שטח 4X4 > יומני מסע בעולם > ירדן

סיכום טיול ג'יפים בירדן - 8-11/9/22

קצת אחרי החופש הגדול ורגע לפני החגים, יצאה קבוצה מגוונת של 10 ג'יפים לטיול בממלכה האשמית, ממזרח למדינת ישראל. מואדי חסה השוצף, דרך בירת הנבטים הקדומה ואחת משבעת פלאי תבל החדשים - פטרה, ועד לדיונות המדהימות של ואדי רם. היה תענוג...!

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 1

כולנו עומדים בשורה בצד הכביש המוביל למעבר הגבול נהר הירדן הצמוד לקיבוץ מעוז חיים. 08:00 בבוקר, החבורה כולה כבר כאן ואנחנו בין הראשונים בתור. מעבר הגבול לירדן עמוס הבירוקרטיה מתקדם לאט ואולי גם קצת מסורבל, אבל מה שחשוב - שהוא מתקדם. עוד חדר, עוד פתק ועוד תשלום, מוציאים קצת ציוד מהרכב ואז מחזירים וכעבור כך וכך זמן, מצאנו את עצמנו חמושים במברגות, מחליפים את מספרי הרישוי לרכבים שלנו וזהו, אפשר לצאת לדרך. השוטר המלווה שלנו כבר לידי וכעבור עוד כמה מאות מטרים אספנו גם את עארף, המדריך המקומי האלוף שלנו ויאללה, אפשר לזוז.

image

השיירה יוצאת לדרך דרומה, על הכביש המקביל לכביש 90 שלנו ויש תחושה מוזרה בעין. הגלבוע, הבקעה, ים המלח והערבה חולפים ממול כמו שלא חלפו מעולם. הכביש עובר בין עשרות כפרים עמוסים בתושבים ובמכוניות. הכל נראה חדש ובכל זאת מוכר. אנחנו חולפים על פני נחל ארנון, עושים כבוד לפסל הטבעי של אשת לוט וממשיכים עוד עשרות ק"מ דרומה. בשלב מסוים ירדנו מהכביש ונכנסנו לואדי חסה המוכר לנו גם בשם נחל זרד, הזורם כל השנה. נסיעה במים היא תמיד כיף גדול ותפאורת המדבר הכל כך חם ויבש מסביב רק מעצימה את החוויה, ואת כל היופי מסביב. עכשיו חייבים הפסקת קפה.. ותה, ועוגיה, ועוד אחת.. לא?

image

חזרה לכביש שבשלב מסוים משנה את כיוון התנועה שלנו לוקח מזרחה, ואנחנו מתחילים בטיפוס על ציר ואדי נמלה לכיוון ואדי מוסא, הכפר שבו נמצא המלון שלנו. הדרך יפהפיה, מפותלת ומטפסת מהר וחזק בגובה. הנוף הנפרש מאחורינו מרהיב והשקיעה שמרוחה על הרקיע מוסיפה לו גוון עז ודרמטי. הגענו למלון ומיד נכנסנו לארוחת הערב, חלוקה לחדרים ופיזור מהיר למיטות לקראת יום לא פחות ארוך ומעייף מחר.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 2

לפנינו יום ארוך ועמוס אז מיד לאחר ארוחת הבוקר במלון יצאנו לביקור באחד מפלאי תבל (החדשים) פטרה. מרכז המבקרים עמוס במטיילים מכל העולם והנה גם אנחנו כאן. המדריך שלנו דובר אנגלית מצויינת ואנחנו מתקדמים איתו לאורך המסלול המרהיב תוך הסברים, כמעט על כל אבן.

image

שלוש שעות מאוחר יותר, נכנסנו למסעדה מקומית מצויינת לארוחת צהריים ולאחריה, קפצנו לכפר הסמוך אלג'י, כדי לבקר במסגד קטן המעוטר ב-3 כיפות, גדולה בינונית וקטנה ובתוכו ניצב סלע גיר גדול ומחודד. סמוך אליו נובע מעיין שמימיו נקווים אל בריכת איגום בנויה המסותתת להפליא. בעיני המקומיים נחשבים מי המעין למים קדושים ועל פי המסורת המוסלמית המקומית, הסלע הוא הסלע עליו היכה משה ומאז היכה עליו הנביא מוחמד, המים זורמים ללא הפסקה.

image

לאחר סיבוב על השלוחות הגבוהות שמעל פטרה והסיק (הקניון) הנסתר המוביל אליה, יצאנו לדיונות של ואדי רם. למי שפוגש דיונות בפעם הראשונה, החוויה היא לא פחות ממדהימה. הדיונות ענקיות והחול רך, אבל בזכות לחץ נמוך (מאוד) בצמיגים הקסם מתרחש. בשילוב הנעה 4X4 הרכבים כולם דוהרים על הדיונות בקלות ובמהירות. הנוף מרהיב ביופיו וביחודיות שלו והמצלמות לא מפסיקות לתקתק. התקדמנו לאורך הרים עצומים של אבן חול נובית אדמדמים, ביקרנו בקשת הגדולה, בקשת הקטנה ובפטריה שהן רק דוגמאות בודדות ליצירת האומנות עליהן עבדו יחד, במשך מיליוני שנים, הרוח, המים ומזג האוויר המשתנה.

image

בערב, בשיאה של השקיעה, הגענו למאהל שלנו ליומיים הקרובים. חלוקה מהירה לחדרים ממוזגים ומקלחת עם מים חמים ומיד אחר כך, נאספנו ליד חדר האוכל לארוחת ערב מסורתית ובהמשכה הילולת מוסיקה וריקודים.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 3

רגע לפני שנכנסנו ליום שלם נוסף בואדי רם ומאחר ורצינו להכנס לעומקו, עצרנו במרכז הכפר כדי לעשות קניות לארוחת הצהריים שלנו שתהיה בשטח. החבר'ה התפזרו בין המאפיה, לחנות המכולת ולחנות הירקות והעמיסו את הרכבים בכל טוב. כמה דקות אחר כך ואנחנו שוב בדיונות, עוצרים תחת עץ גדול להפסקת קפה, עארף מספר לנו קצת סיפורים והיסטוריה על עין לורנס שמעלינו, וכעבור כשעה כולנו נכנסים לעומקו של ואדי רם, נחשפים לעוצמתו ויופיו שלא דומים לשום דבר אחר.

image

ואדי רם

ואדי רם נמצא בדרום ירדן והוא הארוך ביותר בממלכה ההאשמית. פירוש השם שמקורו בארמית הוא "גבוה" ולראיה, ג'בל רם הנמצא בשוליו, מגיע לגובה של 1754 מטר והוא ההר השני בגובהו בירדן כולה. בשנת 1998 הכריזה ממשלת ירדן על אזור הואדי וסביבתו כ"אזור מוגן" מבחינה אקולוגית ובשנת 2011 הוכרז כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו, לפי קריטריונים מעורבים לאתרי טבע ולאתרי תרבות.

image

בסופו של סיבוב גדול של למעלה ממאה ק"מ שעשינו היום בדיונות, שכלל ארוחת צהריים בצל, טיפוס על דיונות ענקיות עם הרכבים וטיפוס רגלי לפסגות סלעי הענק, מפגשים עם בדואים מקומיים שיודעים לארח כמו שרק הם יודעים, עם תה מר למות, שאין בעולם מספיק סוכר כדי להמתיק אותו ובכל זאת בא לך שלוק נוסף, סיימנו צפונית למאהל שלנו להפסקת קפה אחרונה לאור שקיעה מטורפת.

image

טיול ג'יפים ירדן - יום 4

בוקר של יום אחרון לטיול ומאחר והוא קצר אנחנו ממהרים לצאת לדרך. תחילה בנסיעת כביש קצרה ולאחריה קצת שעשועי דיונות כי זה לא נמאס אף פעם. המשך נסיעה לכיוון המערה של לורנס איש ערב עם הסברים מפורטים על האיש ופועלו. עוד קצת דיונות וזהו.

image

בשעה 13:00 אנחנו רוצים להיות במעבר הגבול בחזרה לישראל כך שיצאנו מהשטח ישירות לתחנת דלק גדולה. תדלוק, מילוי לחץ אוויר תיקני בצמיגים, קצת שתיה וארטיקים ואנחנו עולים על הכביש בדרך חזרה הביתה.

image

מעבר הגבול מהצד הירדני לישראלי עובר במהירות וללא עיכובים כלשהם ותוך פחות משעה כולנו עומדים בשיחת פרידה עמוסת חיבוקים וחיוכים.

image

תודה רבה לכל המשתתפים, היה כיף איתכם.
להתראות בטיולים הבאים..
קובי.

