שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול לקניונים הגדולים של מדבר יהודה - 1/5/21

ומפי אחד המטיילים : "תנו למדבר לספר על עצמו"
צילמו: מיכל דודוביץ, רונן אפק, יוסי אלימלך, זאב הקר, ואמיר נחומי

מדבר יהודה הוא תופעת טבע ייחודית באשר הוא תא שטח לא גדול (85 ק"מ באורך ו- 25 ק"מ לרוחב), הממוקם למרגלות מדרגת הכפיפה המרכזית של ארץ ישראל (הרי השומרון - הרי ירושלים - והרי חברון), ומזרחית לה, מהלך 25 ק"מ עד אזור השבר הסורי אפריקני ומצוק ההעתקים שתוחם אותו ממזרח. מדבר שכל האזורים העוטפים אותו מכל עבריו, הם ארץ נושבת עתירת משקעים. מדבר יהודה אינו חלק מרצועת המדבריות העולמית והוא נוצר עקב תופעה גיאומורפולוגית הנקראת "צל גשם". כל המשקעים היורדים על גב ההר מזרחית לקו פרשת המים, מתנקזים לאורך מדרגת הכפיפה דרך הרמה המדברית אל במת השוליים המזרחיים ונופלים במפלים בתוך קניונים מרהיבים אל פני ים המלח.
את מדבר יהודה חוצים לרוחבו מעל מאה נחלים שלהם שם, 20 מתוכם הם הנחלים הגדולים, שאליהם מתאספים עשרות הנחלים הקטנים הנופלים מבמת השוליים המזרחיים על מצוק ההעתקים.
חמישה מתוך הנחלים הגדולים מתנקזים לים המלח דרך קניונים מרהיבים ועמוקים ששלושה מהם נגישים לרכבי השטח שלנו ובהם טיילנו הפעם.

חבורת מטיילי הקניונים

קניון נחל צאלים

סיפורו של טיול

נקודת המפגש נקבעה בכניסה לגן הלאומי תל ערד השוכן קילומטרים ספורים מערבית לערד על כביש 80 המחבר את כביש ערד לחברון וגב ההר. החברים התכנסו בזה אחר זה בדייקנות מופלאה וחיש קל התאספה כל החבורה - 12 ג'יפים בנויים לתלפיות מוכנים למסע.
התדריך כלל כהרגלנו בקודש את הגיבושון, בו החבורה מתוודעת איש לרעהו ולרעותו, כמו גם על הנסיון בטיולי שטח. בחלקו השני תדרוך המסע, הדרך והצפוי במסלול. כמה מילים גם על מדבר יהודה עצמו ונשאר רק החלק האחרון והחשוב - הבטיחות. שגם לפרק זה שלושה תת פרקים- בטיחות הרכב והנהיגה, בטיחות האנשים בעת שהם מהלכים במדבר והסביבה: זוחלים עויינים ופגעי השמש הכופחת. מצויידים במידע הדרוש ובמכשירי הקשר, עולים לרכבים ומסתדרים בשיירה הארוכה. בדיקת קשר - כולם עונים ויוצאים לדרך.

מכינים את הרכבים לתזוזה - הורדת לחץ האוויר בגלגלים

מכינים את הרכבים לתזוזה - הורדת לחץ האויר בגלגלים.

היעד הראשון - קניון צאלים

קניון צאלים הינו אחד הקניונים הארוכים של מדבר יהודה, המפל שלו אינו גבוה במיחד אך קירותיו צרים ועמוקים, נסענו אליו תוך שאנו חוצים את המדבר ממערב למזרח, ממורדות גב הר עמשא שליד מצדות יהודה בואכה במת השוליים המזרחיים, מהלך כ-20 ק"מ.
הדרך, בכיוון כללי מזרח, הולכת בעיקר במקביל לנחלים, אך פה ושם יש לחצות ערוצים כמו נחל עדשה. לאחר כשעה ומעט של נסיעה בנוף מדברי צחיח טיפסנו לכתף חצרון שם פרסנו שולחנות לארוחת בוקר בבריזה נעימה ונוף מרהיב של במת המדבר.

בדרך מזרחה

בדרך מזרחה

חציית ערוץ נחל עדשה

חציית ערוץ נחל עדשה

על "המרפסת" בכתף חצרון

על

ארוחת הבוקר בשיאה

ארוחת הבוקר בשיאה

בדרך לקניון נחל צאלים

יורדים מכתף חצרון לעבר הנחלים הרדוף ושפן. יש צורך לחצות את הערוצים ומידי פעם יש קטע של נהיגה טכנית שהחברים מבצעים למופת. או אז מגיע הפיצול לעבר הר נמר החולש על קניון נחל צאלים. הדרך לשם מביאה אותנו למעלה מאתגר עם הרבה דרדרת ורצף של מספר מדרגות בזו אחר זו.
גיבורינו נוהגים את הרכבים במיומנות ועם מעט אבק ואובדני אחיזה של גלגל זה או אחר מקרטעים אל משטח הגובל בשפת המצוק. ואז נגלה לכולם המראה המרהיב של קניון נחל צאלים.

חוצים את נחל הרדוף

האתגר במעלה נמר וקצת הדרכת מעלה קשה

קניון נחל צאלים

קניון נחל צאלים

מעלה נמר הטרשי ולחץ נמוך בצמיגים = תקר בדופן

זה הסיכון הידוע בהקטנת לחץ הצמיגים בעת נסיעה באזור טרשי. וכמו שצפה מרפי - מה שיכול לקרות - יקרה. ובעוד אנו ממהרים לגמוא את הדרך נשמעה קריאה בקשר "יש לי פנצ'ר".
עוצרים ובכוחות משותפים מרימים את הגלגל הפצוע לאוויר, מחליפים בספייר, ומקווים שהספייר יחזיק מעמד את יתרת ה-40 ק"מ שעוד לפנינו.

עצת חכמים

עצת חכמים

ארוחת צהרים על הדרך

השמש לא עוצרת בשמיים (שלא כמו ב"גבעון דום"), ולכן בהגיע השעה המתוכננת בחרנו כיפה נקיה מטרשים לבצד השביל ברום גבעה, והתארגנו לארוחת צהרים.

פרסנו צל בין ארבעה גגונים, ופתחנו "מיזוג אוויר"

פרסנו צל בין ארבעה גגונים, ופתחנו

המסתפקים ב"צילון"

המסתפקים ב

התחנה הבאה - קניון נחל חבר וגבי חבר

קניון נחל חבר הוא אחד הקניונים היפים של מדבר יהודה. הוא מתחיל בקיר גבוה מאוד (כ-150 מטר) שבעת שטפון נוצר בו מפל שוצף הנופל אל במת סלע בחצי הדרך מטה שם חפרו המים גבים ברום המצוק שהדרך אליהם במורד הערוץ התלול קשה ומסוכנת.
הדרך לקניון חבר, מכך שאנו כבר על השוליים המזרחיים של המדבר קרוב לשפת מצוק ההעתקים, משנה מגמה של כיוון הנסיעה לכיוון צפון, משמעה שמתחילה סאגה של חציית הערוצים העמוקים של נחלי המדבר. את נחל משמר אנו חוצים במקום שהערוץ עדיין לא חפר את הקניון ולצערנו אין דרך ג'יפים אל הקניון היפה שלו. אנו ממשיכים צפונה וחולפים על פני שלוש גבעות חרוט שנקראות הר איתיי ריביי והידיי ע"ש גיבורי התנ"ך הללו. ולאחר שעברנו למרגלות הר חולד פונה הדרך לעבר המצוק של קניון נחל חבר. החברים הסתפקו בהתקרבות זהירה לשפת המצוק תוך שהם מצלמים ומצטלמים בזהירות שלא למעוד אל התהום העמוקה.

קניון נחל חבר וגבי חבר שברום המצוק

קניון נחל חבר וגבי חבר שברום המצוק.

קניון נחל חבר ממעוף הרחפן של רונן אפק

בדרך לקניון נחל ערוגות

הקניון הבא שמצפון לקניון נחל חבר הוא קניון נחל ערוגות. בדרך לשם צריך לחצות את ערוץ נחל חבר בטרם "הנפילה" שלו לתוך מעמקי הקניון, אך עדיין במעבר הוא בחציית ערוץ עמוק. המעבר נקרא "מעבר עוזי" על שם עוזי בנדרלי ממושב בית שערים שהיה חייל בפלוגת ההנדסה של הצנחנים שפרצה את הדרך. אתגר של מורד על גבי סלעים גדולים ומהמורות, ומעלה תלול ודרדרתי. המעבר גזל מאיתנו יותר זמן אפילו ממעלה נמר, שכן נדרשנו בתחילת הטיול - עוברים את המסלול ללא כל פגע לרכבים.
אחד אחד בהכוונה צמודה של המדריך ירדו ואח"כ עלו כל 12 הרכבים בזהירות וללא כל פגע.

מעבר "עוזי"

מעבר

מעבר עוזי

חציית נחל ערוגות - אתגר נוסף

הדרך לקניון נחל ערוגות זימנה לנו אתגר נוסף (שהיה כמובן צפוי ומתודרך), של חציית הערוץ העמוק של נחל ערוגות עוד בטרם הוא צונח במפל אדיר לתחתית האפיק בגובה פני ים המלח. המורד רצוף בורות ומהמורות והמעלה עם מדרגה עקשנית שהצריכו הכוונה צמודה וגזלו שוב כמחצית שעה שלמה להעביר את כל השיירה.

במורד ערוץ נחל ערוגות

במורד ערוץ נחל ערוגות

המדרגה הגדולה במורד ערוץ נחל ערוגות

המדרגה הגדולה במורד ערוץ נחל ערוגות

נחל ערוגות

נחל ערוגות

המפל והמעין בקניון נחל ערוגות

המפל והמעין בקניון נחל ערוגות

קניון נחל ערוגות

קניון נחל ערוגות

השמש ניצחה

בעת שעזבנו את הרחבה במרום המצוק של קניון נחל ערוגות כבר נטתה השמש מערבה. ולכן בצער רב נאלצנו לוותר על קניון נחל חצצון שאמור היה להיות היעד האחרון. ויצאנו למסע של כשעה ומחצה בחציית עשרות ערוצי נחלים היורדים מזרחה, בדרכנו צפונה אל נחל תקוע וכפר הנופש צוקי דרגות שברום מצוק ההעתקים אבל הכביש מוביל ממנו מטה אל כביש 90.
הדרך התמשכה לה והשמש נטטה כבר לשקוע. ממש באור אחרון חצינו את נחל תקוע עם המדרגה הקטנה שלו ונחתנו מעדנות על הכביש מול הכניסה לכפר הנופש. וכמו שכתב לנו שי, אחד המטיילים שהוא "נוסע מתמיד" במדבר "אוויר מדבר צלול כיין" וריאות שהתנפחו פי 2 ויותר על מנת שנוכל לשאוף עוד ועוד. 80 ק"מ של שבילים, מורדות ומעלות מקסימים במדבר ייחודי ב"צל גשם". קניונים עצומים, קבוצה צנועה, שקטה ונהדרת, וטיול מקסים ומהנה. בטוח שנשוב למדבר.

הביתה עם השמש ששוקעת

הביתה עם השמש ששוקעת

האתגרון האחרון בנחל תקוע

האתגרון האחרון בנחל תקוע

נחיתה באור אחרון

נחיתה באורן אחרון

80 ק"מ של שבילי מדבר ו-141 תמונות של יופיה של ארץ ישראל




לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

6 תגובות

1

ofibar

05 במאי ב 17:11

אמיר,

טיול מקסים, מאתגר עם כייף גדול של הדרכה והנאה צרופה.
תודה לך,
עפר

2

אורח/ת - יהושוע אנגלר

05 במאי ב 18:55

אז מה היה לנו היום... "אויר מדבר צלול כיין" וריאות שהתנפחו פי 2 ויותר כדי שנוכל לשאוף עוד ועוד. 80 ק"מ של שבילים מורדות ומעלות מקסימים במדבר יחודי בצל גשם. אורחת גמלים ציורית. קניונים עצומים שלא מביישים... קבוצה צנועה, שקטה ונהדרת. וטיול מקסים ומהנה. זהו, 🤔 אהה כמעט שכחתי...😉 היה גם מדריך צעיר שדיבר בדיוק כשהיה צריך. הוא דיבר מעט ונתן למדבר ולטבע "לדבר הרבה" והרי זה בדיוק למה באנו, לספוג את הטבע. שאפו אמיר, הנאה צרופה.

3

אורח/ת - יונתן ס.

19 במאי ב 11:36

תודה רבה לכולם ותודה גדולה לאמיר על היום היה נהדר

4

אורח/ת - מיכל ד.

19 במאי ב 11:37

תודה רבה אמיר, היתה הדרכה מצוינת. היה טיול מאתגר, מעניין וקבוצה נהדרת. מחכים לטיול הבא🌸

5

אורח/ת - מיחאי ואוהד

19 במאי ב 11:37

אמיר, מצטרף לדברי הקודמים. היה מהנה, מלמד, מקסים. כמו שהרגלת אותנו. טעם של עוד. תודה רבה

6

אורח/ת - זאב ה.

19 במאי ב 11:37

תודה רבה לך אמיר היה טיול מהנה ופורה.