פורומים

 - שטח 4x4

כתבה חדשה: יומן מסע סובב נגב - שבועות 2020

02 ביוני ב 13:09 6 תגובות 2132 צפיות discotec
בפרוס חג השבועות, במזג אויר נפלא, חדורים תשוקה לצאת לאויר החופשי ולמרחבים, יצאנו לטייל במרחבי הנגב
צילמו: אורן כימגר, אלון ענתבי, תמי גרופר, אתי שוורץ ואמיר נחומי
לכתבה - יומן מסע סובב נגב - שבועות 2020
הוספת תגובה
 • 1. אורח/ת - אתי ועופר שוורץ 02 ביוני ב 14:17

  תודה אמיר, נעמי וכל הקבוצה הנהדרת. היה כיף איתכם

  הוספת תגובה צטט והגב
 • 2. אורח/ת - דוד נוח 02 ביוני ב 16:18

  היי אמיר- רכב המדריך האם לנדקרוזר?

  הוספת תגובה צטט והגב
 • 3. אורח/ת - בדואי מאוולד סעיד 02 ביוני ב 19:13

  נשמע מעולה.
  2 הארות.
  1. הנגב הוא חלק מרצועת המדבריות של קו רוחב 30.
  2. חלוצה היא עיר רומית ביזנטית, לא נבטית.

  תמשיכו להנות.

  הוספת תגובה צטט והגב
 • 4. אורח/ת - המדריך 02 ביוני ב 23:24

  לשאלה לגבי רכב המדריך - הרכב הוא רנגלר.
  להארות לגבי הנגב:
  רצועת המדבריות העולמית לא מגיעה לקו רוחב 30. אלא לקו רוחב 28. הנגב הוא בין קוי רוחב 32 ל 30.
  לגבי חלוצה. חלוצה היא אחת מהערים הנבטיות שהוקמו בתקופת האורבניזציה של הנבטים עת הרומאים הרסו ושרפו להם את מערכת המיצדים והאורחנים שלאורך דרך הבשמים. האורבניזציה הפכה את הנבטים מנוודים העוסקים ברעיית צאן ליושבי קבע העוסקים בחקלאות וגידול סוסים(ממשית). תחת שלטון הרומאים הנבטים הפכו לפרובינקיה רומית. לאחר הפיכת הנצרות לדת הרשמית של האימפריה הרומאית, היא נכפתה גם על הנבטים והחלו להיבנות בערים הנבטיות כנסיות תיאטראות, ועוד סממנים רומיים. אבל מקור העיר היה נבטי. לבסוף כמו כל הפרובינקיות הרומיות במזרח התיכון, למעט יהודה, הם התבוללו ונעלמו. מההסטוריה. זה קרה בכל הערים הנבטיות שבנגב עבדת, חלוצה, רחובות בנגב, ניצנה, שיבטה וממשית.

  הוספת תגובה צטט והגב
 • 5. אורח/ת - מדריך 02 ביוני ב 23:35

  בנגב, בניגוד למדבריות העולמיים שם לא יורד גשם כלל, יורדים 100 מ״מ גשם בשנה. זה לא מאפשר חקלאות וגידולי שדה. ברם, זה איפשר לנבטים שהיו בעלי תושייה, להקים מערכת טרסות ותעלות בנגב במשולש עבדת חלוצה שיבטה ולהקים מערכת חקלאית מופלאה שבה החלקות המושקות קיבלו מים מהגבעות סביבן, בהיקף השווה ל משקעים של 300 מ״מ, כמות שאיפשרה להם גידולי שדה כמו באזור אשקלון וחבל לכיש שם יורדים כ 300 מ״מ גשם בשנה.

  הוספת תגובה צטט והגב
 • רצועת המדבריות העולמית(מכונה גם חגורת המדבריות העולמית) היא כינוי לרצועתמדבריותבקוי הרוחב 20-30. הסיבה לכך היא שבקו המשווה השמש נמצאת תמיד מעל הראש ותמיד חם באזורים אלה. האוויר מתקרר ונושא עימו אדי מים רבים מהים. הוא מוריד גשמים כבדים, שאופייניים לאזורי קו המשווה, אבל כשהמים יורדים בגשם נותר האוויר יבש והוא מתפשט לצפון ולדרום ושוקע כאוויר חם ויבש במדבריות שלחוג הסרטןוחוג הגדי - אותן רצועות מדבר גדולות, שמצפון ומדרום לקו המשווה בו ממוקמים בין היתרהנגבומדבר סהרה. תופעה זו היא גורם עיקרי למצב האקלים בשטח הנגב והוא הגורם המרכזי לחום וליובש השרוי בו. זוהי הסיבה לכך שהנגב הוא אזור מדברי על אף קרבתו היחסית לים התיכוןאשר אמורה לגרום לכך שתנאי האקלים בו לא יהיו מדבריים.

  הוספת תגובה צטט והגב
ביטול