מועדון סובארו במעיינות צפון הבקעה - 13/7/13

"וישא לוט את עיניו וירא את כל כיכר הירדן כי כולה משקה... כגן ה', כארץ מצרים..." (ברא' יג' 10)
יצאנו בחום הגדול, אל אחד המקומות הכי חמים בארץ (אם לא החם מכולם), רק כדי לגלות, שתיאורי התנ"ך את בקעת הירדן כארץ נחלי מים וכגן פורה, עדיין תקפים.

 

נפגשנו בתחנת הדלק בכניסה לכפר אדומים. החלטנו, שאין כמו להתחיל את היום בטבילה מרעננת בעין מבוע. הערכתי, שבשעה מוקדמת לא יהיה המעיין עמוס וכך באמת היה. מצאנו אותו ריק כמעט לגמרי.  

 

התרעננו, קפצנו, שחינו, הזכרנו אירוע מעניין שהתרחש באיזור במלחמת העולם השנייה והתקדמנו מזרחה לכיוון יריחו. נכנסנו לשטח בין גבעות חוואר בהירות כשהנוף ממש פראי. אין סימני צמיגים, אין סימני מדורות, אין סימני מבקרים. משטחים מושלמים לחניוני לילה, ותחושת נסיעה על פני הירח.

ביקרנו במערות התבודדות (לאוורות) פעילות, בהן שוהים, נזירים משועממים מהכנסייה הסמוכה. מערות אלה הן מהבודדות בארץ, אליהן ניתן להגיע בקלות מבלי להסתכסך עם המנזר הקרוב.

בדרך העוברת בשרידי כפרים ירדנים גדולים, ומערכת בארות שרשרת (פוגארות) מרשימה, התקדמנו לעבר קאסר אל יהוד / אתר הטבילה.

קאסר אל יהוד – אתר הטבילה

רובנו זוכרים את כריעת ים סוף, כשבני ישראל יוצאים ממצרים, כאירוע יחידי מסוגו. מעטים זוכרים, כי היה אירוע נוסף, כשבני ישראל עוברים בחורבה ומים עומדים להם מימינם ומשמאלם.

בני ישראל נכנסים לארץ כנען, ממזרח. (עבר הירדן). לפני הכניסה לארץ, עליהם לעבור את מי הירדן. וכיצד יעבור העם בבטחה, במי הירדן השוצפים-קוצפים? ע''י כריעת הים ומעבר בחרבה. על פי המסורת, אירוע חציית הירדן, נערך ממש באתר המבקרים.

האתר מקודש לנוצרים כיוון שלפי המסורת, במקום זה הוטבל ישו ע''י יוחנן המטביל.

המקום מהווה אתר עלייה לרגל לנוצרים, הבאים לטבול ולהטביל את ילדיהם. התמזל מזלנו ונכחנו בטקס טבילת תינוקות שנערך ע''י נוצרים מאריתריאה. – אפריקה אותנטית בישראל!

לפני הטבילה לובשים הטובלים חלוק לבן ואיתו נכנסים למים. הנוצרים שומרים את החלוק והם מולבשים בו שוב, לפני קבורתם.

מקאסר אל יהוד, קפצנו לטבול בתעלת המים השוצפת של העוג'ה והפסקה למנוחה קצרה, עשינו באנדרטת הנ''ד. באנדרטת הנ''ד מונצחים 54 לוחמי צנחנים וצוות מסוק, שנהרגו בהתנגשות המסוק בקרקע, בטיסת לילה. על השמירה המוקפדת בהבדלת (העדינה, אם כי ברורה) שתי קבוצות הנופלים, למדנו מהסיור באתר עצמו.

 

חצינו את המלחה של בקעת הירדן, ולאורך כל הדרך, לא פגשנו בסימן כלשהו, שמישהו היה באיזור בחודשים האחרונים.

טיפסנו אל ההרים שסוגרים על הבקעה ממזרח והדרך הפכה להיות הרבה יותר אתגרית. מעברים צרים על פי תהום, מדרגות, אבנים, שיפועי צד, וכל רכבי הסובארו – פורסטר, אאוטבק ו- XV עומדים במשימה בכבוד.

אנחנו כבר בשעות אחה''צ המתקדמות. זמן מצוין לטבילה מרעננת אחרונה, בעיינות פצאל. גם המעיינות האלה ריקים מאדם, ואנו מתיישבים בתוך הבריכה הצוננת ולא רוצים לצאת.

משהזמן לא הותיר לנו ברירה, יצאנו וסיימנו את הטיול נקיים ורעננים.

 

כיף גדול לטייל עם מכרים ותיקים וכיף לא פחות, להכיר אנשים חדשים בייחוד שמסתבר שיש לך איתם חברים ותחומי עניין משותפים.

ועוד דבר – במקום במניות ובאגחים, כנראה שצריך לשקיע בזרעי עגבניות. שלא תגידו שלא אמרתי לכם.

  היה טיול נהדר. תודה לכולכם.

הטיול הבא של מועדון סובארו - מועדון סובארו דרייב בדרום מדבר יהודה - שבת, 17/8/13

תגובות

0 תגובות