טיפוס הרים > יומני מסע

טיפוס להר הגעש הכי גבוה במדינת אקוודור

דניאל וולפסון, מטפסת מנוסה שטיפסה גם אל האוורסט, יצאה למסע טיפוס על הר הגעש הגבוה ביותר באקוודור - הצ'ימבורסו - 6300 מטרים

אחד המטפסים הגדולים בהיסטוריה, אנטולי בוקרייב, אמר פעם: "אנחנו לא צריכים תחרות בין אנשים. יש תחרות בין כל אדם להר עצמו. המילה האחרונה שייכת תמיד להר”

לאחר טיפוס ארוך ומתיש אל הר הגעש קוטופקסי (לכתבה המלאה), הגענו לעיירה בשם בניוס (Banos), מקום נביעתם של המעיינות החמים. בעיירה זו הוחלט על מנוחה לקראת הטיפוס הבא. טיפוס אל הר געש הכי גבוה במדינת אקוודור - הר צ'ימבורוסו.

ימי מנוחה נועדו להטענת מצברים מחדש, חשוב ביום זה לאכול טוב ולישון טוב. אנחנו התאכסנו באחוזה יפהפיה בעיירה בניוס עם מעיינות חמים וגנים מרהיבים.

image

העיירה בניוס נמצאת בגובה 1880 מטרים עם רחובות צרים וציוריים, קתדרלה יפה, מסעדות, בר וכמובן מעיינות חמים.

image

ויש עוד דבר שחייבים לבקר: הנדנדה המפורסמת עם נוף מטורף.

image

לאחר יום של מנוחה טובה, יצאנו בשעות הבוקר בנסיעה במיניבוס למרגלות הר צ'ימבורסו, המקום שממנו מתחילים את הטיפוס לפסגת ההר.

image

הר הגעש צ'ימבורסו, הוא ההר הגבוה ביותר באקוודור ומתנשא לגובה של - 6,300 מטר. טיפוס על הר געש זה דורש יכולת טכנית ופיזית גבוהה ובמהלך הטיפוס פוגשים גם סיכונים רבים. ההר עצמו מכוסה קרחוני ענק, ובסמוך לפסגה הקרח נעשה קשה יותר לטיפוס ויש צורך בחבלים ובברגי קרח לצורך עיגון והימנעות מהחלקה.

image

הטיפוס אל הפסגה מתחלק בעצם לשני ימים טיפוס: ביום הראשון של הטיפוס יש לטפס כ-4 שעות אל בייס קמפ (5300 מטרים). ביום זה הטיפוס אינו קשה ועובר על תוואי של בולדרים.

אנחנו התחלנו את הטיפוס כקבוצה אחת בקצב אחיד ואיטי. בדרך התחיל לרדת שלג כבד, מזג האוויר משתנה במהירות הבזק והפך להיות משמשי לסגרירי, הטמפרטורות צנחו במהירות, החלו ברקים עוצמתיים ורוחות חזקות, וכך בתוך מספר דקות כל המסלול כוסה בשלג רב.

image

לאחר 4 שעות הצלחנו להגיע לבייס קמפ שנמצא בגובה 5300 מטרים, כאשר בקושי יכולנו לראות את המסלול. כל האוהלים בקמפ היו מכוסים בשלג לבן והיה קשה לזהות אותם.

image

לאחר התארגנות קצרה באוהלים, נקבעה שעה לארוחת ערב מוקדמת וכן נקבעה שעה ליציאה לפסגה.

בשלב זה היה ברור שמזג האוויר לא לטובתנו, יהיה קושי רב להתקדם בלילה ויש סיכוי רב שלא נצליח. בכל זאת הוחלט לנסות להעפיל לפסגה.

אחרי ארוחת ערב מוקדמת הלכנו לאוהלים להתכונן ליום הפסגה ולנסות קצת לנוח ולישון לקראת הלילה החשוב במסע זה. יום הפסגה תמיד היום הכי ארוך, מתיש וקשוח. יש להכין את עצמך פסיכולוגית שהולך להיות יום מתיש ולא פשוט. שעות ספורות לפני תחילת הטיפוס אל הפסגה, הגוף דרוך, הראש במתח ומאוד קשה להירדם. בכלל בגובה קשה להירדם ואפילו כשנרדמים, חולמים חלומות הזויים, דבר שידוע בגבהים אלה.

שעת היציאה לטיפוס נקבעה לשעה 22:00 בלילה. השקמה בשעה 21:00, כולנו קמנו בשקט מוחלט, כל אחד עם עצמו, מכונס בתוך תוכו עם מחשבות לקראת היום הארוך, ליתר דיוק לילה ארוך. ארוחה קלה לפני היציאה וקבלת שקית אוכל ושתייה לטיפוס עצמו.

בשעה 21:58 בלילה היינו כולנו לבושים היטב ועם קסדה על הראש פנס מואר, רתמה עלינו, מקלות בידיים, מסמרי השלג כבר על נעלי הטיפוס ואנחנו מוכנים להתחיל את הטיפוס. בחוץ ממשיך לרדת שלג ואף החלה רוח חזקה.

image

הטיפוס החל בצורה איטית עם עלומת פנס שמאירה לנו את הדרך. כבר עם תחילת המסלול התחילו שיפועים חדים והשטח הפך להיות תלול מאוד עם סדקים עמוקים אשר יכולים לאיים על נפילה ואף חלקים של טיפוס על סכינים. חייבים ללכת בזהירות יתרה.

image

המדריך המקומי שהוביל את המשלחת פילס את הדרך בשלג עמוק על מנת שחברי המשלחת יוכלו להתקדם בצורה יותר נוחה עם פחות להתאמץ. השלג הגיע עד הברכיים, במצב כזה יש קושי רב להתקדם.

אנחנו מתקדמים בקצב אחיד ובאיטיות, צעד אחר צעד. המבטים של כולם מרוכזים באלומת פנס הראש, הצעדים של סוליית מסמרי שלג מדוייקים.

image

לאחר 8 שעות של טיפוס בשעות הבוקר המוקדמות, לאחר לילה עם מזג אוויר קשוח ורוחות חזקות הצלחנו להגיע עם אור ראשון לגובה 6000 מטרים.

ראש המשלחת לאחר התייעצות עם מדריכים מקומיים ובדיקת מצב השלג הודיע לחברי המשלחת שחייבים להפסיק להתקדם קדימה, צריך להסתובב ולהתחיל את הדרך חזרה עקב מזג אוויר גרוע וסכנת מפולת שלגים גבוהה.

image

כולנו מאוד התבאסנו ולא רצינו להסתובב, הרי נשאר רק 300 מטרים עד הפסגה. המדריך המקומי וכן ראש המשלחת קיבלו החלטה בהתאם למזג האוויר שיש להפסיק את הטיפוס ולהסתובב ללא אפשרות נוספת.

כשיוצאים במסעות טיפוס כמשלחת אחת עם יש הסכם לא כתוב, אך מחייב, ראש המשלחת, שעל חברי המשלחת לקבל את סמכותו ואת החלטתו. בטיפוס הרים הדבר הכי חשוב הוא לחזור בריאים ובשלום, וכך פעלנו.

image

וכמו שאמר אנטולי בוקרייב המילה האחרונה שייכת תמיד להר והפעם הר צ'ימבורסו לא אפשר למשלחת שלנו לעמוד על פסגת הר הגעש הכי גבוה במדינת אקוודור. אני תמיד אומרת שההר עוד יעמוד מיליון שנים ויחכה לנו, אם נרצה תמיד נוכל לחזור ולבקר שוב ואף לנסות להפעיל לפסגה.

למסע הקרוב לצ'ימבורזו 6310 מ' וגם לקוטופקסי 5897 מ' - אקוודור 2022, הקליקו כאן

image

תגובות

1 תגובות

1

אורח/ת - שמעון

29 בנובמבר 2021 ב 11:41

וואו.
איזה מדהימה את.
אני תמיד נפעם כשאני נוגע בנושא הטיפוס ואומר תמיד כל הכבוד לכם מטפסים יקרים.
אתם נותנים לנו שיעור בנחישות, היצמדות למטרה, לוותר כשצריך והחזק מכל בעיני זה להמשיך במשימה הקשה והמורכבת למרות העייפות הרבה באוויר הדליל שם למעלה.
כגולש סקי אני פה ושם מעגל פינות ובוחר לנוע בתוואי נוח ותמיד חושב על מטפסי ההרים שנמצאים בתנאים קשים פי אלף ואין להם את הפריווילגיה להתפנק.
שוב, כל הכבוד לכם....