שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

מגבי צין לגבי פרס ועוד

שבת חמימה אחרי שבועות של מזג אוויר משוגע משהו, כזה שמילא את הגבים, והרטיב כהוגן את השטח, זה בדיוק הזמן לצאת ולבקר במספר גבים.
הפעם, המסלול הקלאסי של מכתש קטן, נחל צין, גבי שיש, גבי צין ולקינוח - גבי פרס
הדריך: וייזל עדי09:00, תחנת הדלק בדימונה - מקום מפגש נפוץ ונקודת יציאה למסלולים רבים מסביב לעיר. מספר קבוצות מילאו את התחנה ולאחר תדריך מפורט על המסלול, חלוקת מכשירי קשר ומעבר על הציר במפה טופוגרפית - יצאנו לכביש 25 לכיוון המכתש הקטן.
מזג האוויר האיר לנו פנים ובחרנו לאכול את ארוחת הבוקר במצפור המכתש.
המכתש הקטן, אחד מ-5 מכתשים אירוזים הקיימים בארץ ( מכתש רמון, מכתש קטן, גדול ושני מכתשי עריף )
המקום התגלה לראשונה ב 1942 - ואכן במפות של ישראל עד שנה זו, אין עדות למכתש. המקום התגלה בסיור של מחנות העולים והפתיע אפילו את המדריך הבדואי שליווה את הקבוצה. זמן מה כונה המקום "הבור" ורק לאחר מכן הבינו כי מדובר במכתש . בשלב מאוחר יותר התגלה מכתש גדול יותר, מכתש ירוחם/גדול, ואח"כ מכתש רמון, הגדול יותר.
גודלו של המכתש הקטן 6X8 ק"מ וצורתו אליפסה. נחל חצרה מנקז את מי המכתש ממנו ממשיכים המים בסופו של דבר לנחל צין והערבה.

מעלה עקרבים

עזבנו את מצפור המכתש וירדנו במעלה עקרבים לכיוון נחל צין. דרך שנסגרה ע"י מע"צ, אך עקשנים פתחו מעבר ובכל זאת נוסעים בה. דרך לא מתוחזקת אך נוף מדהים. דרך שהיוותה ציר מרכזי מאילת לפני סלילת כביש 40. כביש מפותל מאוד ומסוכן. בשנת 1954 עלה בפיתולים אוטובוס שחזר מאילת מחגיגת דגל הדיו, במקום ערבו לו כ 11-12 מחבלים ורצחו בדם קר מספר נוסעים שבו, חלקם נפצעו ונפטרו מאוחר יותר ונותרה אחת , שאז הייתה בת 5, שתוכל לספר מהמעט שהיא זוכרת. בראש הדרך יש אנדרטה של חיל הנדסה שפרץ את הדרך.

נכנסנו לציר נחל צין, מהר מאוד זכינו לראות עדויות למים שזרמו במקום כמה ימים או שבועות טרם בואנו.
בחלק מהמקומות התמודדות עם המדרגות הרטובות, השלוליות הענקיות אבל בעיקר שמחנו להתמודד עם הנוף המדהים.

חלפנו על פני עין עקרבים, עין צין, גבי שיש ולבסוף גבי צין. טיפסנו ויצאנו מנחל צין ותיצפתנו על הגבים מהמרפסת שמעל הנחל. הנוף מדהים והדרך למעלה, מעט אתגרים וכוללת בחובה לא מעט הצלבות, מדרגות ושילדה של טריוס שרוף....חצינו את המחצבה והתחלנו בירידה לכיוון גבי פרס.
בסיום גבי פרס, עלינו את מדרגת פרס האתגרית ויצאנו במהירות האפשרית, לאורך ציר המסוע, בסמוך להר צבאים.
היה מסלול מדהים!!!!

לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן