שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול בבקעת צין - שבת, 20/2/21

בקעת צין היא בקעה המשתרעת ממרכז הנגב מזרחה אל הערבה ודרום ים המלח. אחד האתרים היפים בארץ ישראל, אין כמוה לארח טיול של שבת חורפית שטופת שמש
צילומים: ארנן קרמן, עמית שקד, רון צוקרמן (גם רחפן), ואמיר נחומי

מעשה שהיה כך היה

כדרכנו, היום החל במפגש, הפעם בתחנת דלק מנטה בשדה בוקר. שם ערכנו את הריטואל הרגיל של "אלה הם חייך" במשפט אחד בן שלוש עד ארבע מילים (לדוגמא- רון צ. מתל אביב). למרות זאת בהתחלה עוד זיהו את המטיילים לפי הרכב, אבל לנוכח העובדה שהיו ארבעה רכבי לנדקרוזר לבית טיוטה, עברנו מהר מאוד לשמות והגיבוש היה מושלם.
עוד שגרה - התדריך: מה, איפה, מתי, כמה ולמה.
מכשירי קשר חיכו מוכנים למשיכה על מכסה המנוע של הרוביקון, וכך ללא שהיות רבות, מתודרכים כהלכה, קשר בדוק, מסתדרים בשיירה ארוכה (10 כלי רכב סה"כ), יוצאים לדרך.

image

אירוע עצוב (לפחות לאחד המשתתפים)

עוד לא התחלנו את הירידה לבקעת צין על ציר הנפט, עלה אחד הרכבים על אבן זדונית, שחתכה לו את הצמיג בדופן וכל האויר נפלט מהצמיג באיוושה אחת קצרה אך משמעותית.
מחליפים גלגל, ומתברר שהגלגל הרזרבי הוא מטיפוס "סע לאט ישר למתקן הצמיגים" לצערנו נאלצנו להיפרד מזוג חברים נחמד ממש מיד בפתיחה. לי נשאר טעם מריר בפה. צר היה לי עליהם שעשו את כל הדרך עד שדה בוקר על מנת לשוב הביתה... מסקנה חשובה - צריך גלגל רזרבי מלא ותקין שיכול לשאת את רבע הרכב לכל אורך הטיול.

image

בכיוון הביתה....

בכיוון הביתה....

בדרך לגב צין

הקטע הראשון במסענו היה מורכב מירידה לתוך הבקע דרך ציר הנפט - "מעלה צין" לכיוון דרום מזרח. השביל המסומן בשחור חוצה את הבקעה לאורך מס קילומטר, עד ששביל אחר בצבע אדום עוזב אותו מזרחה לאורך הערוץ של נחל צין המתפתל במרכז העמק.
פנינו מועדות לעבר גב קטן בשם גב צין הידוע גם בכינוי "הג'קוזי". הוא שוכן בתוך שקערורית ממש קרוב לציר התנועה אך נעלם מעין הנוסע בשביל. עצרנו לידו לארוחת בוקר ובין לבין צעדנו לראות את ה"ג'קוזי" של הטבע ומצאנו שלצערנו הוא יבש ממים. לא נורא, לפחות נהנינו מארוחת הבוקר.

גב צין - "הג'קוזי"

גב צין -

ארוחת הבור ליד הגב בצל גשר הרכבת הארוך מעל נחל צין

ארוחת הבור ליד הגב בצל גשר הרכבת הארוך מעל נחל צין

הדובדבן שבקצפת - גבי זרחן

ללא עוררין אחת מנקודות השיא של טיולנו היו גבי זרחן והדרך אל הגבים וחזרה מהם לשביל הבקעה.
דרך עקלקלה חוצה ערוצים, מבורכת במדרגות סלע, שאחד מהחברים עם מרווח גחון קצת נמוך, ושני פגושים לתפארת מדינת ישראל, נזקק להרבה עבודות בניית מעברים, על מנת שבסופו של דבר יחליק מעל המכשול ללא פגע. אבל, כשהגענו אל עמק דמוי פרסה שבו גבי מים בשני קומות היווה פרס ראוי לכולם על תלאות הדרך. המשך הדרך בנחל זרחן, ואו אז נגלה למול עיננו המצבור של גבי זרחן. בילינו במקום שעה קלה, הרבה צילומים, ושוטטות בין שכיות החמדה של הטבע וחזרנו אל דרך המלך להמשך הדרך מזרחה לעבר הערבה.

בעין א-תינה

בעין א-תינה

בדרך, סטינו למעין קטן שעדיין מפכה וממלא בריכה קטנה בשם עין א-תינה. את התאנה לא מצאנו אבל ניצלנו את המקום היפה לצילום קבוצתי.

בונים מילוי למדרגות סלע

בונים מילוי למדרגות סלע

בדרך לגבי זרחן

גבי זרחן

גבי זרחן

אחד הגבים

אחד הגבים

נשארו מעט מים...

נשארו מעט מים...

חוצים את נחל חווה ונכנסים לנחל צין "תחתון"

בהמשך הדרך אנו גולשים לערוץ נחל צין ומפלסים את דרכנו בינות אבני הנחל הלבנות שממלאות את האפיק. הרכבים מתנהלים באיטיות רבה ומידי פעם נדרשת הכוונה כדי להתחמק מסלעים גדולים השוכנים בנחל לרוב.

נכנסים לערוץ נחל צין תחתון

נכנסים לערוץ נחל צין תחתון

"קצת" אדרנלין בטיול שהוא לגמרי רגוע

לעבר הר צין הוא הר ההר

לעבר הר צין הוא הר ההר

הר צין

הר צין מתנשא בשמורת הר ההר בנחל צין, כעשרה קילומטרים מדרום-מערב למעלה עקרבים. ההר בולט מעל פני השטח ונראה למרחוק.
הוועדה למתן שמות עבריים לנגב, שפעלה בשנים 1950-1949, קבעה כשמו של ההר את הביטוי המקראי הר ההר, במקום שמו הערבי ג'בּל מדרה, בעקבות הנחייתו של דוד בן-גוריון ולפיה יש לתת שמות עבריים לאתרים בנגב. מאוחר יותר החליטה ועדת השמות הממשלתית כי המקום ייקרא הר צין. למרגלות ההר, פרסנו את כלינו לארוחת צהרים

ארוחת צהרים בנחל צין מול הר ההר

ארוחת צהרים בנחל צין מול הר ההר

הר צין ושדה הבולבוסים

כמו כל המטיילים שמגיעים למקום, גם אנחנו פערנו את עיננו למראה תופעת הטבע המדהימה הזו. החננו את הרכבים וירדנו לשוטט בין מאות ואולי אלפים של אבנים עגולות להפליא, שטוחות כמו דיסק ובגדלים שונים. השם שניתן לתופעה - בולבוס, הוא שם בערבית לבצל. אז מהו הבולבוס הזה? מבחינה כימית הוא תרכיז גדול של גיר שבתוכו יש מעט צור, גיר וצור הם שני הסוגים של סלע שנוצרים במים רדודים יחסית.
הסברה לאיך הוא נוצר - לאחר שבדקו כמות גדולה של בולבוסים שנמצאו שבורים, מצאו כמה שבתוכם יש שריד של יצור אורגני. מכאן ההשערה שהבולבוס נוצר עקב התגבשות של גיר סביב עצמות דגים ששקעו לקרקעית הים העתיק שהיה באזור. הצורה הפחוסה של הבולבוס היא בגלל שההתגבשות לוקחת זמן רב ובזמן שהחומר עדיין לא מוצק לחלוטין הוא מקבל צורה כזו עקב כוח המשיכה. הבדואים מאמינים שאלו ראשי אנשים רעים שהאל חפץ ברעתם והפך את ראשיהם לאבן. איש באמונתו יחיה.

שדה הבולבוסים

שדה הבולבוסים

הר צין משדה הבולבוסים

הר צין משדה הבולבוסים

טיולנו מתקרב לסיומו

משדה הבולבוסים המשכנו בנחל צין הפעם במגמה צפון מזרח לעבר מעלה הקרבים.
בהגיענו לכביש 227 הוא כביש מעלה העקרבים, מצאנו שהוא סגור לתנועה ולא "על בערך". החלטנו לא לעבור על החוק ונסענו לקטע הסיום לצפות בטיול הבא שיבוא בקרוב והוא נחל צין תחתון, גבי שיש והטיפוס לעבר שער אשמדאי לירידה לנחל חצרה. הצטלמנו עם הדקלים של עין צין וחזרנו אל הכביש בואכה עין חצבה לסיום טיול מקסים עם אנשים מקסימים.

תצפית על מסלול הטיול בנחל צין תחתון

תצפית על מסלול הטיול בנחל צין תחתון.



לעוד מסעות והדרכות של אתר השטח:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

8 תגובות

1

אורח/ת - עפר

22 בפברואר ב 18:52


כייף של טיול עם אמיר , הסברים מעולים ויום מקסים וממצה. תודה

2

אורח/ת - ארנן

28 בפברואר ב 18:44

אמיר היקר
תודה רבה, הטיול היה מהנה מאוד מכל הבחינות אין כמוך

3

אורח/ת - עמית ש.

28 בפברואר ב 18:44

אמיר התותח, תודה על טיול מהנה, ליווי מקצועי מעניין וכיפי, כמובן על העזרה!

4

אורח/ת - עמית ת.

28 בפברואר ב 18:45

אמיר תודה על הטיול. היה כיף.

5

אורח/ת - מריאנה וחיים

28 בפברואר ב 18:45

אמיר תודה על עוד טיול נהדר. הובלה מדוייקת.
כיף לטייל איתך.

6

אורח/ת - רוני

28 בפברואר ב 18:45

תודה רבה אמיר על עוד יום מהנה !
כייף לנו לטייל איתך .

7

אורח/ת - אדוארד

28 בפברואר ב 18:46

אמיר תודה רבה
היה כבוד גדול להיות איתך בטיול

8

אורח/ת - רונית

28 בפברואר ב 18:46

תודה רבה לכולם.
למחלצים ולמדריך.
מקוה להיפגש שוב.
היה מהנה מאוד