שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

טיול לפתיחת צירים במדבר יהודה - 18/7/20

יצאנו לטיול אתגרי המשלב בין חיפוש אתגרים חדשים ותצפיות יפות ומיוחדות בצירים חדשים שלא הכרנו

מבט במפה טופוגראפית של מדבר יהודה מגלה כי יש נקודות גבוהות שקיימת אליהן דרך, נקודות שראוי שנצא לבדיקת היכולת שלנו להגיע אליהן וכך גם נגלה מה הוא המראה הנשקף משם.
סימנו מספר מקומות כאלה, תכננו ציר תנועה ויצאנו לדרך.

טיול כזה עדיף בקבוצה קטנה, על גבי רכבים המצויידים בהילוך כוח, ונהגים מיומנים ומנוסים.

המפגש נקבע לצומת אלמוג שעל כביש מס' 1 בואכה יריחו. תדרכנו תדריך מפורט לגבי סוג כזה של טיול (תוך ההדגשה שבכל רגע ורגע נדרש לברר כי ניתן להסתובב אחורה למקרה שתתברר הפתעה ולא ניתן יהיה להמשיך.

בהגעה למעלה שנראה קשה, תמיד המוביל עולה עד סופו לוודא שהמעלה עביר, ואז מתחילים המשתתפים בנסיעה.

יתר התדריך לפי השגרה, נסיעה בשטח, התנהלות בשיירה, ובטיחות, זה בסופו של דבר טיול! לא סיור קרבי.

טיול שהוא סיור

טיול שהוא סיור

אמצעי מודיעין "מעבר לגבעה"

אמצעי מודיעין

מסלול ומשימות

היעדים שנבחרו לסיור היו:
1. ראס מועכיף - רכס גבוה בלב האזור של מצוק ההעתקים, הגישה אילו דרך נחל סככה.
2. אום קונייס - גבעה גבוהה בגבול רצועת המצוק עם הרמה המדברית ליד בקעת הורקנייה. הגישה אל התצפית היא דרך נחל אום סיירה לפני הסיור ביצענו שני קטעים מוכרים וידועים באתגר והנוף: 1. עליה למרום מצוק ההעתקים לאחר חציית נחל אוג. 2. טיפוס למרום הר חרמון שעל רצועת המצוק דרך ה"סכין" הצפונית. (הירידה דרך ה"סכין" הדרומית).
בתום הסיור והשלמת המשימה יצאנו מהשטח דרך טיפוס לשתי נקודות תצפית מהגבוהות שבאזור: 1. הר הורקנייה שהטיפוס אליו דרך המעלה האתגרי "מעלה מאגורה" 2. הר מונטר שהטיפוס אליו על ציר צר שעל מורדות ההר.
הסיום נועד להיות ביציאה מהשטח אל מישור אדומים, שהדרך לשם חוצה את וואדי דאככין במעבר אתגרי למדי.

חציית נחל אוג

לאחר חציית נחל אוג

לאחר חציית נחל אוג

קטע ראשון טיול בוקר להר חרמון

הקטע הראשון מתבצע על שבילים מוכרים שבהם מספר אתגרי נהיגה. הראשון הוא חציית נחל אוג, שבצידו הצפוני מדרגת סלע, ובגדה הדרומית מעלה עם דרדרת ומהמורות. בהמשך המעלה מתפתל עד מרום מצוק ההעתקים, ובדרך מספר מקומות בהם זרימות מי השטפונות חרצו בשביל חריצי אורך עמוקים כמו גם חריצי רוחב, שמזמנים נהיגה טכנית האהובה על מחפשי אתגרי הנהיגה.
סיירינו עברו את הדרך למרום המצוק ללא תקלות וללא פגע.

"חריץ רוחב" במעלה למצוק ההעתקים

הטיפוס להר חרמון

בתום המעלה למרום מצוק ההעתקים, מתגלה רכס הר חרמון הנמשך לאורך מספר ק"מ מצפון לשביל. בגישה מצפון פוגשים את המעלה דרך "הסכין" הצפונית. הדרך מתפתלת בנחל בואכה צלע ההר ואו אז פונה לטיפוס לאורך המורד התלול עד הגעתה למרום ההר.
החברים קיפצו על הסלעים "חרשו" בדרדרת, אך זה לא עצר מבעדם להגיע לפסגה שם קינחנו בארוחת בוקר.

במעלה להר חרמון

במעלה להר חרמון

ארוחת בוקר במרומי הר חרמון

ארוחת בוקר במרומי הר חרמון

אחד המראות מהר חרמון

אחד המראות מהר חרמון

משימה ראשונה ראס מועכיף

הדרך למעלה אל הנקודה ראס מועכיף, עוברת בנחל סככה, שאליו גלשנו ממרומי הר חרמון דרך "הסכין" הדרומית. נחל סככה הוא נחל מתפתל שערוצו מלא באבנים קטנות וחול נחלים שנוח מאוד לנסיעה. מול רכה המועכיף, יוצאים מהנחל בטיפוס על הגדה הדרומית שלו ונוסעים בדרך המובילה אל ה"סכין" שאין לה עדיין שם והיא מובילה אל מרום הרכס לנוקודת התצפית. הדרך התבררה כעבירה ולרכבים שלנו מוגדרת כעבירות בינונית. המראה ממרום ראס מועכיף בהחלט מצדיק את העליה.

"על הסכין" בדרך לראס מועכיף

הדרך מראס מועכיף לנחל עמרייה

הדרך מראס מועכיף יורדת לאורך המצוק הדרומי, עם מספר נקודות שמעלות את האדרנלין. אך הסיירים שלנו עברו את המכשולים ללא תקלה וללא פגע.

בירידה מראס מועכיף

בירידה מראס מועכיף

המשימה השניה - נחלים לא מוכרים

המשימה השניה בסיור היתה לנסוע לאורך שני נחלים לא מוכרים המובילים אל מקום הנקרא טיבק אום קוניס. הראשון הוא וואדי עמרייה המאפשר לדלג בין שני תאי שטח שעל גבול רצועת מצוק ההעתקים עם הרמה המדברית, ללא הצורך להקיף את גוש ההרים בדרך ההולכת על שפת המצוק וחוצה עשרות ערוצים המכריחים את הנוהג לנסיעה איטית ומקפצת. הנחל השני נקרא ואדי אום סיירה, שניתוח המפה הראה שהוא מגיע אל התרוממות ההר הנקרא טיבק אום קונייס, והיציאה ממנו היא בטיפוס תלול אל פסגת ההר.
הנסיעה בנחל עמרייה התבררה כשביל נוח בערוץ הנחל ללא מכשולים. הנחל נשפך לנחל קומרן שם עולים על סמ"ש שחור המוביל לבקעת הורקנייה. במפגש של הסמ"ש עם וואדי אום סיירה, נכנסים לוואדי. קטע הכניסה לוואדי מצריך מספר כניסות לערוץ ויציאות למעקף בולדרים גדולים, ובסופו של דבר נמשכת הדרך בוואדי עד שהוא "נגמר" וצריך לטפס החוצה על מורדות ההרים הנמצאים מכל עבר. המעלה שאין לו שם הוא מעלה תלול עם קטע של מדרגות ודרדרת.

בדרך לוואדי אום סיירה

בדרך לוואדי אום סיירה

מעלה לראס קונייס

משימה שלישית: המעלה לראס קונייס

כפי שתודרך, בהגיענו למעלה, המוביל יצא לטיפוס, דיווח על ה"מפגעים" ובהגיעו למרום ההר דיווח שניתן לעלות ויש לנהוג בטכניקה של "גז קבוע" לאפשר למערכות ה-TRC להתגבר על אובדן אחיזת הגלגלים שקורית מספר פעמים עקב מהמורות ודרדרת.
בווידאו להלן נראית הטכניקה כמועילה וטובה.

"גז קבוע" פותר את הבעייה שמציב המעלה לראס קונייס

המשימות הושלמו, ממשיכים בטיול

המשך המסלול לאחר סיום "פתיחת הצירים" (שהיה מוצלח מאוד), היה לחצות את בקעת הורקניית בנחל גורפן, ומשם לשים פנינו אל מעלה מאגורה שמוביל למרום רכס הורקנייה.
מעלה ידוע בקושי הטכני במספר מעברים רצופי סלעים גדולים שמצריכים נהיגה טכנית. השעה כבר 13:30, וארוחת הצהריים בפתח. אז בנחישות עלו החברים את המעלה ובמרום הפסגה פרשנו שוב את הצל שבאדיבות משפחת צחי עין גל לארוחת צהרים בחסות משבי הרוח הנעימים שבמרומי ההר.

בסיום מעלה מאגורה

בסיום מעלה מאגורה

ארוחת הצהרים בחסות הגזיבו של משפחת עין גל

ארוחת הצהרים בחסות הגזיבו של משפחת עיל גל

לעבר הר מונטר

מסלול היציאה מהשטח במישור אדומים נבחר דרך הר מונטר שאליו מתפתלת דרך צרה על מורדות ההר.
בנסיעה זהירה עלו החברים למרום הפסגה שם נשקף הנוף של כל המדבר ולכיוון מערב נשקף רכס הרי ירושלים והעיר. תצפית צילומים והמשך לעבר נחל דאככין החוצץ בין הר מונטר למישור אדומים.

תצפית מהר מונטר

תצפית מהר מונטר

על פסגת הר מונטר

על פסגת הר מונטר



סיכום

היה שילוב מוצלח בין טיול לסיור, פילסנו דרך חדשה ומעניינת למקומות תצפית חדשים. המסלול הוגדר על ידי הסיירים כראוי מאוד לטיול.
ואכן אנו מזמינים טיילים למסלול זה כבר בקרוב.

לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

1 תגובות

1

אורח/ת - צחי וירון עין גל

21 ביולי 2020 ב 11:05

אני מבקש להביע את הערכתנו המאוד גבוהה לאמיר הן ברמה האישית והן המקצועית. אדם ומדריך משכמו ומעלה.

מאוד נשמח להמשיך לטייל איתו היכן שיצא.