פורומים

 - שטח 4x4

אגרה והטאג' מאהל

31 באוגוסט 2014 ב 23:05 0 תגובות 859 צפיות profile imageOgash Ofer

טאג' מאהל

הטאג' מהאל נחשב למבנה היפה בעולם והוא אתר מורשת עולמי של אונסק''ו ואחד משבעת פלאי העולם החדש. המבנה הענק והמרשים הוא בעצם אחוזת קבר - מאוזוליאום שבנה הקיסר ה מגולי שאה ג'האן כדי לקבור במרכזו את אשתו השלישית - מומתאז-מהאל, שנפטרה בלידה של בנם ה-14. האגדה מספרת כי הקיסר התעצב כל כך עד כדי כך שבאותו הלילה האפיר שערו וכי המבנה המפואר הוא חלק מהצוואה של אשתו אשר ביקשה להנציח את אהבתם הגדולה.

הטאג' מהאל בנוי באופן סימטרי לחלוטין ומחולק לאזורים, שכל אחד מהם מרשים: השער המפואר, גן המחולק לארבעה רבעים עם תעלות מים, מרפסת מרוצפת שבצידה המערבי מסגד הפונה למכה ובצידה המזרחי מבנה סימטרי שרק דומה למסגד. במרכז נמצא המבנה המרשים המצופה בשיש לבן ועליו מסותתים פסוקי קוראן.

ב-1658, כחמש שנים לאחר השלמת הבנייה, ביצע בנם ה-14 של שאה ג'אן ומומתאז-מהאל (זה הבן שבגללו נפטרה בלידה) הפיכה וכלא את אביו במבצר האדום. לאחר מותו נקבר שאה ג'האן בטאג' לצד אשתו  וקברו הינו הדבר היחיד שאינו סמטרי בתוך המבנה ובחוץ.

אגרה פורט

המצודה האדומה - אגרה פורט שוכנת במרחק 2 ק''מ  צפונית לטאג' מהאל באותו צד של נהר היאמונה. כאן היה מרכז השלטון המוגולי (מונגולי) כשהעיר שמשה כמבצר מוקף תעלות מים ותנינים ובהמשך בתקופתו של המלך שאה ג'אהן (בונה הטאג') למרכז בנייה מרשימה עם ארומונות ומבנים הבנויים שיש לבן ובעלי פיתוחים מיוחדים.

רובו של שטח המבצר משמש כמשרדים של הצבא ההודי וסגור לביקור תיירים שכשמסגד הפנינים, הנחשב ליפה במיוחד, נמצא בתוך המתחם הסגור לביקורים.

הקבר של אכבר

אכבר הינו נכדו של באבור, מייסד השושלת המוגולית. אכבר הוא הבונה הגדול של אגרה פורט (המבצר האדום) ועוד בימי חייו בנה את אחוזת הקבר שלו.

האחוזה מרשימה, מוקפת גן ירוק מגודר ובו חיות המסתובבות חופשי כמו בספארי. בניין הקבר עצמו צנוע ופשוט אל המבנה החיצוני מרשים וסמטרי ועלי 99 השמות של אללה.

בתוך הקבר של אכבר

קישורים:

הביקור באגרה התקיים בסיום מסע אופנועים לצפון הודו.

 

קישור ליומן המסע המלא - אוגוסט 2014

 

קישור לפרטים על מסע האופנועים הבא לצפון הודו

 

קישור לפרטים: מסע כלי הרכב הבא לצפון הודו - המעברים המוטורים הגבוהים בעולם

הוספת תגובה
ביטול