שטח 4X4 > יומני מסע בעולם > ירדן

סיכום טיול ג'יפים בירדן 19-22/5/2022

הממלכה האשמית שממזרח לעבר הירדן יפהפייה ומרתקת, מקיצוניות של עוני מטריד ועד פלאי תבל כמו העיר הנסתרת פטרה או שמורת וואדי רם שנראה שייך לכוכב אחר. בין לבין, יש ים של דיונות בכל גודל וצורה אפשריים והנהיגה בהן היא חוויה מוטורית נהדרת.
סיכום של טיול ג'יפים בממלכה האשמית של ירדן

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 1

מעט לפני 08:00 בבוקר ואנחנו נמצאים כבר בצד הכביש המוביל למעבר הגבול נהר הירדן הצמוד לקיבוץ מעוז חיים. כולם כבר כאן ואנחנו כמעט הראשונים בתור ומאחר ויש לנו זמן עד שהמעבר יפתח, אני פותח בתדריך שכולו עוסק בבירוקרטיה של מעברי הגבול בישראל ובירדן. הליך איטי ומסורבל שמתחיל בביקורת דרכונים, ממשיך באישורים כאלה ואחרים למשתתפים ולרכב ומסתיים בהברגה מהירה של זוג מספרים ירדניים לרכב הישראלי הפרטי שלנו. המדריך המקומי מחכה ממש מעבר למעבר הגבול הירדני ואנחנו יוצאים לדרך.

לפרטי המסע הבא לירדן - 14/7/22 עד 17/7/22: הקליקו כאן

image

שיירת הג'יפים יוצאת לדרך דרומה, על כביש שמקביל לכביש 90 שלנו ויש תחושה מוזרה בעין. הגלבוע, הבקעה, ים המלח והערבה חולפים ממול כמו שלא חלפו מעולם ואם לומר את האמת, יש כמה מקומות שיצא לירדנים יותר טוב, בטח באזור של ים המלח.

image

הכביש עובר בין עשרות כפרים עמוסים בתושבים ובמכוניות. הכל נראה חדש ובכל זאת מוכר. אנחנו חולפים על פני נחל ארנון, עושים כבוד לפסל הטבעי של אשת לוט, נכנסים לואדי נומיירה ומשכשכים צמיגים בנחל הזורם, עד לנקודה בתוך הנקיק העצום הקריר והיפהפה לטובת הפסקת קפה.

image

ביציאה מהואדי גילינו שהזמן לא עצר מלכת ובינתיים השקיעה התחילה לצבוע את הנוף בגוונים של כתום ואדום. כיוון התנועה שלנו לוקח מזרחה ואנחנו מתחילים בטיפוס על ציר ואדי נמלה לכיוון ואדי מוסא, הכפר שבו נמצא המלון שלנו. הדרך יפהפיה, מפותלת ומטפסת מהר וחזק בגובה. הנוף הנפרש מאחורינו מרהיב והשקיעה מוסיפה לו גוון עז של דרמטיות. למלון הגענו כבר בחושך ומיד נכנסנו לארוחת הערב, חלוקה לחדרים ופיזור מהיר למיטות לקראת יום לא פחות ארוך ומעייף מחר.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 2

לאחר ארוחת הבוקר במלון יצאנו לביקור באחד מפלאי תבל (החדשים) פטרה. מרכז המבקרים עמוס במטיילים מכל העולם והנה גם אנחנו כאן. המדריך שלנו דובר אנגלית מצויינת ואנחנו מתקדמים איתו לאורך המסלול תוך הסברים, כמעט על כל אבן.

image

פטרה - בירת הנבטים

פטרה היא עיר נבטית קדומה המפורסמת בארמונות הקבורה שלה החצובים באבן החול של הרי אדום, ומכאן שמה בעברית הסלע האדום. העיר הייתה בירת הנבטים וביוזמה פרטית באינטרנט נבחרה בשנת 2007 כאחד משבעת פלאי תבל החדשים. פטרה נמצאת בדרום ירדן בגובה של 885 מטר מעל פני הים. הדרך המקובלת להגיע לפטרה היא מהכפר הסמוך ואדי מוסא דרך קניון הסיק. הקניון עצמו צר למדי, ורוחבו אינו עולה על מטרים ספורים, בעוד שקירותיו מגיעים לגובה של כמאה מטרים. צלעות הקניון עשויות אבן חול נובית בצבע אדמדם, ועל קירותיו ניתן למצוא תבליטים של אלילים נבטים, כתבים ופסלים. לאורך צלעות הקניון ניתן למצוא שרידים של אקוודוקטים שנועדו להעביר מים לעיר. פטרה מפורסמת כיום בזכות המבנים החצובים במורדות ההר שנשתמרו היטב עד ימינו. הידוע מכולם הוא קבר מלכותי מפואר בשם אוצר פרעה (אלחזנה), שלצורך פיסולו הוזמנו אומנים מאלכסנדריה. גובהו 33.77 מטר ורוחבו 24.90 מטר, והוא נחצב מלמעלה כלפי מטה. את הרווח שבין העמודים הצדדיים מפארים פסלי ענק של רוכבי סוסים.

image

כעבור כשלוש שעות, כל הקבוצה חזרה וכולם עומדים ליד הרכבים. אנחנו נכנסים למסעדה מקומית מצויינת לארוחת צהריים ומיד לאחר מכן, עולים על הכביש המוביל לדיונות שבדרום הממלכה.

image

למי שפוגש דיונות בפעם הראשונה, החוויה היא לא פחות ממדהימה. הדיונות ענקיות והחול רך, אבל בזכות לחץ נמוך (מאוד) בצמיגים הקסם מתרחש. בשילוב הנעה 4X4 הרכבים כולם דוהרים על הדיונות בקלות ובמהירות. הנוף מרהיב ביופיו וביחודיות שלו והמצלמות לא מפסיקות לתקתק. התקדמנו לאורך הרים עצומים של אבן חול נובית אדמדמים, ביקרנו בקשת הגדולה, בקשת הקטנה ובפטריה שהן רק דוגמאות בודדות ליצירת האומנות עליהן עבדו יחד, במשך מיליוני שנים, הרוח, המים ומזג האוויר המשתנה.

image

לקראת ערב, בשיאה של השקיעה, הגענו למאהל שלנו ליומיים הקרובים. חלוקה מהירה לחדרים ממוזגים ומקלחת עם מים חמים ומיד אחר כך, נאספנו ליד חדר האוכל לארוחת ערב מסורתית ובהמשכה הילולה של מוסיקה וריקודים.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 3

לאחר ארוחת הבוקר במלון, רגע לפני שנכנסנו ליום שלם נוסף בואדי רם ומאחר ורצינו להכנס לעומקו, דרומה וקרוב עד כמה שניתן לגבול עם ערב הסעודית, עצרנו במרכז הכפר כדי לעשות קניות לארוחת הצהריים שלנו שתהיה בשטח. החבר'ה התפזרו בין המאפיה לחנות המכולת ולחנות הירקות והעמיסו את הרכבים בכל טוב. כמה דקות אחר כך ואנחנו שוב בדיונות, נכנסים לעומקו של ואדי רם ונחשפים לעוצמתו ויופיו שלא דומים לשום דבר אחר.

image

ואדי רם

ואדי רם הוא ואדי בדרום ירדן, הארוך ביותר בממלכה ההאשמית, ובו מוצאים נופי אבן חול וסלעי גרניט. מקור שמו של הוואדי בארמית ופירושו גבוה. הוואדי מכונה בקעת הירח, וככל הנראה נקרא כך על ידי הבדואים שדימו את השטח המחורץ לפני הירח.
ואדי רם ממוקם בדרום-מערב ירדן, מזרחית לערבה, כ-60 ק"מ צפונית-מזרחית לעקבה וכ-370 ק"מ דרומית לעמאן. הר / ג'בל רם שבשוליו, מתנשא לגובה של 1,754 מטרים, והוא ההר השני בגובהו בירדן. הוואדי מהווה אחד מאתרי התיירות החשובים במדינה ובשנת 1998 הכריזה ממשלת ירדן על שטח של 720 קמ"ר, הכולל את הואדי וסביבתו כ"אזור מוגן" ופיתחה תוכנית שימור, שמטרתה הגנת ערכי הטבע מפני מטיילים וציידים ושמירת האיזון האקולוגי המדברי העדין. האזור המוגן של ואדי רם הוכרז בשנת 2011 כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, לפי קריטריונים מעורבים לאתרי טבע ולאתרי תרבות. הסיבות הטבעיות כוללות נוף מדברי הכולל מגוון של ערוצים צרים, קשתות טבעיות, צוקים גבוהים, מפולות ענק ומערות טבעיות. הסיבות התרבותיות כוללות כ-25,000 פטרוגליפים, כ-20,000 כתובות וממצאים ארכאולוגיים רבים המעידים על 12,000 שנים של אינטראקציה אנושית עם הסביבה הטבעית באמצעות חקלאות ועיור. בכתובות קיימת עדות לרצף של מחשבה האנושית ולהתפתחות כתב אלפביתי קדום.

image

בסופו של סיבוב עצום של למעלה מ-120 ק"מ שעשינו היום בדיונות, שכלל ארוחת צהריים בצל, שממש לא היה קל למצוא, טיפוס על דיונות ענקיות עם הרכבים וטיפוס רגלי לפסגות סלעי הענק, מפגשים עם בדואים מקומיים שיודעים לארח כמו שרק הם יודעים, עם תה מר למות, שאין בעולם מספיק סוכר כדי להמתיק אותו ובכל זאת בא לך שלוק נוסף, וסיימנו כק"מ צפונית למאהל שלנו להפסקת קפה אחרונה לאור שקיעה מטורפת.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 4

בוקר של יום אחרון לטיול ומיד לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לדרך. תחילה בנסיעת כביש קצרה ולאחריה נכנסנו לואדי יוטום, קצת שעשועי דיונות כי זה לא נמאס אף פעם, המשך נסיעה לכיוון המערה של לורנס איש ערב עם הסברים מפורטים על האיש ופועלו.

image

מאחר ובשעה 12:00 אנחנו רוצים להיות במעבר הגבול בחזרה לישראל, יצאנו מהשטח ישירות לתחנת דלק גדולה. תדלוק, מילוי לחץ אוויר תיקני בצמיגים, קצת שתיה ואנחנו עולים על הכביש בדרך חזרה הביתה.

image

תודה רבה לכל המשתתפים,
להתראות בטיולים הבאים..
קובי.

לפרטי המסע הבא לירדן - 14/7/22 עד 17/7/22: הקליקו כאן



לעוד מסעות בארץ ובעולם

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

2 תגובות

1

אורח/ת - שחר

18 ביוני 2022 ב 15:34

חוויה ייחודית ומיוחדת !! קובי אחלה גבר ומוביל מדהים ויחד עם הצוות המקומי ארגן לנו טיול בלתי נשכח עם טעם של עוד. הפורסטר מדהים כל פעם מחדש ומפתיע ביכולת הנסיעה בדיונות שכללה המון המון פאן ובעיקר המון המון עבודה בלשאוב את הרכב אחר כך, מי שרוצה לשחק בחול, לסגור חלונות (-: עשינו את הטיול בהרכב מלא (שני מבוגרים שני ילדים 5,6).. אין ספק שזו זו הייתה החלטה מעולה, הילדים עפו על הטיול ונהנהו מכל רגע כמונו. בקיצור, לכל מי שמעוניין, זה המקום !! אנחנו עוד נשוב...

2

אורח/ת - קובי

13 ביולי 2022 ב 20:22

תודה שחר😎