שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

זום טרקטורונים בטיול רייזרים למרכז מדבר יהודה

מועדון המטיילים של זום טרקטורונים יצא לטיול רייזרים (וטרקטורון אחד) למרכז מדבר יהודה. 90 ק"מ מהירים בשטח מגוון של חציית נחלים, מעלות ומורדות, שבילים מהירים, תצפיות מרהיבות ולסיום ארוחה טובה. כל כוחותינו שבו הביתה בשלום

1683392464998

מועדון זום טרקטורונים בשטח

סוכנות פולאריס הוותיקה בישראל - זום טרקטורונים (קישור לאתר של זום) שומרת על רצף טיול שטח והדרכות למען לקוחותיה. וכך יצאנו ביום שישי (24/4/23) לטיול רייזרים ארוך, אתגרי ומהיר במרכז מדבר יהודה.
15 כלים, בהם טרקטורון גיבור אחד, נפגשו בבוקר שישי במצוקי דרגות שמעל ים מלח וכבר בצהרים חזרו מאובקים ושלמים לארוחת צהרים טובה בכפר הנופש של מצוקי דרגות.

1683392426714

אבני דרך לאורך מסלול הטיול

90 ק"מ - ממצוקי דרגות - נחל דרגה - נחל תקוע - חרבת מנקושיה - מצוק העתקים - מצפה מכוור - ראש חצצון - נחל קדם - נחל ערוגות - "מעלה איסיים" - נחל אבישי - רמת חבר - מעלה עוזי מהצנחנים - הר חולד - אם דרג' - רוג'ום א-נקה - ראס אל חממה - ראס א-שוקף - מצוקי דרגות

1683392421456

מצוק העתקים מעל ים המלח בראש חצצון

עצרנו בראש חצצון לתצפית מרשימה מעל מצוק ההעתקים. השבר הסורי-אפריקני כתוצאה מתנועותיהם של הלוח הערבי ממזרח והלוח האפריקאי ממערב, ואשר התרחקותם זה מזה (לכיוון מזרח ומערב) ותנועתם (לכיוון צפון ודרום) יצרה את השבר כולו. גובהו של המצוק בנקודה זו כ-220 מטר מעל פני הים, כשהוא נישא מעל ים המלח הנמצא בשפל של מינוס 420 מטרים מתחת לגובה פני הים התיכון.

1683392432869

ים המלח

ים המלח פרוס למרגלותינו ואפשר לראות את הישוב מצפה שלם ואת חוף מינרל למטה מערבית ומזרחית לכביש 90. ים המלח, הידוע גם בשם ים המוות בגלל ריכוז המלחים הגבוה (34% למול 3.5% בים התיכון), מספק גם חיים בזכות האשלג שמפעלי ים המלח כורים בו ואשר ממנו ומהפוספטים הכורים מאדמת הנגב מייצרים דשן כימי להגדלת תוצרת גידולי השדה מהאדמה (בנוסף כורים שם גם מגנזיום, ברום, סידן ותחמוצות כימיות נוספות).

לים המלח אין מוצא ולצערנו הוא מתייבש ושפתו מעמיקה כל שנה. הסיבות לכך טבעיות ומלאכותיות גם יחד – בגלל בריכות האידוי לשם ייצור האשלג ע"י מפעלי ים המלח בצד הישראלי ובצד הירדני, בגלל שיורד פחות גשם במזרח התיכון, בגלל שישראל סכרה את סכר דגניה ובגלל שהירדנים סכרו את הערוצים שזרמו וירדו מהרי אדום והרי הגלעד לעבר ים המלח. בשל ההתייבשות של ים המלח יורד מפלסו מידי שנה כמטר שלם.

1683392471011

"מעלה איסיים" ומעלה עוזי מהצנחנים

למורד לנחל ערוגות המרשים, בתקופת הטיול ירוק ופורח לאחר הגשמים האחרונים במדבר, ולעלייה שלאחריה נדרשים כלי רכב - ג'יפים קשוחים, אבל עבור הרייזרים מדובר במעלה טכני ברמה בינונית ואף קלה! רק שימו את הגלגלים במקומות הנכונים, קצת רגש על הגז ועולים מעלה בקלות!
מעלה איסיים הוא אמנם השביל הרגלי המטפס מעין גדי בגדה של נחל ערוגות ועד לרמת המדבר, אבל השביל המסומן לרכב החוצה את נחל דרגות קיבל גם את השם המיוחד.
המעלה הרגלי נכבש ע"י הרומאים בתקופת מרד בר כוכבא בשנת 135 על ידי הרומאים ושימש אותם כנתיב אספקה למחנות שלהם מעל מערת האיגרות ומערת האימה - מערות המפלט של הלוחמים בתקופת בר כוכבא, אבל נקרא על שם האייסים - אנשי כת יהודית מבודדת אשר התבצרו על המצדה בתקופת המרד הגדול של היהודים ברומאים ונהרגו 65 שנים קודם (מצדה נפלה בשנת 73 לספירה).

1683392504917

מנחל ערוגות המשכנו לכיוון רמת חבר עם מעלה קצר ומאתגר - ושוב עבור הרייזרים די קל - מעבר עוזי או מעלה עוזי מהצנחנים: קטע דרך על שמו של סמל עוזי בנדרלי ממושב בית שערים, שהיה חייל בפלחה"ן של הצנחנים ושהמחלקה שלו עסקה בפריצת המעלה. עוזי נהרג בתאונת דרכים במסגרת השירות הצבאי והמעלה הושלם במרץ 1966 על ידי חבריו לפלוגה ונקרא על שמו.

1683392473264

לסיום עלינו על השבילים המערביים והמהירים של מדבר יהודה בדרכנו חזרה צפונה למצוקי דרגות, חלפנו למרגלות אם דרג' ועברנו לצד המבנה הגדול בראש הגבעה של משטרת רוג'ום א-נקה. שתי תחנות משטרה בריטיות שבהמשך שימשו גם את הירדנים בלב מדבר יהודה. אפשר להבחין בפנים בין מבני המגורים לאורוות הסוסים של סיירי המדבר.

תודה למשתתפים הנהדרים - לקוחות זום, על הנהיגה המדויקת והבטוחה ועל דרך ארץ נהדרת


1683392461506

