסעות טיפוס הרים
מרוקו - טיול ג'יפים
מרוקו - טיול אופנועי שטח
גאורגיה - טיול ג'יפים
הדרכת נהיגה בשטח טרשישטח TV
שטח טיוי
מבחן האייל או למה צריך בקרת יציבות

חדשות
תמונות ריגול ראשונות של טנדר ג'יפ

אלפא משיקה את הסטלביו בארץ

העכביש שייקח אתכם רחוק בשטח

מפה ומשם – לקט ג'יפאים

ניסאן טיטאן – גרסת הקמפינג

החדש של יונדאי נחשף

לעוף נמוך עם טויוטה לנד קרוזר

חדש: סוס עבודה חשמלי

סובארו חוזרת לגדוליםתמונת היום בגלריות
טיול סזוקי ויטרה פברואר 2017


חדש בפורומים שטח
כתבה חדשה - טיולים ומסעות לחג השבועות
שטח | אתר השטח 4X4 | 25.05.17
איזה יופי
גלריות | Ogash Ofer | 25.05.17
גלריה חדשה - סובארו XV מערד לים המלח בשטח
גלריות | אתר השטח 4X4 | 25.05.17

חדש בלוח רכבי שטח
סוזוקי ג'ימיני
שנת 2003 | יד 7 | 17.05.17
סוזוקי גרנד ויטארה
שנת 2009 | יד 2 | 15.05.17
סוזוקי ויטארה
שנת 1994 | יד 2 | 09.05.17

ראשי > אופנועים > קירגיסטאן

מסע אופנעים הרפתקני ברחבי קירגיסטאן

המטוס מנמיך אל השחר המפציע, מבעד לאפלה מתחיל להתגלות מישור עצום מימדים, המחולק לשדות משוני צורה, פסי צבע לא ברורים מחלקים את האופק, וככל שמנמיכים והאור מתחזק, האדמה שספגה גשם עז בימים האחרונים, מגלה את בוציותה, לעתים נדמה שאנחנו נוחתים לתוך שדות אורז. לב האופנוען שוקע בקירבו, זה לא יהיה קל, לפחות בימים הבאים מובטחת לנו שמש שתייבש את הבוץ ותאפשר לנו לרדת מהדרכים הראשיות לשטח של קיגיסטאן. ההרפתקה הגדולה מתחילה
מאת: עמיר גד נאורעודכן: 08.12.16
תגיות: טיול אופנועים בארץ | טיול אופנועים טורקיה | טיול אופנועים ירדן | טיול אופנועים מצרים | טיול אופנועים מרוקו | 

fiogf49gjkf0d


עונת הגשמים הסתיימה לה במאי, ואנחנו לקראת סוף יוני בגשם סוחף יוצאים מבישקק, האדם מתכנן תוכניות והאל צוחק מלמעלה, מהר מאוד, יותר מדי מהר, גילינו כי מגפי הרכיבה אינם נגד גשם, נהפוך הוא, הם סופחי מים, וכל שלולית נכנסת ישר לגרבים, מעכשיו ועד סוף הטיול, נרכב עם גרבים רטובות.


הגשם הסוחף מפסיק אחר זמן מה, אבל התנועה הצפופה, והמוניות המשתוללות בפראות על הכביש העמוס גורמת לאי אילו פירפורי הלב, ניתנת הנחיה , מפה כ 50 ק''מ אנחנו לא פונים, ולכן כל רוכב לעצמו, ואכן אנחנו מצליחים להיות לפני התנועה, והשיירה מתנהלת בזריזות.


התנהלות הבוקר אטית משהו, אתמול הגענו ל son kul-אגם מקסים בגובה כ 3000 מטר, הקור חודר את כל השכבות, והגשם שזרזף, רק הגביר את עוצמת הקור, קבענו לשמונה בבוקר, אבל יפי המקום, השקט, השלווה, והעננים החוסמים את אור השמש, משפיעים על החשק לצאת מהיורט הנעים אל השבילים הבוציים


מכת גז אחרונה ויאללה,  לתוך הנחל, האדרנלין מרקיעה שחקים, עוברים מטרים ספורים, מים רדודים ואז נופלים לעומק ולזרם המכה, האופנוע כמעט נסחף בנחל הגועש, התפילה בליבי חזקה, שרק לא ידם הטרטור המנחם הזה מלמטה, אני מטה את המשקל נגד הזרם החזק, כולי רטוב במים הקפואים, הרגלים משתדלות למצוא אחיזה לאזן את האופנוע המגמגם, הקלאטש כבר לא מתפקד מהקור והמנוע נדם...

גשם

fiogf49gjkf0d


אני בכוחות רבים מתאמץ להחזיק את האופנוע ואותי מעל המים הגועשים המאיימים לסחוף אותנו במורד הנחל השוצף, החברה שהוצבו מבעוד מועד מוכנים אלי חילוץ, לופתים בעוז את האופנוע ובמשיכה ודחיפה והרמה, מצליחים לחלץ אותנו מהמים המאוכזבים.


וכך אנחנו מעבירים אופנוע אחד אחרי השני, המיים הקפואים משביתים את רוב המנועים,  לפני שאני ניגש להעביר  את האופנוע האחרון, אני מנקה קצת סלעים מתוך הנחל השוצףמניע את ה-XT ומחליט, נותן גז עד שיתקע, המחלצים מוצבים במקומם הקפוא, אני נכנס בשעטה, תקיעה קלה במרכז הזרם, אבל המנוע נותן מכה נוספת והקלאטש איכשהו מגיב,  ואנחנו בצד השני.


עכשיו מכה הקור, אבל אין ברירה צריך להמשיך ולמצוא מקום לינה וכך אנחנו ממשיכים ועולים בדרך המתפתלת לאורך הנחל הגועש, והתפילה מבקשת רק למצוא בית מקלט לפני שנדרש לחצות את הנחל שנית.


נו מה, לא עוברים מספר מטרים ושוב הדרך חוצה, עברתי את הנחל ברגל, מצאתי מסלול סביר, ואכן כולם עוברים בנסיעה, ועכשיו תורי, יודע שזה אפשרי, אבל אללי, הקלאטש, חוטף מכת קור וממאן לתפקד, המון רעש מנוע וכלום לא קורה, לאחר מספר דקות השמן מתחמם שוב והפעם בלי רחמים ובלי קלאטש, עברנו.


לאחר הסיוט הזה, הנחל אינו מציב לנו אתגרים, לעומתו השמים נפתחים וגשם עליז מקשה על הראות , השביל בוצי משהו, אבל למזלנו הקרקע חולית ומנקזת  את המים היטב


מרחוק מספר חוות, אנחנו בודקים בתקווה למצוא מפלט ללילה, רובן שוממות, אבל הינה אחת נחבאת מעבר לסיבוב, יש בה אנשים חייכנים.


כן יש מקום, כמה אתם? 13, הממ, לא בטוח,  לבסוף בעזרת המכונאי המתורגמן, הם מפנים לנו שני חדרים בבית, (כל המשפחה נדחקה לחדר אחד), אין להם אפשרות להאכיל אותנו, אבל הם נתנו לנו 2 כיכרות לחם טעים, לפחות ישנו יבשים וחמים...

מים
הזיקנה נאה להם


הבוקר נאה והשמים כחולים, נפרדים ממארחינו החביבים (עדין ללא אוכל) ויורדים לכיוון הכפר הקרוב, הדרך סחופה כדבעי, ואנחנו גולשים בינות למניפות סחף שעלו על גדותיהן, והינה הקרקע משנה צבע והקוליסים העמוקים מראים את אשר יגורנו,. בוץ עמוק וחלקלק, בשילוב עם עליה אימתנית – בדיוק חלומו של כל אופנוען, לאחר זמן שנראה כנצח, אנחנו למעלה, השמש מייבשת את הבוץ, ואנחנו עוצרים ליד חווה של דבוראים, שאלנו אם אפשר לקנות אוכל, וקיבלנו 2 לחמים ובקבוק דבש, טעים טעים טעים...


למזלנו הקרקע שוב חזרה להיות חולית ואנחנו שועטים במעלה שבסופו מחנה יורטים. לשאלתנו אם יש אוכל, עונים שאין, אבל מזמינים אותנו לתה, ליד התה, הם פורסים לפנינו שולחן אירוח שלא היה מבייש שום מימונה, מלאנו את כרסינו מטעמי הרמאדאן (מוסלמים) ויצאנו שמחים להמשך הרפתקאותנו. גילוי נאות – ביום הקודם, אני שכחתי לקנות מצרכים לערב, משום שחשדתי שנאלץ להתארח באחד הכפרים בדרך... וכך נקלענו לרעב הזמני הזה, למרות שבצהרים לפני, אכלנו מלא קיבולתנו, כך שלא היה נורא כל כך.


אור השחר המפציע מבעד לכיפת היורט, מגלה לי שהפעם  אני כנראה ישן ביורט טיכסי,  היורט קטן מאוד, בקושי מכיל את מיטת המכונאי ואותי - הישן על הריצפה. אבל מבעד לשרעפי השינה והאור הרך מתגלים הפרטים, העץ המעוצב של הקירות,  דוגמת הסוס בבמבוק, החלון הקטן בצד הגג, נראה לי שזה יורט כלולות או שמאני,  פשוט מקסים.  

בוץ בעליה


כבר ישנתי ביורטים רבים, כולם נוחים להפליא, מבודדים מהקור המקפיא בחוץ, ונעימים מבפנים, חלקם עשויים עץ, חלקם מתכת, בד הלבד העבה מבודד מרוחות הקרות  והגשם שבחוץ, לבין הפנים החמים. לרוב הנוודים יורט אחד, לחלקם שנים, ואז אחד הוא מטבח והשני למגורים,


אנחנו מחפשים את היורטים הזוגיים, כי בהם קל יותר למשפחה לארח אותנו. חיש קל הם מעבירים את המצעים שלהם ליורט המטבח, ופורסים למענינו מצע מזרנים נוח העשוי משמיכות מיוחדות, והנה מלון אורחים מפנק, שגופינו הלאה וספוג המים הקפואים שמח לקראתו, תה חם ותבשיל מהביל,  ואנחנו בגן עדן. 


ומיד מצד שני של העמק מגיעים הרועים לברך אותנו, והסוסות נחלבות, להכין את משקה האלים – KCHUMUS קחומוס  - שלא תיטעו, אין קשר לחומוס האהוב עלינו, משקה חלב סוסות מוחמץ עובר עישון (הבעיה שאין להם עץ לעישון ולכן הם משתמשים בגללים יבשים – והתוצאה בהתאם).

מאור פנים קירגיזי
חלב סוסות


היום מצפה לנו הרפתקאה אמיתית, נסיעה בעמקים קסומים, מעבר מים רציני, מעבר הרים גבוהה, וסיום באגם חמים, יאללא אם לא נצא, לא נדע אם נצליח להגיע...


הדרך  מתנהלת בקלילות, הנוף מהמם, והינה לקראת סוף הבוקר,מעבר המים, אכן כפי שזכרתי המים מאוד מהירים והקרקעית זרועה סלעים קטנים שיקשו מאוד על המעבר, והנחל זורם כל כך חזק שאני חושש שאופנוע שיתקע / יפול, עלול להיסחף! 


מבית סמוך זימנו משאית קטנה, 4 אופנועים הועמסו בעליזות ואף ירדו ללא פגע, בדרך לנגלה (סבב) השניה, שקעה לה המשאית באמצע הזרם ללא יכולת לזוז, למרות כל מאמצינו, לא צלחנו לחלץ אותה, כמובן לא עזר שלא היה ברשותנו דבר שלא נשבר / נקרע בנסיונות הגרירה, לבסוף העברנו את שאר האופנועים בחסות המשאית ששימשה כמעין סכר / שובר זרימה, לבסוף כולם היו בצד הנכון של הסמבטיון (חלק מהרוכבים הועברו ע''י סוס שחצה בבוז את הנחל מצד לצד!).  


והינה הקירגיזים שעזרו לנו והמשאית שלהם תקועה באמצעו של נחל גועש, פנו לחזור לביתם בשלוות נפש ראויה לשבח, בלי קללות ובלי כעס, פשוט מדהים, קראנו להם, ושילמנו להם את המגיע להם ואף יותר, מי יודע אם יצליחו אי פעם להוציא את המשאית מתוך הנחל  הסוחף...


הדרך זרועה אבנים מתדרדרות, נראית כאילו הר געש התפרץ רק לפני מספר דקות, האופנועים מתפתלים בקלילות בין האבנים הזרועות על הדרך, מדי פעם אנו נדרשים לפנות סלעים כדי לאפשר לרכב הליווי לעבור, מניפות סחף אימתניות חותכות את הדרך ההררית, והלב שואל, האם נצליח כל פעם למצוא מעקף לדרך שנסחפה או כוסתה עד בלי הכר ע''י מפולות בוץ, והינה זה מגיע, הדרך נחתכה בצורה שאינה מאפשרת להמשיך.


לאחר חיפוש כה וכה, אנחנו מוצאים דרך שמובילה אותנו למטה אל הנחל ולאורכו מצליחים לעקוף את המכשול, עתה נשאר מעבר ההרים, שאין לדעת אם הוא חסום או פתוח.  

אח שלי
סינגלים


מסתערים על העליה המשובשת, האופנוע מתנופנף אנה ואנה, אבל לבסוף רואים את המעלה עצמו, הוא נראה סביר ואנחנו מטפסים בעיקולים האין סופיים מעלה מעלה, מד הגובה מזמן עזב את ה 3,000 מטר, וגם הגוף מראה אותות קפיאה קלות, עומדים ועושים תנועות עם הידים, המנוע מספק קצת חום מנחם, ממשיכים לעלות, ולפתע סיבוב והינה פתח בסלע הגרנית המצולק, המקום נראה כמו השער לגיהנום.


סלעי גרנית מנופצים בכל עבר, עננים כהים מצידו השני של המעבר מטרידים משהו את האווירה, ולפתע מעלי עובר צל ענקי, ומתגלה לי נשר גדל מימדים עם מוטת כנפיים שנראית כמו 3 מטר, מרחף לו באצילות דרך המעבר ההזוי, ולי לא נותר אלה להתפלא, המוח אומר – צלם! צלם! אבל הידיים לא זזות ורק המבט עוקב אחרי הנשר האצילי במעופו המדהים אל עבר הצד השני.


המבט על מד הגובה מגלה 3,860 מטר, מעודי לא הייתי כל כך גבוה, ועוד רכוב על אופנוע.


ובצד השני – קרחונים, וברד שילגי מזרזף עלינו ממעל, בנסיעה למטה הגשם מכה בנו נמרצות אבל אני נשאר יבש, זה מה שקורה כשהגשם הוא בעצם ברד יבש.


שאר היום כבר בירידה, ואחרי 20 ק''מ אנחנו כל שפת אגם ISIKUL, נעוצים עם האופנועים בחול הרך, וחלקינו אפילו ישתכשכו במים – חיים קשים!!! 


תם ונשלם הטיול הזה, מצפה לראותכם במראה בטיול הבא 
גדנאור – אופנוען, מדריך טיולים 

האופנוע:


כשהחבר'ה שמעו שהאופנועים שאנחנו נרכב עליהם יהיו YAMAHA XT 600E  הם היו קצת מאוכזבים. ביום יום, הם רוכבים על BMW  ומה זאת פחיתות הכבוד הזאת.


אבל האופנוע הקשיש (רובם משנות ה-90) נתן בראש והראה מדוע הוא היה ה''אבא'' של אופנועי טורינג-שטח, ואיך גם היום אחרי שנים רבות, ובלי תוספות מיוחדות למעט הסטרטר המשובח, הוא יכול להוות את האופנוע האולטמטיבי לנסיעות כאילו.


אז מה יש לנו פה, בסכ''ה גוש ברזל עם צמיגים וכיסא?


הגאונות של ימאהה, זה החיבור של הכל, מנוע חזק ומאוד מאוד גמיש, קירור אוויר , בוכנה אחת, מערכת חשמל בסיסית ללא אלקטרוניקה, מתלים בינוניים אבל מאוד אמינים, כיסא סביר, וצמיגים בסדר, קלאטש מכני, ברקס דיסק. על פניו נשמע כמו BSA  משופר, ואכן זה מה שהסבא שלו היה ה XT500 המתולוגי.


מאז מהנדסי ימאהה שיפרו את כל הטעון שיפור (תאמינו לי, היה לי גם את הסבא וגם את האבא XT600  -קיקסטארט). והכי חשוב, לא נגעו בכלום שלא היה צריך לשנות, והינה יש לנו אופנוע המתאים במיוחד לטיול כזה, 2,000 ק''מ חלקם בכביש, רובם בשטח, רוב השטח קל, חלקו טכני קשה, והאופנועים הקשישים הללו, צלחו את כל המיכשולים בקלילות מרובה, וזאת למרות שרובם היו עם מעל 60,000 ק''מ, ובילו את חייהם בתנאי השכרה בדרכים המשובשות מאוד בהם נסענו. אפילו רוכבי ה BMW-המשופשפים נאלצו להודות שלמסלולים כאלו זה האופנוע המתאים – רווח לי.


לצערי הפסיקו לייצר את הפלא המוטורי הזה. YAMAHA  החליטו ללכת על קו פופולרי יותר עם ה- TENEREE  שהוא כבר אופנוע כבד יותר וחסר את הקלילות והגמישות של ה- XT600

כוח החמור
מחפשים חור במים קפואים
     
עבירות בגיל צעירמקימים את היורטמלון אורחים
חלב סוסות
     
סוף הדרך
חניה בבוץ
חמורסוף הדרך. המעקף.כוח חמור
     
יש שבילים ישרים
חמור שטחהשביל המים והשלגקרחון
אנדורו מכשפות
תכנון מול מציאות
     
ויש שבילים מתפתליםמים, כל כך הרבה מיםאל הקרחוניםבית הקברות
בית ראש דשאהסמוברהקרחוןיאק
כיסונים ממולאיםלינת חירוםנציגי החוק והסדרעל זה עוברים
דוחפים טרקטור ועגלההקש ששבר את גב הגמליש עוד מקום, תעלו
מנוחה על גג העולם
קישורים להדרכות הנהיגה ולטיולים של אתר השטח בארץ ובעולם:

בקרוב נפרסם פרטים על המסעות של אתר השטח לקירגיסטאן...

פרטים על הדרכות הנהיגה של אתר השטח - הקליקו כאן  

פרטים על טיולי הג'יפים של אתר השטח בארץ - הקליקו כאן  

פרטים על טיולי הג'יפים של אתר השטח בעולם - הקליקו כאן     
שתף|  שלח לחבר    הדפס    הוסף סימניה    דווח על טעות  
תאריך מאת1 תגובות
לפתיחת כל התגובותהוסף תגובה
לחץ לפתיחה1. מסע אופנעים הרפתקני ברחבי קירגיסטאןאתר השטח 4X408.12.16 06:43
המטוס מנמיך אל השחר המפציע, מבעד לאפלה מתחיל להתגלות מישור עצום מימדים, המחולק לשדות משוני צורה, פסי צבע לא ברורים מחלקים את האופק, וככל שמנמיכים והאור מתחזק, האדמה שספגה גשם עז בימים האחרונים, מגלה את בוציותה, לעתים נדמה שאנחנו נוחתים לתוך שדות אורז. לב האופנוען שוקע בקירבו, זה לא יהיה קל, לפחות בימים הבאים מובטחת לנו שמש שתייבש את הבוץ ותאפשר לנו לרדת מהדרכים הראשיות לשטח של קיגיסטאן. ההרפתקה הגדולה מתחילה
סגור הוסף תגובה
  הוסף תגובה
שם: להרשמה לאתר
דואר אלקטרוני: כתובת הדואל אינה מופיעה בתגובה
כותרת:
שלח/י
שתף|  שלח לחבר    הדפס    הוסף סימניה    דווח על טעות  
פיתוח TGASoft| עיצוב יעל קציר
פרסם באתר |תקנונים|עזרה|דרושים |צור קשר |כתבו עלינו |מי אנחנו
כל הזכויות שמורות לאתר השטח הישראלי ©

 טיולי ג'יפים בעולם | טורקיה | טיול ג'יפים בטורקיה | מדבר מערביטיול ג'יפים במדבר המערבי | ירדןטיול ג'יפים בירדןמרוקו טיול ג'יפים במרוקו | יוון טיול ג'יפים ביוון | כתבות ניווט | GPS | תוכנות ניווט | מכשירי קשר | ערכת חילוץ | קומפרסור גדול | קומפרסור קטן | רצועת גרירה| מבחן  דרכים - ג'יפים | רכב שטחג'יפ סופה | באגי | ספורט מוטורי | ראלי | WRC | מסלול טיול | טרקטורון | אופנוע | טיול אופנועים  | טיולים בארץ | הדרכת נהיגה |  אינדקס שטח - עסקים    The Israeli Off-Road site  | 4X4 | Offroad | ATV | motorcycles יצרני רכב: אודי, איסוזו, אלפא רומיאו, ב.מ.וו, ביואיק, גאז, ג'יפ, ג'נרל מוטורס, דודג', דייהו, דהייטסו, האמר, הונדה, וולוו, זיל, טאטא, טויוטה, יונדאי, ימהה, לאדה, לנד רובר, לקסוסמאזדה, מיצובישי, מרצדס, ניסאן, סאנגיונג, סובארו, סוזוקי, סופה, סיטרואן, סקודה, פולאריס, פולקסוואגן, פורד, פורשה, פיז'ו, קאמאז, קיה, קרייזלר, רכב נצרת, רנו, שברולט, FDW, KTM