שטח 4X4 > מבחני דרכים > מבחני רכב

מבחן ראשון - אופל מוקה Opel Mokka

מוקצ'ינו חזק בבקשה - אופל מסתערת על פלח רכבי הפנאי הקטנים עם המוקה - ג'יפון ללא הנעה כפולה.
אנחנו לא פספסנו את הזדמנות לטעום מהרכב שיגיע אלינו גם במדי שברולט.

 

''מוקצ'ינו או קפוצ'ינו''

 

''מוקצ'ינו או קפוצ'ינו'' שואלים אנשי אופל בפאריז לפני שהם מובילים אותי בפרוזדור חשוך למגרש שם ממתין המוקה. אני מתלבט בין קפוצ'ינו חזק למוקצ'ינו שנשמע קצת נשי. אני טועה כמובן. מקור השם מוקה מגיע מעיר הנמל ''אל מוכה'', שבתימן בה עבר אותו זן של קפה ערבי. אבל צריך להבדיל בין ה-MOCHA, קפה מתקתק עם עירוב קקאו שמקורו באיטליה ל-MOKKA, שבגרמניה ואוסטריה הינו מקביל לאספרסו עם ארומה שונה. המוקה שמחכה לי בחניה היא כיאה למותג הגרמני, MOKKA. אבל אני כמובן לא אעז להכניס קפה לרכב החדש, ואעדיף לנהוג במוקה מאשר לשתות אחת.

 

קטנים בפנאי

 

תחום הפנאי הקטן תופס תאוצה גם באירופה, ואחרי הכלים הקומפקטיים מגיע תורה של הקטגוריה הקטנה יותר לפרוח, כמו שהראו  סקודה ייטי ובייחוד הג'וק של ניסאן. לקח לג'נרל מוטורס שנתיים להגיב לצעד של ניסאן – אבל לפחות היא מקדימה את פיג'ו, רנו, פיאט ויצרנים נוספים שלוטשים עין לתחום. כיאה ל-GM, היא תוקפת את התחום בכמה ראשי חץ: המוקה של אופל הוצג במקביל לביואיק אנקור ובתערוכת פאריז כבר ראינו את הטראקס – אח כמעט תאום מבית שברולט שיתחרה במוקה באירופה ובארץ. שלושת הכלים מבוססים על הפלטפורמה הקטנה של הג'נרל, שמשרתת גם את הסוניק. הרכב יוצע עם הנעה קדמית או כפולה, שיכולה להעביר עד 50 אחוזים מהכח לאחור ומוסיפה 65 ק''ג למשקל היבש. למוקה בקרת נסיעה במורד, סיוע בזינוק בעליה, וגם מצלמה קדמית שנותנת התראה על סטייה מנתיב או תאונת חזית קרבה, ותאורת קסנון אדפטיבית ראשונה בפלח.

 

בגודל ג'וק?

 

כבר במבט ראשון ברור שאופל מוקה אינו ניסאן ג'וק. עם אורך של 428 ס''מ הוא קרוב לניסאן קשקאי (קצר ב-5 ס''מ) וארוך מהייטי של סקודה. וגם בסיס גלגלים של 255 ס''מ וגובה של 164.5 ס''מ הם יותר ממה שיש לג'וק להציע. אבל אלו לא רק המידות. ה-DNA האמריקאי חלחל, כנראה, והוא נראה כמו MOKKA ולא MOCHA – כלומר גדול וקשוח מהג'וק. הפרצוף עם הפגושים המאסיביים, המגן התחתי והפנסים עתירי המידות יוצרים תחושה מגודלת, וכך גם עיצוב הדופן, שמזכיר את הקאפטיבה/אנטרה. זה אולי לא חדשני ומיוחד כמו הג'וק, אבל לדעתי מראה ה''שטח'' הברור הזה דווקא יעזור לו לקנות אוהדים בארץ.

 

הפנים נראה שגרתי עוד יותר מהעיצוב החיצוני

 

כניסה למוקה מגלה מיד את שפת העיצוב המקובלת על אופל עם דמיון לא מבוטל לאסטרה. ללוח המחוונים מראה נעים אך משהו במחוונים עצמם מרגיש קצת פשוט – ממש כמו גלגל ההגה. אפילו צג המחשב שבין המחוונים הגדולים נראה בסיסי. באופן דומה גם המיתוג, שרובו מוכר מהאסטרה, נראה טוב, אבל התפעול אינו מרגיש איכותי. ובכלל הפלסטיקה במוקה חסרה משהו באיכות ומשדרת תחושה חלולה. המוקה שופע תאי אכסון עם 19 מקומות לשכוח בהם את הסלולרי (אני הסתפקתי באחד), כולל שני תאי כפפות ותאון נוסף משמאל להגה. אבל הם לא מרגישים מספיק איכותיים. ברשימת המוזרויות ניתן לציין את עיצוב בלם היד שמוכר מהקרוז. ובכלל יש לא מעט פרטים שדומים לטראקס ולסוניק מבפנים. נו טוב, זה לא ממש מפתיע.

 

תנוחת הנהיגה אינה מושלמת

 

צריך לשחק הרבה עם הכיוונים כדי למצוא תנוחת נהיגה אחת נוחה (מזל שאני בגרסה המצוידת, בה המושב חצי-חשמלי).  לזה מצטרפים מושבים שלא היו נוחים במיוחד גם בנסיעה קצרה לכדי נוחות נהיגה טעונת שיפור. עם זאת, התנוחה גבוהה ומעניקה תחושת ''שטח'' שלטת, ולמעשה מאחורי ההגה המוקה אינו מרגיש קטן. הוא מרגיש גדול כמו SUV קומפקטי, ואני מאמין שרוב הלקוחות הפוטנציאליים דווקא יאהבו זאת. המרחב מאחור טוב ויכול לספק אפילו שלישיה גם אם האווירה מעט פשוטה. תא המטען נראה שימושי וגדול עם נפח של 535 ליטר.

 

הרגלי השתייה

 

התנעה מזכירה מייד את הבדלי הטעם בינינו לבין אירופה, כאשר המוקה שלי לוגם סולר ולמרבה הצער אינו מנסה להסתיר זאת. טרטור הדיזל בולט לאוזן בעמידה וגם במהירויות עירוניות הוא אינו נעלם. מנוע הדיזל הוותיק של אופל, בנפח 1.7 ליטר, מייצר 130 כ''ס ועימו מציג המוקה, בגרסה ידנית כמובן, ביצועים נאותים עם זינוק למאה ב-10.5 ש'. כמקובל בימים אלה, המנוע משודך למערך עצור וסע שמרגיש קצת נלהב מדי לנתק את המנוע בגלישה לקראת הרמזורים ואפילו בזחילת פקקים. הבעיה, כרגיל בדיזל, שבזינוק צריך להיזהר מדימום המנוע. אחרי השהיית טורבו קלה בזינוק, מציג המוקה ביצועים נאותים ויכולת סבירה. חבל רק שחוסר העידון הוא ברמה מפריעה – באופל מודעים לכך ויציגו מנוע 1.6 חדש ב-2014. המוקה יוצע גם עם מנועי בנזין בנפח 1.6 ליטר עם 115 כ''ס, ו-1.4 ליטר טורבו עם 140 כ''ס. זה האחרון יוצע בעתיד גם עם תיבה אוטומטית הרלוונטית עבורנו.

 

הגה ומתלים

 

גם בכבישים העמוסים שסובבים את פאריז ברור שההגה אינו הצד החזק במוקה. הוא מרגיש מנותק ולא מדויק, ומייצר תחושה מוזרה ולא פרוגרסיבית, בייחוד סביב המרכז שם מפריע השטח המת. התחושה שמעלה מערך ההיגוי אינה אפויה מספיק וזה במובן מסוים גם הרושם שמייצר מערך המתלים של רכב הפנאי הקטן. פעולת המתלים אינה רהוטה ונשמעת מדי לאוזן (כמו רעש הצמיגים). הכיול הקשיח אומר שהשיבושים העירונים אינם נספגים כאן ברכות והמוקה אף נחבטת על גבשושיות גדולות.

 

בכל זאת קפוצ'ינו

 

רגע אחרי שסיימתי לטעום מהמוקה אני בכל זאת בוחר בקפוצ'ינו. הטעימה הקצרה אולי אינה משקפת לגמרי את מה שיגיע ארצה במחצית השנייה של 2013, אבל הפוטנציאל שלו (וכנראה גם של אחיו לבית שברולט) ברור. התפיסה טובה – אבל הביצוע פחות. יש למוקה תחומים טעוני שיפור, וההכרות הראשונה השאירה בנו תחושה שהוא עדיין לוקה בעידון ובאיכות. אבל הוא נראה טוב ונכון לפלח, הוא מרווח ומנוע ה-1.4 המוגדש ישפר את התמונה. אם הוא יגיע בחבילה האבזור/מחיר התחרותית בה הרגיל אותנו היבואן, הוא בהחלט יכול להצליח.

 

אופל Mokka

 

מנוע מנוע 4 ציל', דיזל, קידמי, רוחבי, 1686 סמ''ק תזמון גל זיזים עילי כפול, 16 שס', טורבו הספק/סל''ד 130 כ''ס/ 4000 מומנט/סל''ד 30.5 קג''מ/2000 מרכב הנעה תמסורת הנעה קדמית הילוכים ידנית , 6 היל' מתלה ק'/א' מקפרסון/קורת מתח בלמים ק'/א' דיסקים מאווררים/דיסקים מערכות עזר ABS, ESP צמיגים 215/55-16 מידות בסיס גלגלים 255.5 ס''מ אxרxג 428x178x165 ס''מ משקל 1560 ק''ג נפח תא מטען 535 ל' מהירות מרבית (יצרן) 195 קמ''ש 0 ל-100 קמ''ש (יצרן)10.5  שנ' צריכת דלק (יצרן) 22.2 ק''מ/ל' מחיר מחיר טרם נקבע אחריות 36 חודשים

תגובות

0 תגובות