שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיול ארוכים בארץ

בעקבות תעלת ההטייה - סוכות 2016

קל לתאר טיול בן שלושה ימים ברמת הגולן והגליל העליון, שלושה ימים של ג'יפאות, שלושה ימים של מעיינות, בריכות ומעברי מים, שלושה ימים עמוסים, מעברי מים עמוקים ומכשולים לא פשוטים בלילה חשוך, אך עם זאת, את לוז הטיול, העיקר, המטרה לשמה התכנסנו, קשה להסביר במילים.
מעל לכל הדברים שהוזכרו, היה הטיול, שלושה ימים של עיסוק מעמיק באירוע מרכזי אחד ובאלה שנילוו אליו, אם במישרין ואם בעקיפין.

הדריך: אוהד בן אהרון

התחלנו בטבילה

היום הראשון, מוקדש לתיאור הרקע שהוביל לאירועים, בהם יעסוק הטיול. אבל מסתבר, שהסיסמא ''קודם כל, למים'', השייכת למקום אחר ולימים אחרים, ממשיכה להנחות אותי גם היום. לכן, עוד לפני שהיום ממש מתחיל, אנחנו עוצרים לטבילה בירדן.

ועוד בטרם יוצג הנושא...

הטיול שלנו, מתחיל בביקור בנקודת תצפית חדשה יחסית ובאנדרטת הטייסים הטורקיים. מסתבר, שלמרות שהאנדרטה אינה חדשה למשתתפים, יש עדיין מה לחדש בעניינה. שתי תחנות אלה, הן התחנות האחרונות, לפני הצגת נושא הטיול וחלוקת הקלסרים.

טיול שהוא גם חצי קורס...

עם תום ארוחת הצהרים, אנו מתכנסים להצגת נושא הטיול וחלוקת הקלסרים. לכל רכב קלסר, שילווה את המשתתפים לכל אורך הטיול. בקלסר, מעבר להסברים על הטיול ואתריו, יש מאמרי רשות לקריאה בשעות הפנאי.

מנהרת מוחייבה

אנו מטפסים למישורי רמת הגולן, חוצים את ארד אל בלוטה ויורדים אל השריד המרשים ביותר של מפעל ההטייה הסורי - ''מנהרת מוחייבה''. המנהרה הארוכה היא עדות (בין עדויות אחרות) לנחישות הסורית, להוציא את התוכנית אל הפועל. אנו מטפסים את הדרך חזרה, מגלים תקלה באחד מכלי הרכב, מספיקים להגיע לחוף הכנרת בשעה סבירה ומסיימים יום ארוך ומעייף.

היום הראשון מסתיים בארוחה מסוגננת. כולם רעבים, ניר מתקין את השיפוד המסתובב והפוייקה, בן מכין משהו לא ברור, אוהד שולף מנגל גז מתקפל ולא ברור לי מה קרה לקשיחות מטיילי השטח של פעם. ארוחה כזאת, לא מביישת אף מסעדה יוקרתית. הארוחה מסתיימת, האוהלים ממוקמים, יורדים לכנרת לשטוף את האבק מהיום שעבר ונירדמים.

היום השני

בוקר היום השני מתחיל טוב. רחצה בכינרת, ארוחת בוקר מושקעת ולאט לאט מחנה הפליטים מתחיל להיעלם. לפנינו יום ארוך (שעוד יתארך מעל המתוכנן), אבל אין לאן למהר. יותר חשוב להתחיל אותו שבעים ורגועים, מלהתחיל אותו בלחץ. מה גם, שצריך לתת הזדמנות לאלה שלא הספיקו לקרוא את המאמרים אתמול, לקרוא הכל ולהיות מוכנים לקראת הבאות.

הטיפוס לאום אל קנטיר

היום מתחיל בטיפוס מחוף הכנרת לאום אל קנטיר. הדרך רצופה מהמורות, סלעים ואבנים, אך נהיגה זהירה, מביאה אותנו לסוף הדרך בחתיכה אחת. למרות שזאת לא הסיבה לשמה טיפסנו, אנו מנצלים את ההזדמנות ומבקרים בבית הכנסת המרשים, במקום.

אחרי טיפוס ארוך והליכה קצרה ועם הטמפרטורות הגבוהות, טבילה במים קרירים מתבקשת. אנחנו עוצרים לרגע ומתרעננים. לפנינו נסיעה ארוכה, איטית וקשה, עד המפגש עם הכביש ועם ארוחת הצהרים.

השמש החלה לערוב וסוף היום התקרב. לפנינו עוד דרך ארוכה, עד חניון הלילה. ברור לכל, שאין אפשרות לקצר, ושאנחנו נכנסים לנהיגת לילה ארוכה. הדרך לא פשוטה,(גם לרוביקונים משופרים) מעברי מים עמוקים, חושך מוחלט סביב, הקרקע והתפאורה השחורה, מקשים על הנהגים וענני האבק, מקטינים את הראות למינימום. כל תקלה, עלולה להשאיר אותנו בשטח זמן רב. כולם מבינים את המצב, נוהגים באחריות ובזהירות ולאחר כמה שעות, אנחנו עולים על הכביש כשמאחורינו חווייה משמעותית, שנגמרה טוב. עוצרים להצטיידות כמתוכנן, ואנו שוב בשטח, הפעם בדרך קלה, עד חניון הלילה.

בוקר היום השלישי

בוקר היום השלישיבוקר היום השלישי

היום השליישי מתחיל. אחרי יומיים עמוסים, נהיגת לילה מעייפת, ארוחת ערב מושקעת, ציפיתי שהקצב ירד קצת. שהעייפות תיתן את אותותיה, שהאנשים יתקשו לקום. שההתארכנות תיקח זמן. הסתבר, שלא יכולתי לטעות יותר. היום החל, בהכנות קדחתניות לארוחת בוקר והקמת ''דוכני'' אוכל. באחד, אופים פיתות בהתאמה אישית על הסאג', בשני, מטגנים ביצים, בשלישי, פנקייקים עם שוקולוד נוטלה, בדוכן של בן, מכינים משהו לא ברור, והכל בכמויות מסחריות. כל ''דוכן'' לבדו, יכול להשביע את כל הקבוצה. מסיימים את ארוחת הבוקר מפוצצים ויוצאים לדרך,  זמן קצר אחר כך, אנו שוב חוזרים בזמן, אל האירועים והמקומות, הקשורים לנושא הטיול.

מכיוון שהמסלול שלנו עובר בקרבת בריכות ומעיינות, אבל בחלקן הרבה מבקרים, אנו מתרחקים מההמון הסואן ופונים לטבול בפינות שקטות. שעת האוכל מגיעה ואנו עוצרים לארוחת צהרים אחרונה. .

הנקודה האחרונה

סוף הטיול, מביא אותנו למקום בו אירעו אירועים שונים, חלקם מכוננים, הן בתולדות צה''ל והן בתולדות עם ישראל בתקומתו. הנוים היפים של  כתף החרמון והלבנון לפנינו, שקט מסביב, רעש מטיילי החג, מהדהד מרחוק. הנוף היפה, השקט, ותחושת הביטחון של ישראל שנת 2016, לא יכולים להסגיר, את האירועים הסוערים שהתרחשו ממש מולנו, לפני 50 שנים ויותר

סוף

הטיול שלנו מסתיים. טיול עמוס בתוכן, בשעות נהיגה, כשבכל יום, יש בו אתגרי נהיגה לא פשוטים, העובר בדרכים צדדיות, ולא מתוחזקות, שכלל נהיגת לילה מסוכנת, הגיע לסיומ, בזמן ובמקום שתוכננו. היה לי העונג לטייל עם קבוצה איכותית, מתעניינת, אדיבה, נעימה זה לזה, שידעה להתרכז כשצריך ולאפשר סיום טוב, ליום קשה. כאמור, את העיקר בטיול, אי אפשר לתאר במילים, אך אולי טפח ממנו, הצלחתי לחשוף. אני מקווה שנהניתם ושהטיול עמד בציפיותכם.   להתראות בטיולים הבאים.   רגע רגע, שכחתי. הודעה חשובה: בפעם הבאה - מסדר גלגלי ספייר לפני היציאה.

קישורים להדרכות הנהיגה ולטיולים של אתר השטח בארץ ובעולם:

פרטים על הדרכות הנהיגה של אתר השטח - הקליקו כאן  
פרטים על טיולי הג'יפים של אתר השטח בארץ - הקליקו כאן  
פרטים על טיולי הג'יפים של אתר השטח בעולם - הקליקו כאן  

תגובות

8 תגובות

1

רני פלג

03 בנובמבר 2016 ב 14:36

שאפו על הטיול ועל הכתבה

נשמע כמו חוויה ייחודית

2

Ogash Ofer

03 בנובמבר 2016 ב 18:34

שאפו על הטיול ועל הכתבה

רני פלג כתב/ה:
"נשמע כמו חוויה ייחודית"
אוהד אכן העביר להם טיול ג'יפים וקורס באוניברסיטה בנושא תעלת ההטייה  אפילו חומרי קריאה - רשות וחובה, חולקו למשתתפים

3

אורח/ת

05 בנובמבר 2016 ב 14:13

אוהד

תודהעל התמונות הנפלאות אוהד המקסים בים ,ביבשה, בלמלעה רוחו של אנשי השטח אדם משקיע ונמרץ היידד היידד היידד לכולם

4

אורח/ת

12 בנובמבר 2016 ב 20:04

טיול מרתק

טיול יוצא דופן, משלב את כל האלמנטים להנאה מובטחת - סיפור מרתק מההיסטורה של מדינת ישראל, דרכים מעניינות ומאתגרות, נקודות רחצה, קבוצה מגובשת, אוכל מצוין ומדריך מעולה. כיף גדול!!!

5

ben@allnet.co.il

12 בנובמבר 2016 ב 20:07

טיול מדהים

אומרים שתמונה אחת שווה אלף מילים, אבל הפעם, בטיול המיוחד הזה, לא כך הדבר.
נכון, היה אחלה מסלול, אנשים נהדרים, חוויה של 2 לילות בשטח עם ארוחות גורמה כפי שניתן לראות בתמונות, אבל... מה ששונה בטיול הזה מטיולים שונים, מה שלא ניתן להבין מהתמונות והכתבה, זה את עומק ועוצמת הטיול.
ניתן לומר שחווינו את ההיסטורה !!
אוהד קוסם.
השכיל להעביר לנו את כל המידע בצורה מעניינת ומרתקת, כך שממש חוינו את ההיסטוריה. המאמרים שקיבלנו לקרוא, הסיפורים המרתקים שסופרו, המקומות שעצרנו בהם כדי להרגיש את העבר , פשוט הופכים את הטיול למסלול חובה לכל משפחה.

6

ירוןשטיין

13 בנובמבר 2016 ב 06:35

בעקבות תעלת ההטייה - 2016

הטיול הזה היה שונה מהטיולים הרגילים בכלל היקף ההדרכה וההשקעה בחומר הלימודי הקשור לנושא הטיול
מעבר לזה התחברה לה חבורת אנשים שהפכה את הטיול להרבה יותר כיף בכל מה שקשור למסביב של הטיול באווירה נעימה וחברותה שרק בטיולים כאלה ניתן להגיע אליהם
כיף גדול ומצפים לטיולים הבאים

7

אורח/ת

20 בנובמבר 2016 ב 21:45

בעקבות תעלת ההטייה - 2016

לכל מי שלקח חלק בטיול, היה לנו כיף אמיתי.
אוהד כרגיל יודע לחבר אותנו לסיפורים שמעבר, במינון הנכון ובהסברים מרתקים. ביקרנו במקומות שלא חשבנו שקיימים. הייתה הרגשה שההיסטוריה קמה לתחייה רק עבורנו. טיול עם המון טבילות מים, קרות יותר ופחות, נהיגת שטח מאתגרת ואפילו נהיגת לילה. סדנת פיתות על סאג' לילדים, אוכל מצויין והכי חשוב, חבר'ה שעשו את ההבדל.
מחכים כבר לטיול הבא... פסח???!!!!!

8

אורח/ת

12 בדצמבר 2016 ב 16:12

הטיול היה מעולה

והרבה מעבר לתוכן השופע אשר סופר באופן כה מעניין ומעמיק זהו המוביל אוהד וזוגתו וקבוצה של אנשים מעולים אשר הרכיבה את הטיול. מצפה לטיול הבא.