שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

העוצמה של ריינג' רובר במדבר יהודה

שיירה אצילית עם 5 רכבי ריינג' רובר ממגוון הדגמים יצאה ללב מדבר יהודה עם קבוצה של נשים יזמיות, מצליחות ופורצות דרך על מנת לענות על השאלה של הדר אביאל - עורכת ומגישה את "מדברים טכנולוגיה" בערוץ 14, מהו האתגר הגדול ביותר שהיה לך?

"מהו האתגר הגדול ביותר שהיה לך?":

הדר אביאל בתוכנית הטכנולוגיה של ערוץ 14

1686629924275

ריינג' רובר במדבר יהודה

הרפתקה מיוחדת בלב מדבר יהודה ובשיירה של רכבי האצולה הבריטית, כשעל ההגה נשים מצליחות, פורצות דרך ובעלות הישגים במגוון תחומים - עוצמה במדבר יהודה!
התחלנו מוקדם בתל אביב, דרך כביש 1 והפסקה לארוחת בוקר קלה, חצינו את ירושלים וקו פרשת המים של מדינת ישראל והיישר מזרחה ודרומה ללב מדבר יהודה.
שבילים כבושים שהפכו לדרכי מדבר, עליות, ירידות, שיפועי צד וגם קצת מעברים טכניים. המשתתפות מחליפות בין הריינג'ים השונים, נהנות מהפאר וההדר שמנתק אותן מפני הקרקע ושוב עוצרות לאתנחתא באחת משכיות החמדה שהמדבר הישראלי מציע למטיילות ולמטיילים בו. לקינוח כביש הבוקע המשובש החוצה את בקעת הורקניה (לנוסעים בריינג' זה כמובן לא מפריע) ובחזרה "לחיים הנורמליים" כשעלינו על כביש בואכה כפר אדומים.

1686629940997

מדבר יהודה

מדבר יהודה הינו רמה מדברית הנמצאת מעל מצוק ההעתקים ומעל ים המלח, מזרחית לירושלים. אורכו של המדבר כ-85 ק"מ מקו רמאללה - יריחו בצפון ועד ערד שבדרום, רוחבו של המדבר רק כ-25 ק"מ מקו פרשת המים של הרי יהודה (ירושלים) ועד לקו מצוק ההעתקים שמעל ים המלח. מדבר יהודה אינו חלק מרצועת המדבריות העולמית, בשונה ממדבר הנגב ומדבר סיני והוא מוגדר כמדבר בצל גשם - מדבר הנוצר מצידו השני של קו רכס שבו כן יורד גשם - הרי ירושלים. מעט מאוד גשם יורד במדבר יהודה - בספר המדבר כ-250 מ"מ בשנה ובליבו רק כ-47 מ"מ בשנה, אבל כשיורד גשם בקו פרשת המים ואף במדבר הוא נאסף במהרה בערוצי הנחלים ולפעמים אף הופך לשיטפון בגלל סוג הקרקע שלא מאפשרת לגשם לחלחל פנימה, אלא נאטמת ומאפשרת למים להצטבר עד כדי שיטפון.

1686629902556

הר המונטר

הר המונטר הוא הר הצופה אל מדבר יהודה ואל ירושלים - משיא גובה של 524 מטרים, בצפון מדבר יהודה אפשר לראות מערבה את ירושלים ומגדליה מהם בולטים מעט לפני האופק מגדל האוניברסיטה העברית בהר הצופים, מגדל הפעמונים של כנסיית אוגוסטה ויקטוריה ליד העיר העתיקה וצריח כנסיית העלייה הרוסית.
עוד לפני וממזרח לירושלים רואים את השכונות של אבו-דיס, את מעלה אדומים וממש קרוב את היישוב קידר ומתחתיו את קידר החדשה עם הגגות האדומים. מדרום רואים את המשכו של מדבר יהודה ומדרום מזרח בולט ההר הקטום הוא הר ההורדיון. ממזרח רואים את בקעת הורקניה ובצפונה את בסיס צה''ל – נבי מוסא (צפונה יותר נמצא המסגד המוסלמי נבי מוסא, שם לפי האמונה של המוסלמים קבור משה רבנו). מזרחית לבקעה רואים את מצוק ההעתקים, קצת מים המלח שלמרגלותיו ואת המצוק הירדני הבולט. כך אפשר להבין מדוע שם ההר בערבית הוא הוא ''הצופה''.

1686630000623

מרסבא

מנזר המרסבא הוא מנזר יווני השוכן בליבו של מדבר יהודה הצפוני, על גדת נחל קדרון. המנזר נקרא על שם הנזיר הקדוש סבאס, אחד מיזמי המנזרים במדבר בתקופה הביזנטית, עת החלה הנצרות להתפשט בעולם. המנזר שייך לזרם היווני אורתודוכסי, פעיל למעלה מ-1,500 שנים ובנוי על המצוק של נחל קדרון הזורם (במי ביוב לצערנו) מירושלים עד לים המלח.

סבאס שהיה דור שלישי לנזירים נולד במנזר בטורקיה, עלה ארצה והחל לחיות במערה על המצוק. עם השנים הגיעו נזירים ותורמים והמקום נבנה, בוצר ועמד בפני הכיבושים הרבים שעבר האזור. גופתו של סבאס קבורה כיום במנזר לאחר שהייתה בגלות בוונציה במהלך כ-1,000 שנים והוחזרה ארצה בשנת 1965. כיום חיים במנזר כעשרה נזירים הידועים באופן חייהם הסגפני. אסור לנשים להיכנס למנזר, הנזירים אוכלים ארוחה אחת ביום, מתפללים שעות רבות החל מחצות, ישנים מעט ועוסקים בעבודת המנזר ללא שיש להם קשר עם הסביבה - מנותקים מרשת החשמל, המים, הטלפון ואף אינם משתמשים בכסף.

1686629899487

4 דגמים במשפחת ריינג' רובר

ריינג' רובר הפך להיות מותג בפני עצמו במשפחת יגואר לנד רובר, עם דגש על רמת יוקרה ואיכות גבוהה. ריינג' רובר משווק כיום ב-4 דגמים ייחודים מהקטן לגדול:

איווק הוא כרטיס הכניסה למשפחת ריינג' רובר, כשהוא מציע עיצוב וממדים קומפקטיים ופונה לקהל צעיר ומבוסס. מתחת למכסה המנוע לאיווק מגוון מנועים מסדרת אינגניום עם תגבור היברידי קל בהספקים של עד 300 כ"ס, אליהם הצטרפה גם גרסה היברידית-נטענת בעלת 309 כ"ס וטווח נסיעה חשמלי של כמה עשרות ק"מ. בהתאם למסורת, יש לרוב דגמי האיווק הנעה כפולה, אך ישנן בהיצע גם גרסאות בסיסיות עם הנעה קדמית בלבד.


1686629994993

ריינג' רובר ולאר (Velar) הצטרף למשפחת לנד רובר בשנת 2017 והמתמקם במשבצת שמתחת לריינג' ספורט ומעל האיווק. הולאר הוא קרוסאובר בעל אפיון כביש ספורטיבי, מה שבא לידי ביטוי קודם כל בעיצוב החיצוני של קו מותניים גבוה וגג הנמוך בכ-12 ס"מ מהריינג' ספורט. את הבסיס המכאני חולק ריינג' רובר ולאר עם יגואר F פייס. זה כולל את ההיצע של מגוון מנועים בעלי תגבור היברידי קל וגרסה היברידית נטענת, אך גם את שלדת האלומיניום שחוסכת משקל משמעותי ותורמת לשיפור בביצועים. למרות שהוא פונה בעיקר לכביש, לא נזנחה גם יכולת השטח ולולאר ישנה כסטנדרט מערכת הנעה כפולה עם חלוקת כוח משתנה כסטנדרט ואופציה לנעילת דיפרנציאל אחורי.
כמו בדגמי ריינג' רובר הבכירים, גם לולאר תא נוסעים יוקרתי ומוקפד עם ממשק תפעול מבוסס מסכי מגע, ריפודי עור איכותיים ושלל אפשרויות התאמה אישית לגימור הפנים.


1686630022051

ריינג' רובר ספורט הוא האח האתלטי והפחות יקר, אם כי לא פחות יוקרתי מהריינג' רובר הגדול. הספורט נולד בשנת 2005 במטרה להציע וריאציה מעט יותר ספורטיבית באופיה ונגישה במכירה לריינג' רובר המלכותי, ומהר מאוד הפך ה"ספורט" לסיפור הצלחה של לנד רובר. הדור החדש של ריינג' ספורט ממשיך את קו העיצוב הנקי והדינאמי של דגמי ריינג' רובר, כשבניגוד לאופנה כיום הוא מציג חזית עם שבכה צנועה ופנסים קומפקטיים. בפלטפורמה החדשה אפשר להגדיל את בסיס הגלגלים ואת הקשיחות המבנית, ועדיין לשמור על משקל דומה לדור היוצא. היצע המנועים הגדול כולל מגוון מנועי שישה צילינדרים, בנזין או דיזל, עם תגבור היברידי קל ולמרבה השמחה לא נזנח מקומו של מנוע V8 הבשרני בפסגת ההיצע, כשלצידו גרסה היברידית נטענת, כשבעוד כשנה צפויה להופיע גם גרסה חשמלית מלאה.


1686629974477

הדור החדש של ריינג' רובר (הושק לפני כשנה) ממשיך את השושלת שהחלה לפני יותר מחצי מאה ומביא איתו את המיטב הטכנולוגיה כדי לבסס את מעמדו כרכב הכביש-שטח המפואר, הנוח והטוב מכולם עם יכולת שטח אמיתית ומוכחת! ממש 4X4 לאצולה. העיצוב הוא אבולוציה מודרנית עם נגיעות עתידניות לזה המוצלח של הדור היוצא. פלטפורמת MLA החדשה של לנד רובר מספקת את הבסיס, עם עוד שיפור בבידוד הרעשים ואיכויות הנסיעה (כמה עוד אפשר...?). הריינג' רובר הגדול (והמקורי!) מגיע עם בסיס גלגלים רגיל או ארוך ומגוון יחידות הנעה, כולל היברידיות נטענות בראש ההיצע ובעוד כשנה גם גרסה חשמלית מלאה. תא הנוסעים הוא אחד המוקפדים והאיכותיים כיום בתעשיית הרכב, עם שפע של עור ועץ איכותיים וממשק מסכי מגע מתוחכם לתפעול - הצגה!


1686629932194



תגובות

3 תגובות

1

אורח/ת - אודי

04 ביולי 2023 ב 17:30

מרשים ביותר!

2

אורח/ת - נהג דיפנדר96

09 ביולי 2023 ב 08:16

לא משנה כמה כתבות מכורות תכתבו על לנדרובר. היא לעולם לא תחזור להיות חברה שנהגי שטח יסתכלו עליה. אף בנאדם שפוי לא יוריד את הרכבים שלהם מדרכי עפר כבושות, או יכנס לשטח עם ערימת אלקטרוניקה שכל תקלה תאלץ להוציאו בהרמה עם מסוק. רכב לפלצנים

3

Ogash Ofer

09 ביולי 2023 ב 08:23

אורח/ת - נהג דיפנדר96 כתב/ה:
"

לא משנה כמה כתבות מכורות תכתבו על לנדרובר. היא לעולם לא תחזור להיות חברה שנהגי שטח יסתכלו עליה. אף בנאדם שפוי לא יוריד את הרכבים שלהם מדרכי עפר כבושות, או יכנס לשטח עם ערימת אלקטרוניקה שכל תקלה תאלץ להוציאו בהרמה עם מסוק. רכב לפלצנים

"
מבין את התסכול (גם לי יש דיפנדר גיבור 1995) אבל צריך להסתכל קדימה ולראות מה קורה בהווה ובעתיד.
והכלים המדהימים של לנד רובר שומרים על ה-DNA המיוחד של נסיעה בשטח, למרות ובזכות המורכבות הטכנולוגית.
ראה את יומני המסעות של מועדון לנד רובר בארץ ובירדן ותוכל להתרשם מהביצועים (שאין לדיפנדר הקשיש שלך):
https://www.4x4.co.il/t/716