שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > הדרכות נהיגה

הדרכת נהיגה השומר החדש בן שמן 20/9/22

גם מתנדבי ועובדי ארגון השומר החדש נוהגים עם רכבי שטח ועם נגררים וצריכים הדרכת נהיגה – נפגשנו איתם ביער בן שמן על מנת להכיר את כלי הרכב, לטעום מיכולותיהם וללמוד לעשות זאת נכון ובבטיחות

ארגון השומר החדש שקם לפני כמה שנים כנסיון ציוני-חלוצי לעזור לחקלאים (הסובלים מהיעדר המשילות של ממשלות ישראל) לשמור על שדותיהם וציודם, הפך למערכת גדולה ורצינית שפועלת חזק בהפגנת נוכחות ושמירה על שטחים חקלאיים, יערות, ציוד חקלאי, מאגדת מספר עצום של מתנדבים בכל רחבי הארץ ומכל קצות החברה בישראל, ומפעילה כמות הולכת וגדלה של ציוד, כולל רכבי 4X4 ונגררים.

image

רכבי השטח שבשימוש ארגון השומר החדש הם דאצ'יה דאסטר וטנדר איסוזו דימקס, שניהם עם גיר ידני. לכאורה אלה לא גיבורי-על בעלי יומרות "מלוכה בשטח", אבל בשימוש נכון, היכולות הגבוהות שלהם מוכרות ומוכחות ואנשי השומר הגיעו בבוקר יום בהיר ולוהט של אמצע ספטמבר ליער בן שמן על מנת ליישר קו בנושא הזה.

image

image

הדרכת נהיגה - הבסיס למקצוענות

ראשית, מדברים על איך רכב נוסע, בדגש על שטח, וסקירת מערכות ההנעה הכפולה ומערכות העזר האלקטרונייות שנמצאות היום בכל מכונית מודרנית. השלב הבא הוא הכרת שני הפציינטים הספציפיים – דאצ'יה דאסטר שהוא הסבה מוצלחת של פלטפורמת כביש (רנו קליאו) לשימושי שבילים ושטח קל-בינוני, ואיסוזו דימקס שהוא טנדר-עבודה יפני קלאסי וחסון.

image

תרגול מעשי בשטח

את כל מה שדיברנו עליו, אנו יוצאים לתרגל מעשית במקבץ של מכשולים ברחבי יער בן-שמן. עליות תלולות, ירידות, שיפועי צד, הצלבות. לחוותצ ולראות איך עובדת בקרת משיכה, איך משתמשים בהילוך כוח, מה עושים כדי להיחלץ בשלום מזוית צד. החבר'ה מתחלפים מאחורי ההגה וכולם מתרגלים כל סיטואציה.

image

image

image

image

image

image

לאחר הפסקת צהרים, פונים לדבר על נגרר. כל כלי הרכב של השומר החדש משתמש מצויידים בוו-גרירה והארגון משתמש הרבה מאוד בנגררים – עניין שמצריך שמירה על כללים ובעיקר הרבה תרגול ומיומנות, במיוחד בזמן ביצוע נסיעה לאחור. גם כאן – סוקרי םאת מבנה הנגרר, איך רותמים, איך מאבטחים ואיך מעמיסים על מנת שהפשעת הנגרר על איזון הרכב הגורר תהיה מינימלית. ולאחר מכן מתרגלים עבודה עם נגרר ברוורס. לצורך זה אנו בונים מכשול בעזרת קונוסים מפלסטיק שכולל פניית 90 מעלות ו"בוקס" אליו צריך להשחיל את הנגרר ברוורס מבלי לפגוע בקונוסים. נראה פשוט, - אבל במציאות זה ממש לא כך, ודורש הרבה תרגול ועדינות בהיגוי.

image

image

מלח הארץ

לזכות אנשי השומר החדש ייאמר שהם התגלמות המושגים "מלח הארץ" - וכפי שרוח ההתנדבות והאחריות שלהם מתבטאת בעבודת הארגון היומיומית, כך הופגנו רצינות, הקשבה וביצוע יפה גם במהלך יום ההדרכה. זו אינה ההדרכה הראשונה שלנו עם אנשי הארגון, אבל עבורנו זו בכל פעם מחדש חוויה גדולה להכיר את האנשים הטובים שלכם וזכות גדולה עוד יותר לעבוד איתם ועל כך תודה – היה לנו עוד יום מצויין, מהנה ומלמד ואנו מצפים לפגוש אתכם שוב בימי הדרכה נוספים.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן