טיפוס הרים > יומני מסע

אחים לחיים בפעם השביעית על פסגת קילימנג'ארו - ספטמבר 2022

משלחת מרגשת של גיבורים העפילה כולה יחד לפסגת קילימנג'ארו - ההר הגבוה ביבשת אפריקה, 5,895 מטרים! אתגר אישי וקבוצתי הסוחט את הכוחות של המטפסים עד לקצה, ואף מעבר - עד כדי אפיסת כוחות.
על אף הקשיים - עוצמת הקבוצה, העזרה ההדדית, העידוד, התמיכה והתחושה הקבוצתית של המסוגלות הביאו את כולנו לפסגה בהישג אישי וקבוצתי מרשים!

סרטון המסע שערך: לירון אלביליה

מסע ארוך אל עבר הפסגה המיוחלת התחיל עוד בארץ בגיבוש קבוצה, הכנות פיסיות ומנטליות, הליכות משותפות, טיפוס מדרגות וגיבוש חברתי בין קבוצת משתתפים להם חיבור מיוחד, אפילו שבהתחלה לא כל האחים מכירים אחד את השני.
הרכב אנושי מיוחד של האחים המשלב חזקים וחלשים, כולם גיבורים הפצועים בגופם ו/או בנפשם' שקשרו גורלם עם החבורה המיוחדת של אחים לחיים. ולבסוף ההישג הנכסף, כשכל הקבוצה יחד, ללא אף פורש וללא שהשארנו אף אח מאחור, מגיעים בצהרי היום לפסגת הקילימנג'ארו - ההר הגבוה ביבשת אפריקה, 5,895 מטרים.
אושר עילאי! משהו ש-זר לא יבין זאת!!

image

אחים לחיים

עמותת "אחים לחיים" (קישור לאתר העמותה) הוקמה ע"י לוחמים שנפצעו בקרב והיא אוספת לתוכה גיבורים - לוחמים שנפצעו במהלך פעילות מבצעית. חברי העמותה משקמים עצמם מהפציעה הפיסית ו/או הנפשית בעבודה קשה ובסיוע הדדי אחד לשני באופן פרטני ובאמצעות יזמות, משלחות ופרויקטים קבוצתיים.
העמותה עושה רבות למען חבריה בשיטה בה חבר בעמותה (אח) עוזר לחבר (אח) אחר ויחד הם מעצימים אחד את השני. לעשייה המשותפת פנים רבות, החל ממפגשים ומתמיכה פיסית ומורלית, דרך טיפולים מיוחדים ומשלחות רפואיות, משלחות של אחים לקצוות עולם, יזמויות של תחומי עניין ספורטיביים שונים, קבוצות תמיכה, מפגשים בחגים, נופש משפחות וגם קבוצות מיוחדות למסעות אתגריים, יוצאי דופן בעולם - קישור לסיכומים של מסעות אתגריים של אחים לחיים בעולם.


1664016124633

ק'ילימנג'ארו - ההר הגבוה ביבשת אפריקה

קילימנג'רו - KilimaNjaro הוא ההר הגבוה ביותר ביבשת אפריקה, מתנשא לגובה של 5,895 מטרים והוא אחד משבע הפסגות - Seven Summits - פסגה אחת הכי גבוהה בכל יבשת.
המסיב (massif) - מקטע סלע על קרום היבשת, של הקילימנג'רו משתרע על שטח שמידותיו כ-80 על 60 קילומטרים שנוצר מהתפרצות געשית לפני כ-5 מליון שנים וב-100,000 שנים האחרונות הוא יחסית רדום, למעט פליטות גזים מידי כמה שנים.
על המסיב מספר חרוטים געשיים שמהווים את פסגותיו. החרוט הגבוה ביותר הוא חרוט קיבו, ועליו אוּהוּרוּ, שמשמעותו בסווהילי - "חירות", הידועה כפסגה הגבוהה ביותר של הקילימנג'ארו (5,895 מטרים). לצידו חרוט מוונזי (5,149 מטרים) וחרוט שירה (3,962 מטרים).
הקילימנג'ארו הוא אחד מכמה הרי געש השוכנים בתוך הבקע הסורי-אפריקני. רובו נמצא בצפונה של טנזניה ורק חלק ממורדותיו הצפוניים נמצאים בשטח של קניה, השכנה של טזניה מצפון.
הקילימנג'ארו נמצא כ-350 קילומטרים מדרום לקו המשווה (החוצה את קניה). סביב ההר רצועות אקלים שונות: הרצועה הטרופית, ג'ונגל סבוך ולח, הרצועה המשוונית של הסוואנה, שיחים נמוכים, קקטוסים ופרחים אנדמיים הייחודים להר, רצועת המדבר האלפיני, בה כמעט ואין מים ומעט מאוד בעלי חיים וסביב הפסגה והלוע של הר הגעש - רצועה קרחונית שאף מושלגת חלק מימות השנה עם קרחונים שנוצרו לפני כ- 11,700 שנה ועם השנים נמסים וקטנים.
האדם הראשון שתועד ככובש הפסגה של אוהורו הוא יוהאני קיניאלה לאואו - Yohani Kinyala Lauwo, אשר טיפס להר ושימש המדריך לטיפוס ה"רשמי" הראשון של הנס מאייר הגרמני ולודוויג פורטשלר האוסטרי ב-6 באוקטובר 1889.
סביב ההר לפחות 6 מסלולי טיפוס, אחד שאף מתחיל על אדמת קנייה. המסלולים ידועים בשם הכפר בו הם מתחילים : מרנגו - Marangu מסלול הבקתות, מצ’מה - Machame מסלול האוהלים הפופולארי ביותר, המסלולים המערביים למושו - Lemosho ו-שירה - Shira, רונגיי - Rongai המסלול המעגלי הצפוני היוצא מגבול קניה והמסלול התלול אומבווה - Umbwe.

image

עוצמה בעלייה (וגם בירידה)

הנתונים היבשים של משלחת הטיפוס הם פשוטים: יום טיסות אל היעד, 4 ימים הליכה בעלייה, כשבאמצע יום מנוחה והסתגלות לגובה, יום וחצי הליכה בירידה, כמעט 80 ק"מ של טיפוס בעלייה ובירידה, חצי יום של מנוחה בעיירה המקומית ועוד לילה של טיסות חזרה הביתה.

יום ראשון לטיפוס: התחלנו בגובה של 1,970 מטרים, טיפסנו 700 מטרים בגובה, 8 ק"מ של הליכה ב-4 וחצי שעות טיפוס עד לבקתת מנדרה בגובה 2,700 מטרים.

יום שני לטיפוס: 1,000 מטרים בעלייה, 12.5 ק"מ ב-6 וחצי שעות הליכה עד לבקתת הורמבו שבגובה 3,800 מטרים. כאן גם עשינו את השבת ויום המנוחה וההסתגלות לגובה.

יום שלישי לטיפוס: עוד 1,000 מטרים בעלייה, 6 שעות טיפוס, 10 ק"מ הליכה עד לבקתת קיבו שבגובה 4,720 מטרים.

יום רביעי לטיפוס - יום הפסגה: 1,200 מטרים בעלייה עד הפסגה אוהורו 5,895 מטרים, 7 ורבע שעות טיפוס, 6 ק"מ קשוחים בעלייה. והירידה קצרה יותר 5.5 ק"מ של 1,200 מטרים בירידה חזרה לקיבו ב-4 וחצי שעות.

יום הירידה עד ליציאה מהשמורה: 30 ק"מ הליכה, 2,700 מטרים בירידה. מקיבו דרך בקתות הורמבו ומנדרה עד לשער השמורה בקצה הכפר מראנגו. כ-10 שעות על הרגליים - לא פשוט!

1664111828970

הסיפור האמיתי

מאחורי ההישג האדיר של הגעה של כל האחים לפסגה עומדים סיפורים מרתקים ומרגשים. גיבורים שחוו אירועי לחימה ופציעות גופניות ברמות שונות, רובן כיום נסתרות תחת הבגדים או בזכות הניתוחים והשיקום לגוף. אבל את הפציעות הנפשיות מהטראומה של הקרב ובגלל החברים שנפצעו או שנפלו בעת האירוע, לא ניתן לשקם או להעלים והמשתתפים מתמודדים איתן כל הזמן, כשרוב הזמן הן חבויות עמוק בנפש.
השבת, שלרוב משמשת אותנו למנוחה, הסתגלות לגובה וכמובן שמירה על המצווה הדתית, מאפשרת למשתתפים לחשוף את הסיפורים האישיים, המרגשים עד כדי דמעות (פשוטו כמשמעו). שבת של עוצמה - בזכות הגובה, הבידוד והביחד המיוחד של קבוצת האחים. השבת הביאה איתה גם פתיחות יוצאת דופן והאחים חושפים בפני כולם את הסיפור הכי אישי והכי אינטימי מיום הפציעה ומתהליך ההחלמה הקשה. שבת מרגשת ומטלטלת ואנחנו מסיימים אותה נרגשים מהסיפורים ומלוכדים לקראת הבאות.
פרשת השבוע איתה קידשנו את השבת היא פרשת כי תצא וככתוב (ספר דברים, כ"א) "כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבֶיךָ וּנְתָנוֹ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּיָדֶךָ" והפעם המלחמה היא כפולה - המלחמה העצמית בנפש והמלחמה בעייפות ובתשישות הגוף.
עד יום הפסגה, יום שני בשבוע, חווינו קשיים גופניים, רגעי משבר אישיים אך כולם בסדרי גודל של "נסבל" או "קשה וטוב" ואז הגיע יום הפסגה!
ביום הפסגה מטפסים 1,200 מטרים בגובה, לאורך שביל תלול, שחלקו מדרגות סלע גבוהות וחלקות. ביום זה גם לחזקים קשה! ולחלק קשה מאוד!! אבל כאן גם העוצמה של אחים לחיים מגיעה לידי ביטוי, או כפי שאמרו חלק מהמקומיים שלראשונה נחשפו לסוג הזה של המשלחות - אין כאלו דברים! הנחישות וההתמדה, העזרה הפיסית והנפשית, העוצמה של הקבוצה יחד בעלייה - הם דבר שאין להסביר במילים או כפי שכבר כתבתי - זר לא יבין זאת!!

1664111863062


על פסגת אפריקה!

עייפים ומותשים, חלק מהמטפסים על סף אפיסת כוחות ואף מעבר לכך עם תחושות פיסיות קשות בשל הגובה והמאמץ הקשה. בזכות עזרה הדדית, דחיפה, משיכה או מילים לעידוד כולנו מגיעים יחד לפסגה. נרגשים מאוד, מזילים דמעות, מתחבקים ולא מאמינים - כולנו עשינו זאת! ומדובר בהישג אישי וקבוצתי מדהים!

הדגלים נשלפים, המצלמות עובדות ואין מילים לתאר את ההתרגשות. כל אח בקטע אישי וכולם יחד כקבוצה. החיבוק חזק ועוצמתי, שירת התקווה (ההימנון הלאומי) נשמעת מפסגת ההר ותוך דקות חוזרים לאתגר - הפעם הירידה.
למי שמיצה את כוחותיו בעלייה וגם מרגיש לא טוב מהגובה הירידה אינה קלה. אמנם כל צעד בירידה משפר את התחושה אך התשישות הגופנית לא מאפשרת ליהנות מכך. כל צעד מחייב מאמץ וכל צעד מחייב להישמר כדי לא ליפול קדימה. בסופו של יום ועם רדת החשיכה גם האחרונים מגיעים לבקתת קיבו, כשחלק מהראשונים כבר מותשים וישנים.

למחרת יום הפסגה קמים מוקדם - בכל זאת 30 ק"מ בירידה ליום הליכה אחד, שחובה לסיימו בזמן. נעזרים באלונקה ובהרבה תמיכה קבוצתית אנו יורדים למטה, כשכולם מאושרים ומלאי סיפוק. בבקשת הורמבו אנו עוצרים לארוחת בוקר ומכאן שליש מהקבוצה עולה על רכב פינוי הנוסע במסלול עוקף עד לשער השמורה ושאר האחים ב"צעד קל", גם כשכואב ממשיכים את הדרך - עוד 20 ק"מ לסיום היום.
ביחד נכנסים לשער השמורה, שוב רישום בספרים, הנפקת תעודות וכולם סביב מלאים שמחה וגאווה על הצלחת הקבוצה המיוחדת בכיבוש הפסגה!
אחים לחיים 2022 (כבר כתבתי): זר לא יבין זאת!

ונסיים בברכת המטפסים: שקוף אתה אלוף!


1664112176936 התחלנו בגובה של 1,970 מטרים, טיפסנו 700 מטרים בגובה, 8 ק"מ של הליכה ב-4 וחצי שעות טיפוס עד לבקתת מנדרה בגובה 2,700 מטרים.



1,000 מטרים בעלייה, 12.5 ק"מ ב-6 וחצי שעות הליכה עד לבקתת הורמבו שבגובה 3,800 מטרים. כאן גם עשינו את השבת ויום המנוחה וההסתגלות לגובה.



עוד 1,000 מטרים בעלייה, 6 שעות טיפוס, 10 ק"מ הליכה עד לבקתת קיבו שבגובה 4,720 מטרים.



1,200 מטרים בעלייה עד הפסגה אוהורו 5,895 מטרים 7 ורבע שעות טיפוס, 6 ק"מ קשוחים בעלייה. הירידה קצרה יותר 5.5 ק"מ של 1,200 מטרים בירידה חזרה לקיבו ב-4 וחצי שעות.



30 ק"מ הליכה, 2,700 מטרים בירידה. מקיבו דרך בקתות הורמבו ומנדרה עד לשער השמורה בקצה הכפר מראנגו. כ-10 שעות על הרגליים - לא פשוט!



תגובות

4 תגובות

1

Ogash Ofer

03 באוקטובר 2022 ב 14:33

תמונות מיום חלוקת התעודות (בחזרה ארצה):

2

אורח/ת - עופר חי מאיר

03 באוקטובר 2022 ב 14:51

אחיםיקרים.
התרגשתי מאוד לפגוש את כולכם. הערב רק חידד והזכיר לי עוצמת החוויה שבאמת אני לא מצליח לחשוב על משהו שמשתווה לה.
מצרף כאן משהו קטן שכתבתי לאלבום שבסוף לא נכנס.
באמת שאוהב את כולכם בלב ❤️

פולה פולה.
זה הזכרון הכי משמעותי שאני לוקח מהמסע.
לאט לאט התכוננו למסע.
לאט לאט עלינו.
לאט לאט הכרנו.
לאט לאט נפתחנו.
לאט לאט התרגשנו.
ובסוף הכל הצטרף לחוויה אחת שלא אשכח (אבל אולי גם לא אזכור :-).
והיא תהיה כמו שיר שכל פעם שיתנגן לי בראש יהיה המנון של כח, של התמדה ושל אמונה.
ושיזכיר לי שלאט לאט אפשר לכבוש כל פסגה וכל פחד.
ושהכי חשוב זה לעשות את זה ביחד.

תודה לכולכם על החברות ,הרעות, התמיכה והפתיחות הלא רגילה.
לתמיר וגל על ארגון חסר תקדים והובלה ללא חת.
לאלבי הגאון שארגן את האלבום.
ולעופר אוגש עם הלב האינסופי שגורם להכל להרגיש אפשרי.

3

אורח/ת - סאלי בלאס

03 באוקטובר 2022 ב 15:33

הקול הזה…
יוני 2022, הודעה חודשית, קילימנג׳רו משלחת 7 ״אחים לחיים״
הודעה כזו שכל אדם שאוהב אתגר וטבע היה קופץ עליה בלי לחשוב פעמיים!
והראש… מתרגז!! : ״למה לעזאזל אתה לא מסוגל לקבל החלטה?!?!
והקול הזה בקריאה עמומה, חלשה אך נוכחת ״לך על זה״ מסר קצר ולאחריו - נאלם כלא היה.
רגע! חכה! תן עוד רמז! איך יהיה שם ? אני אסתדר? יתחבר לאנשים ? ומה עם הלב? תן משהו! הלו? שומע?!!
כלום ! מסתלק לו עם מסר עמום חלש אך נוכח.

וכך.. עם רמז קטן וחששות גדולים נרשמתי, התראיינתי, התקבלתי!! לא מאמין!!

ספטמבר 2022 קילימנג׳רו משלחת 7, יצאנו לדרך!!
מושי, צמיד, כובע, 1 דולר, מרנגו, פורטר, ג׳מבו וואנה, מנדרה, הורמבו, סיפורים אישיים, בכי של כאב של אושר, קיבו, המערה, גילמן, סטלה, מאוונזי, קושי פיזי מנטלי…

הנשימה מתקצרת, הרגליים עייפות, חלקנו מעט תשושים הגענו!!
רחוקים מהציוויליזציה בגובה 5,895 מ׳ כולם כאחד ניצבים אנו על פסגת הקילמנג׳רו ברגעים של הארה, מציאות טהורה וההתרגשות בשיאה.

והלב… הלב בשלו, לא שואל ולא מתריע, מתרחב ומתמלא כמו שהוא יודע.

כל אלו ועוד הופכים את הדרך אל הפסגה לחוויה עוצמתית לא מוכרת, משהו בעל משמעות, שונה, משהו אחר.

אז אם כבר , אז לעצור , להתבונן, להוכיר ולסמן משהו להמשך הדרך. כי הרי החיים אינם הר שיש לכבוש את פסגתו, החיים הם תהליך התהוות ויצירה מתמשך, מפתיע ואינסופי.
במהלך המסע למדתי - שרק מי שהולך בקצב הלב של הקילימנג׳רו, בקצב ה״הפולה, פולה״ יוכל להרגיש את אמא אדמה.
שהדרך אל ההצלחה, מתחילה בעזרה לאחר.
למדתי שעיקר רוחו של האדם באה מחוויות חדשות.
ובעיקר למדתי את ערכו הרב של כח הרצון ואת כל הפלאים שיכול אדם לחולל אם רק ירצה בכך.

מצאתי פה - במהלך המסע את האנשים הטובים ביותר בעולם, אחד-אחד!! כאלו אנשים שקשה למצוא ואסור לאבד.
מודה על הזכות הגדולה שניתנה לי, גאה להיות חלק מהמשפחה הזו - אחים לחיים , קילימנג׳רו מס׳ 7

והקול הזה… בזעקה שקטה אך נוכחת , קול כזה שבוקע מעמקי הלב , תודה!!!

4

אורח/ת - לירון אלביליה

04 באוקטובר 2022 ב 13:45

[object Object]

כשאתה יורד לעמקם של דברים- אתה מגיע לפסגתם!

בשתי מילים .. שותפות גורל!
נפלה בחלקי הזכות להשתתף במסע המיוחד הזה.
חוויה עוצמתית מאתגרת ומעצימה!
מצד אחד מדינת עולם שלישי שמחזירה לפרופורציות …
מצד שני נופים עצומים ועוצרי נשימה .
אבל יותר מכל הזכות לצעוד לצידכם אחים יקרים !
זכיתי להכיר חבורה של אנשים מעוררי השראה
אנשים חזקים ! גיבורים שהשמיים הם לא הגבול והדרך היא דרך ארץ!
תודה על הצחוק , על אחווה , על החיבוק החם
תודה על הדמעות ותודה על כל החוויות !!
תודה לעופר אוגש שהפך את הכל לאפשרי!

ולעמותת ״אחים לחיים ״… שעוזרת לי לבחור בחיים כל יום מחדש!!

תודה 🫡