שטח 4X4 > יצרנים

פיאט

יצרנית הרכב הגדולה ביותר באיטליה לא משחקת תפקיד ראשי בתחום השטח, אבל היו לה כמה וכמה הבלחות מעניינות

חברת פיאט הוקמה בשנת 1899 על ידי קבוצה של משקיעים, הבולט בהם היה ג'יובני אנג'לי שמונה מאוחר יותר ליו''ר מועצת המנהלים (בני משפחת אנג'לי מעורבים בפיאט עד היום, וגם עמדו בראש הקונצרן שנים רבות). כבר מתחילתה התמקדה החברה בייצור רכב, כפי שנגזר משמה – פיאט הם ראשי תיבות של Fabbrica Italiana Automobili Torino (ביח''ר לייצור מכוניות, טורינו – על שם העיר בו נוסדה החברה).

בהמשך, החלה החברה לייצר גם משאיות, טרקטורים, כלי רכב צבאיים, טנקים, מטוסים ומכונות תעשייתיות. היום פיאט התרחבה גם לתחומים אחרים והיא הקונצרן התעשייתי הגדול ביותר באיטליה, כמו גם יצרנית המכוניות הגדולה ביותר לאחר ש''בלעה'' לתוכה מותגים כמו אלפא רומיאו, מזראטי, אבארת', לנצ'יה ופרארי.

image

פיאט קמפנולה דור שני, שנת ייצור 1974

פיאט קמפנולה דור שני, שנת ייצור 1974

image

כמו מרבית היצרניות הוותיקות, העניין של פיאט בכלי רכב רבי-מינוע החל לקראת מלחמת העולם השנייה ובמהלכה. תחילה ייצרו גוררים לתותחים ואחר כך גם נושאי גייסות זחליים למחצה שהועתקו מרכב גרמני דומה, ובהמשך נבנו כלי רכב 4X4 ששימשו את הצבא האיטלקי שנלחם בצפון אפריקה. ב-1951 תוכנן עבור הצבא האיטלקי המתחדש ג'יפ שיוצר גם בגרסה אזרחית, הפיאט קמפנולה. הייצור שלו נמשך עד שנת 1987 וממש לאחרונה הגיח רכב 4X4 חדש של פיאט/איווקו שנושא את אותו השם (על הקמפנולה החדש וגם קצת היסטוריה של הרכב הזה).

image

בשנת 1960 היתה פיאט מעורבת בפרויקט כלל-אירופאי, לבניית ג'יפ צבאי אמפיבי. בפרויקט, שזכה לשם ''אירופה-ג'יפ'', היו שותפות צרפת, מערב גרמניה ואיטליה. נבנו כמה דגמי אב על ידי שתי התאגדויות של יצרנים: האחת כללה את פיאט/מאן/סאביים והשנייה את בושינג/הוצ'קיס/לנצ'יה. הפרויקט לא התרומם, השותפות הפסיקו את המימון והעסק גווע סופית ב-1976. חלק מדגמי האב שרדו.

image

באמצע שנות השישים, הבליח רכב 4X4 מוזר שנקרא ריינג'ר, שהיה הסבה של פיאט 500 שנעשתה על ידי יצרן עלום שם בשם פרבס (Ferves). הרכב הוצג בתערוכת הרכב בטורינו בשנת 1966, אבל מעבר לכך לא ידועים עליו פרטים נוספים. שנים מספר לאחר מכן, עשה אותו יצרן הסבה דומה לפיאט 850.

image

ב-1983 החלה פיאט בייצור רכב 4X4 חדש, אולי המוכר ביותר שלה: הפנדה 4X4. זה היה רכב קטן, עם מנוע שנלקח מהאוטוביאנקי 112, מערכת הנעה שפותחה על ידי שטייר-פוך האוסטרית (שאחראית גם לפיתוח המרצדסG ועוד כמה אגדות שטח), תיבת הילוכים עם חמש מהירויות כשההילוך הראשון סופר-קצר לטובת נסיעה בשטח. הפנדה האורגינלית יוצרה עד שנת 2003, עם מקצה שיפורים מסיבי ב-1986, אך כבר בשנת 1996 נאסר השיווק שלה מחוץ לאיטליה משום שלא עמדה בתקנות זיהום אוויר. ב-2003 החל ייצור הפנדה החדשה, שזכתה גם היא לגרסת 4X4 ב-2004. דגם הקרוס מצויד אפילו בנעילת דיפרנציאל אחורי (לכתבה על הפנדה בראלי פריז-דקאר).

image

דגם הקונספט מ-2005

דגם הקונספט מ-2005

image

במשך כל השנים ייצרה החברה משאיות רבות-מינוע, הן צבאיות והן לשוק האזרחי, תחילה תחת השם פיאט ואחר כך תחת שם חברת הבת איווקו, שמרכזת את כל ייצור כלי הרכב הכבדים של הקונצרן וכוללת בתוכה בין היתר גם את מגירוס, פגסוס, יוניק, OM ועוד (לכתבה על האיווקו דיילי 4X4).
איווקו רכשה גם את חברת סנטנה הספרדית, והיא מייצרת היום את הסנטנה PS-10 (חיקוי ספרדי לדיפנדר), תחת השם איווקו מאסיף (לכתבה על המאסיף). ב-2005 הציגה פיאט בתערוכת הרכב בבולוניה דגם קונספט דמוי האמר, המבוסס על הרכב הצבאי איווקו LMV. הדגם הזה לא נכנס לייצור.

image

תמונות דגמים נוספים של פיאט ואיווקו

image

image

image

image

image

image

image

image

תמונות נוספות

image

image

image

image

image

image

image

image

תגובות

2 תגובות

1

אורח/ת

30 בנובמבר 2008 ב 10:15

הבעיה עם פיאט זה השם פיאט נשמע זול

2

סיגל אדלשטיין

30 בנובמבר 2008 ב 10:45

פיאט

  Tony היה עונה לך המחיר שתשלם עבור טיפול/תיקון  בטל בשישים ממחיר של חברות אחרות למשל הגרמניות. דרך אגב איך זה שיש כמה טייקונים במשק שמעדיפים לנסוע דווקא בפיאט?