שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול מעיינות בהרי ירושלים - 12/09/20

במדינה מדברית כמו ישראל כל פינת מרגוע עם מעט מים מקבלת נקודות זכות רבות, במיוחד בתקופת הקיץ. יצאנו לתור אחר נקודות כאלו בהרי ירושלים
צילמו: חיים זרזר ונטלי נתנאל

כל טיול יוצא עם דגש שונה והפעם שמנו דגש על נופים ומעיינות בהרי ירושלים, בעבירות קלה עד בינונית-קלה. אך כמו שהניסיון מלמד לעיתים מגיעים לטיולים אלו כלי שטח מעט יותר קרביים מג'יפונים, לא פחות חשוב ואולי אף יותר, שהנוהגים באותם כלי רכב מחפשים מעט יותר בכל הנוגע לאתגרי עבירות, וצריך למצוא את דרך המלך לרווחת כולם. ככה זה שבקבוצה קטנה יחסית אפשר למצוא דאצ'יה דאסטר, סובארו פורסטר ו-XV משופר, סילברדו האמר ולנדקרוזר, וטייל זאב עם כבש הגרסה המוטורית.

תחילת הטיול בשבילים הטובים של יער הקדושים, בתוך ערוץ נחל כיסלון, לא מהווה אתגר לאיש או מכונית. אבל זה מה שבדיוק יפה בנסיעת שטח, יש מהכל ולכולם. כך שאת הטיפוס לכיוון השלוחה הדרומית של נחל כיסלון לכיוון עיינות בוקר אנו עושים על שביל שבאפליקציית "עמוד ענן" מצויין כ"מעלה הקדושים" (או שביל אחד המסתעף ממנו). אינני יודע איזו ועדה בין משרדית קשוחה צריך לעבור כדי לקבל את המעמד של "מעלה", משום שהשביל בו נסענו לא דרש יותר מדי הגרת זיעה אנושית או מכנית, בעצם למעט נהג הסילברדו שהיה צריך כמה פעמים לעשות תמרונים צפופים בפניות פרסה הדוקות.
את הזיעה שמרנו לירידה ולאחר מכן לעלייה אל/ומ עיינות בוקר, שאמנם נמצאים כ-150 מטרים בקו אווירי מתחת לכלי הרכב, אבל במזג אוויר קייצי שכזה הרגשנו כולנו שעשינו את ליטרת הפעילות הגופנית להיום והפנינו פעמינו לעין לימון, המאפשר טבילה ולא רק שכשוך רגליים.


תוואי המשך הטיול חייב שני מעברים מעט יותר טכניים, הראשון בעלייה מעין לימון אל צובה, השני לאחר התצפית המזרחית היפה מהר טייסים, הירידה אל עבר עין טייסים בסימון השבילים הכחול. שוב, לא מאתגר מדי למי מכלי הרכב אבל מאפשר להם למתוח מעט אברים ולנו שובר את רצף נהיגת השבילים. לאחר שכשוך רגליים נוסף כאמור בעין טייסים, חצינו את ערוץ נחל שורק הזורם במים שעברו טיהור במט"ש שבמעלה הנחל, לא שכחתנו לתעד את החצייה כנדרש מבני דור האינסטרגם. ולא נתנו לזה שרובנו שייכים יותר לדור ה-X או ה-Y לבלבל אותנו, ונתנו בקליקים של מצלמת הטלפון החכם כמו שצריך.


אחרי הממ"צ הקטנטן (מעבר מים צר בעגה צבאית) עלינו בשם הבטיחות על הכביש הסלול והמפותל של נס הרים, לנקודת הסיום שנקבעה לעין קובי. לשמחתי הנקבה הייתה פתוחה ומלאה במים ועבורי לפחות זה הזכיר נשכחות, למזלי ירושלמי לשעבר בין המטיילים הבין בדיוק על מה הנוסטלגיה והוסיף מעט מזיכרונותיו.
תודה לקבוצה המגוונות בהון האנושי ולא רק המוטורי, מאחל לעצמי הרבה קבוצות נעימות ורגועות כמו זו.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן