שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול מועדון סוזוקי - 12/9/20

מועדון סוזוקי יצא לטיול ג'יפים בנופים ובאתגרים שבין דימונה לערד
צילמו: אלי ביבס מקיבוץ צאלים, יוחאי רוס מקיבוץ עין גדי ואמיר נחומי מקיבוץ רמת השרון

מועדון סוזוקי בטיול אתגרי

יצאנו 10 מטיילים ומדריך, כולנו רכובים על רכבי סוזוקי לדגמיהם השונים, (שכולם רכבי שטח לעילה ולעילה), לאויר הצלול של מרחבי שמורת מדבר יהודה הדרומי.
קבענו כנקודת המפגש את תחילת ציר הירידה לנחל פרס על כביש 25 דימונה - ים המלח. ההתקבצות ארכה מעט יותר מהרגיל, אך במסגרת זמן ההתכנסות (פלוס קצת) הגיעו כולם והטקס התחיל. חבורה של אנשים ממקומות שונים ומרקע שונה מתגבשים ביום כזה של טיול לקבוצה נפלאה ומגובשת. זה לא רק הרכבים שנושאים בעול שכולם כה אוהבים אלא גם נופי ארץ ישראל המרהיבים ואהבת הטבע והטיול בו. טיולנו הפעם כלל שלושה פרקים (כמו כל דבר בארץ ישראל), הירידה לנחל פרס וגבי פרס, העליה לאורך ציר המסוע מתחתית נחל פרס אל הר צבאים, ולבסוף צליחת שני הרכסים של הר קומות במגמה צפונה (שהיא מבחינת עבירות הקלה יותר). התדריך כלל את הסעיפים השגרתיים של תאור המסלול, הצבעה על האתגרים הצפויים בכל קטע, הטיפים המיוחדים לנהיגה בסוגי הקרקע שאנו צפויים לעבור. נוהל שיירה, נוהלי קשר, בטיחות, ולבסוף לוח הזמנים הצפוי. מכשירי הקשר חולקו, הקשר נבדק, והשיירה התחילה להתגלגל לכיוון המורד.

מתחילים במסע

מתחילים במסע

מקטע ראשון נחל פרס תחתון

ירדנו בזהירות במדרון ההר אל עבר תחתית הקניון שבו זורם נחל פרס ושמנו פעמינו לעבר הגבים שלצערנו בעונה זו של השנה אינם מכילים מים.

"חימום הנוהגים" בירידה

אתגר בנחל תחמס

אתגר בנחל תחמס

מתגברים על המכשולים ללא פגע

הצרוף של ה"שדים" הקטנים האלו, והנוהגים בהם, עם מעט הכוונה כשצריך, הביא לכך שצלחנו ללא פגע את כל המכשולים בדרך לגבי פרס שם נטינו "אוהל גדול" להסב לארוחת הבוקר.

מדלגים על מכשולים

מדלגים על מכשולים

המכשולים "נובחים" והשיירה נוסעת

המכשולים

ארוחת הבוקר בגבי פרס

באין צל במדבר, ומתוך רצון לא לרוץ כרדופי שד לחפש עץ במדבר, אנו מצויידים במתקן פשוט הנותן צל נפלא ברוחב לב ל-10 "קפסולות" (36 מטר רבוע של צל). יריעת רשת צל חממות 6x6 מטר מידותיה, קשורה לארבעה גגוני רכב בקצותיה, ובמרכזה עמוד טלסקופי המתרומם לגובה 3 מטר.
ארבעה כיווני אוויר, שאפילו בתחתית נחל פרס, זכינו בבריזה נעימה שהיתה לנו כמו מזגן. אין ספק שהאוכל כך הרבה יותר טעים.

גבי פרס - מים אין, אבל צל יש, ובשפע

גבי פרס - מים אין אבל צל יש ובשפע

קטע ב' - התחברות אל ציר המסוע המטפס להר צבאים

בסיום אתנחתת הבוקר, שוב הסתדרנו בשיירה, בדקנו קשר תקין ויצאנו להמשך המסע. הדרך ברובה קלה אך מדי פעם צץ לו איזה מכשול, שהסוזוקי והנוהגים בם "טרפו" בקלות, למרות שכבר היו שבעים מארוחת הבוקר. חלפה לה שעה קלה ואנו בצומת הדרכים נחל פרס - הר צבאים.

מכשול בדרך לציר המסוע

בדרך לציר המסוע נתקלנו במכשול שיצר הצלבה מלאה - שני גלגלים נגדיים באוויר. ברם, הצרוף :סוזוקי+נהג ממושמע+הכוונת מדריך - מבטיח מעבר ללא פגע.

מתגברים על המכשול בהכוונה צמודה

עוד מכשול בדרך לציר המסוע

אחרי ההכוונה צריך לטפס ברגל את כל המעלה.....מייאש לא?

אחרי ההכוונה צריך לטפס ברגל את כל המעלה.....

נ.צ שניים - צומת הדרכים נחל פרס - הר צבאים

נ.צ שניים - צומת הדרכים

"קבלת הפנים" של ציר המסוע טלי עוברת בגבורה

ציר המסוע

"ציר המסוע" הינו דרך שנפרצה ע"י חברת החשמל וחברת הפוספטים. הדרך מאוד משובשת ורצופה אבנים ומהמורות. מידי פעם מדרגה ל"התרעננות" אבל החברים בשקט ובנסיעה מאוד בטוחה מדלגים מעל כל המכשולים.

עוד מכשול אופייני לטיולנו היום

ביקור קצר במסוע

באחת מנקודות הדרך עובר השביל קרוב מאוד למסוע, ניצלנו את הגיאוגרפיה הזו להציץ בטכנולוגיה שהעלימה לחלוטין את המשאיות מכביש 25 ים המלח - מתקן צפע, שבמישור ימין. עכשיו המשאיות נראות רק בדרך לאילת....

המסוע

המסוע

החברה "לומדים את הפלא הטכנולוגי, יוחאי מסביר איפה מייצרים את הגלגילות בעין גדי כמובן.

החברה

תמונה קבוצתית בצל המסוע

תמונה קבוצתית בצל המסוע

הטיפוס להר צבאים

כבונוס על התנהגות מופתית וביצועים נפלאים, הוספנו לטיול סטיה קטנה מהמסלול המתוכנן וטיפסנו במעלה נחמד לפסגת הר צבאים. בדרך נוסעים ליד המסוע במקומות שהוקמו גשרים מרהיבים, והנופים פשוט מרתקים.
בפסגת ההר הוקם מצפור לזכרה של משקי"ת החינוך של גולני נעמה קרמון שנספתה ביום 25/2/1988 בעת שהדריכה טיול של חיילי צה"ל בנחל פרס. הנוף מהמצפור שובה עיניים והעליה מחלצת עצמות.

אבן לזכרה של נעמה

אבן לזכרה של נעמה

הנוף ממעלה הר צבאים

הנוף ממעלה הר צבאים

גשרים רמי גובה

גשרים רמי גובה

המצפור ברומו של הר צבאים

המצפור ברומו של הר צבאים

חילוץ עצמות בדרך לחניה

חילוץ עצמות בדרך לחניה

פרק שלוש - חצית הרכסים של הר קומות

הר קומות ממוקם בין שניים מנחלי מדבר יהודה - נחל גמלים המתפצל מנחל חימר ונחל עמיעז. ההר בנוי משני רכסים שניצבים כשני קירות בכיוון מזרח מערב, והדרך החוצה אותם בכיוון צפון לדרום (או הפוך) צריכה לעלות ולרדת פעמיים, מכאן ניתנו השמות מעלה הר קומות הצפוני ומעלה הר קומות הדרומי.
מכך שמגמת טיולנו היתה עליה מדרום לצפון מנחל פרס לנחל חימר דרך ציר המסוע והר קומות, זימן לנו הר קומות מעלה לא קשה במיוחד מדרום לצפון ברכס הדרומי שלו, מורד קשה שהצריך זהירות רבה ומעט הכוונה, מעלה תלול אך לא קשה ברכס הצפוני של ההר (שוב בכיוון צפון, המעלות של הר קומות קלים יותר), ומורד תלול אך לא מייצר בעיה לנוהגים.

בדרך להר קומות עוד עצרנו לארוחת צהרים

הדרך להר קומות (שביל ישראל) עובר ליד גבעות מכוסות אבני צור, כסות שמונעת כל אבק או סימני צמיגים. מקום מצויין לפרוס שוב את הצל הגדול ולהסב לארוחת צהרים, הצל נפרס במהירות, החבר'ה שלפו את קופסאות המזון מהציידניות ולסיום התענגנו על אבטיח מתוק וצונן. עכשיו אנו מוכנים לקטע האחרון - הר קומות.

ארוחת צהרים תחת ה"שימשיה הגדולה"

ארוחת צהרים תחת ה

דיון סוער בעניני דיומא

דיון סוער בעניני דיומא

חציית הר קומות

חציית הר קומות כללה את המעלה הדרומי בכיוון צפון שהוא מעלה נוח למדי, המורד של הרכס הדרומי לכיוון צפון שהוא מורד קשה רצוף בורות סלעים ומדרגות (קשה במיוחד בעליה), מעלה תלול אך ללא מכשולים על הרכס הצפוני מכיוון דרום, ומורד קשה שניתן לעקיפה במורד מתון וחסר מכשולים.
חציית הר קומות בוצעה ע"י החברים למופת ללא כל ארוע שראוי לציון (ממש משעמם....).

המורד המבותר של הרכס הדרומי

המורד המבותר של הרכס הדרומי


המעלה על הרכס הצפוני מכיוון דרום

המעלה על הרכס הצפוני מכיוון דרום

המורד הצפוני מהר קומות לעבר נחל גמלים

המורד מהר קומות לעבר נחל גמלים

סיום המסע

מסענו הסתיים בנסיעה נוחה בנחל חימר אל המקום בו חוצה אותו כביש 258 המחבר את צומת חתרורים שעל כביש 31 (ערד - ים המלח) לצומת צפע על כביש 25 (דימונה - ים המלח).
החברים ששמעו שהטיול הסתיים ביקשו עוד. אבל המסלול הסתיים, מחוגי השעון הורו על השעה 17:00, ומכשירי הקשר נאספו. מי שאוהב טיולים אוהב את שבילי ארץ ישראל, תמיד ימצא אותנו שם, מוכנים להמשיך ולהדריך ולטייל ביחד.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

7 תגובות

1

talilevi41

14 בספטמבר 2020 ב 15:46

מסלול לא קל אבל מאתגר כמו שאני אוהבת, חבורה נחמדה ממושמעת ומדריך מקצועי וסבלני, אמיר נחומי, תודה רבה לך על יום מקסים, החום לא שבר אותנו, יצאנו, נהנינו והספקנו את כל המסלול המתוכנן ללא נזקים. כל הכבוד.

2

אורח/ת - אלי ב.

15 בספטמבר 2020 ב 07:58

אמיר תודה על טיול מהנה עם רכבי סוזוקי

3

אורח/ת - יוחאי

15 בספטמבר 2020 ב 07:59

תודה לאמיר על עוד טיול יפה ומהנה. כף לטייל איתך. אגב, נושא ההצללה בארוחות צריך להילמד אצל כל המדריכים באתר השטח!

4

אורח/ת - קובי

15 בספטמבר 2020 ב 07:59

פעם ראשונה איתך אמיר, אשמח לעוד תודה

5

אורח/ת - סאמר ק.

15 בספטמבר 2020 ב 08:00

באמת תודה לך אמיר על המסלול המהנה והמאתגר, אשמח לטייל איתך בעתיד 🤩

6

אורח/ת - יעל כ.

15 בספטמבר 2020 ב 08:01

באימון רכב בשטח הצללה זה נעים וטוב אבל מה שחשוב היה ניווט 1×1 בקטעי הדרך המאתגרים שנעשה באמת בעין מנוסה ובאופן אחראי ושקול כדי לשמור על כל אחד ואחד מאתנו ועל כל רכב ורכב. בעבורי כל יציאה לשטח היא הזדמנות נהדרת להתאמן עם הג'מיני (הרביעי במספר) בתנאי עבירות, ואני - מכל מלמדיי השכלתי, מהמדריך ומהחברים השותפים.

7

אורח/ת - המטייל

17 בספטמבר 2020 ב 13:43

כולי תקווה שנצא שוב לטיולים האלה שנה טובה