שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיול ארוכים בארץ

סיכום מסע חוצה מדבר יהודה 30/10/20 עד 31/10/20

הסתיים הסגר, קיבלנו אישור לצאת למדבר ולא פספסנו שנייה!
טיול חוצה מדבר יהודה, סופ"ש שלם, קבוצה שניה.
הכי בטוח בשטח הפתוח! היה מושלם

ביום שישי בבוקר, התקבצו ובאו כמעט מכל קצוות הארץ מטיילים לאזור התעשיה מישור אדומים.

תה צמחים שבושל במקום קיבל את פניהם של המטיילים הנרגשים, לא פחות ממני, אל הטיול שעומד לצאת.

תדריך על המסלול, בטיחות, חלוקת מכשירי קשר ויאללה לדרך... המדבר קורא לנו והשמש עוד לא עלתה וכבר מאיימת לרדת... ככה זה בשעון חורף – מבאס אבל אין מה לעשות, נהנים ממה שיש.
נכנסנו לשטח, חצינו את ואדי אבו הינדי ופנינו דרומה לעבר ציר תצפיות יריחו ממנו עלינו לכיוון הר מונטר, שם עצרנו לתצפית מרהיבה על מדבר יהודה ובקעת הורקניה.

הר מונטר (ג'בל מונטאר) המכונה גם הר העזאזל הוא הר במדבר יהודה, מקובל לזהותו עם צוק העזאזל - ממנו היו משליכים מדי שנה את השעיר לעזאזל ביום הכיפורים, על-מנת לכפר על עוונות.
משם המשכנו וטיספנו לעבר התצפית על המרסבא, עצרנו לתצפית ולארוחה קלה.

image

מר סבא (דַיְר מַאר סַאבַּא בערבית) הוא מנזר יווני-אורתודוקסי הבנוי על צוק במדרון נחל קדרון שבצפון מדבר יהודה. המנזר נקרא על שם מייסדו, הנזיר סבאס, ופעיל כמעט ברציפות זה כ-1,500 שנים. סבאס, שפעל במשך כ-50 שנה להקמת מיסיונים ומנזרים בארץ ישראל, היה הדמות החשובה מבין נזירי המדבר של התקופה הביזנטית, והיה גם בעל השפעה רבה על הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון.

לאחר ששמענו על סבאס ושבענו מארוחת הבוקר המשכנו למבקעת הורקניה ומשם לתצפית ראש צוקים אל ים המלח. לאחר עצירה והסבר על ים המלח והסביבה חזרנו חזרה לציר הראשי דרך שני מעלות נחמדים שזורי דרדרת והצלבות והמשכנו דרומה בציר המוביל למצוקי דרגות, דרך תצפיות יפות על ים המלח ומצוק ההעתקים.

image

הגענו כחצי שעה לפני החושך לחניון הלילה במצוקי דרגות, בנינו אוהלים והתכוננו לארוחת הערב, ציפינו ללילה קר אך היה מזג אוויר מצויין, אוויר חמים ונעים – ממש לא אופייני ללילה האחרון של חודש אוקטובר!

לצערנו עזבו אותנו משפחת שמואל - ניפגש בטיולים הבאים.

היום השני למסע

image

קמנו בבוקר והתארגנו, לאחר תדריך בוקר על המסלול ותדריך בטיחות יצאנו לדרך.
הצטרפו אלינו אורה ואריק היקרים בטרם יצאנו לדרך ועזבו אותנו שמואל ואורי והמשיכו לביתם.

חצינו את נחל תקוע בקלילות ובעליה שאחריו זיהה יבגני כי ברכב של ירמי יש משהו מתנדנד למטה, בדיקה קצרה גילתה את המוט המייצב הימני קידמי שנשבר. אבי מיד נשכב מתחת לרכב ולאחר מכן חילץ אותו בגבורה.

image

לאחר הפסקה מנהלתית קטנה המשכנו בדרך והגענו למצפה מכוור, שנקרא כך על שם התצפית הנפלאה שיש ממנו אל ים המלח ואל מצודת מכוור החשמונאית-הרודיאנית הנמצאת בדיוק בצד השני של ים המלח. עצרנו לאכול שם את ארוחת הבוקר ולהינות מהנוף.

המשכנו בדרכנו ונסענו לאורכו ובתוכו של נחל חצצון, הקבוצה השניה שהיתה מקבילה אלינו בדיוק נלחמה במעלה חצצון, וכדי לא להיכנס ל"פקקים" בעלייה אנו המשכנו בנחל וזאת לאחר שהצטרפו אלינו שני רכבים של מטיילים מהקבוצה השניה לטובת הגעה לעצירה המשותפת.

הגענו ועצרנו לאכול במשטרת רוג'ום א-נקה אשר שימשה כנקודת תצפית ובסיס של המשטרה הירדנית משנות ה-50 ועד למלחמת ששת הימים, נכנסנו פנימה וראינו איך חיו להם בשילוב מדהים אדם ובהמה – אנשים וחיות במקום אחד.

נפגשנו עם הקבוצה של עדי וויזל – מפגש מרגש וכייפי באמצע המדבר.

לאחר המנוחה בצל עם אויר נקי ונעים המשכנו דרומה דרך שלוחת ראס אלחממה והגענו לחציית נחל ערוגות.

נחל ערוגות הנו הארוך בנחלי מדבר יהודה, 46 ק"מ מהלכו וזורם אף הוא בשמורת עין גדי, נחל ערוגות הוא נחל גדול בעל אגן ניקוז של יותר מ-230 קמ"ר. ראשיתו של הנחל באזור אפרת, מגדל עוז ובית-פג'אר, משם ממשיך הנחל מזרחה כ-8 ק"מ עד שנכנס לרמת המדבר, באזור היישוב תקוע הפלסטיני, שם שובר הנחל לכיוון דרום-דרום-מזרח וממשיך במגמה זו עוד כ-30 ק"מ, אוסף לאגן הניקוז שלו נחלים רבים עד לשלב בו הוא מגיע לבמת השוליים המזרחיים, שם הנחל סוטה ממש מזרחה, לכיוון ים המלח והבקע הסורי אפריקני. בקטע זה הוא הופך לקניוני עוד יותר ובקילומטרים האחרונים שלו לפני ים המלח הוא נופל אל קניון עצום, שעומקו מעל 500 מטר וזורמים בו מי מעיינות כל השנה.

ירדנו וחצינו את הנחל ועלינו אותו בגדה הדרומית, היו קצת הצלבות וקצת מדרגות, לא משהו שריגש במיוחד את הנהגים או הרכבים – היה כייף ובמיוחד הנוף עוצר הנשימה.

image

בסיומת התחברנו לשביל שלקח אותנו לחציית נחל חבר (אורכו של הנחל כ-17 ק"מ, ושטח אגן ההיקוות שלו כ-180 קמ"ר) וטיפסנו לתצפית לפני אור אחרון ממשטרת אום דרג'. נוף מדבר יהודה לפנינו, השמש מאחורינו, איזה אוויר ושקט, אם רק היה אפשר להישאר פה!!!

image

אך הזמן דוחק, השמש יורדת ומפנה מקומה ללילה ואנו רוצים להגיע לכביש בטרם יחשיך. המשכנו בדרכנו, עלינו עד הישוב כרמל בדרום הר חברון ומשם ירדנו בשיירה למחסום מיתר. עצרנו ועשינו סיכום. נפרדנו וכל אחד נסע לביתו, עייף אך מרוצה.

תודה לכולם על הטיול, מאוווד נהניתי בחברתכם.

ניפגש בטיולים הבאים ובדרכים משובשות.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

4 תגובות

1

אורח/ת - רחל וירמי

22 בנובמבר 2020 ב 15:10

תודה רבה על טיול מהנה, במיוחד מודים לאיש העירני שגילה את התקלה באיסוזו שלנו ותודה למעורבים בתיקון🌹הגענו בשלום הביתה ניפגש בטיולים נוספים🚘

2

אורח/ת - מיכל ד.

22 בנובמבר 2020 ב 15:10

עדי,
מאוד נהנינו מהטיול, מההדרכה, מהאווירה הנינוחה שהשרית, המקצועיות, האכפתיות והחיוך הרחב. אין כמו סוף שבוע במדבר, מילאנו מצברים לשבוע הקרוב. תודה לקבוצה המדהימה ועל שיתוף הפעולה.

3

אורח/ת - אורה ל.

22 בנובמבר 2020 ב 15:11

תודה גדולה מאד.
מאד מאד נהננו מההדרכה שלך ומתשומת הלב לך לכל דבר.

4

אורח/ת - שמואל מ.

22 בנובמבר 2020 ב 15:12

עדי תודה רבה. אמנם הפסדנו את היום השני אבל נהננו מאוד ומחכים לפעם הבאה.