שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

יומן מסע חוצה ערבה - פסח 2024

בחול המועד פסח יצאנו למסע מיוחד החוצה את הערבה, מדרום מדבר יהודה אל הרי אדום

1714575089988

טיולי פסח הם תמיד מיוחדים עבורי. פסח מסמן את חג החירות, החופש ובעיקר את המדבר. השנה חג הפסח הוא חג שמעורבים בו המון רגשות, המחשבה על החטופים, מצב המלחמה והמצב הכללי בארץ והאווירה הכללית בארצנו האהובה. עבורי יש עוד דבר אחד מיוחד - החג הזה הוא החזרה לפעילות לאחר פציעה קשה וחופשה ארוכה. לכן גם בשלב ההכנות וגם במהלך הטיול, כלל הרגשות שחוויתי, ולאחר שקראתי את תגובות המטיילים מסתבר שגם חברי הקבוצה חוו רגשות חזקים ועוצמתיים.

היום הראשון - מסע חוצה ערבה

בבוקר יום שישי נפגשנו בחניון עין תמר 12 רכבי לקוחות ואנוכי. הרכב הרכבים היה מגוון מאוד: רכבי סובארו בכמות לא קטנה, סוזוקי ג׳ימיני וגם טויוטה לנד קרוז. המסע שמתוכנן לנו הוא מסע ארוך - מים המלח וכמעט עד אילת. השנה נאלצנו להתמודד עם כל מיני מגבלות כמו שטחי אש סגורים הפרעות בשיבושי ג׳י.פי.אס, עם הרכב הרכבים המגוון וגילאי המשתתפים שכלל את הדור הצעיר שמתחיל מגיל שמונה ועד מטיילים בגיל יחסית מבוגר. בהמשך גילינו שלגיל אין משמעות, כשמגיעים לטיולים בשטח כולם התחברו כקבוצה מיד בשלב ההתחלה וכך התנהל כל הטיול בצורה מושלמת.

1714575062963

בסיום שיחת הכרות, תדריכי הבטיחות והסברים כללים על מה שאנחנו עומדים לעבור, יצאנו. התחלנו את חלקו הראשון של הטיול לאורכו של נחל אמציהו. נחל אמציהו הוא נחל הממוקם בצפון הערבה, אורכו 20 ק"מ בדרך נוחה לתנועה. אגן ניקוזו כ-190 קמ"ר מרובע. מוצאו בגבעות יועדן, כ-5 ק"מ מדרום למכתש הקטן. השפך של הנחל הוא במלחת סדום בסמוך לישוב עין תמר. את ציר הנחל עברנו בקלילות ובכיף, כשכולם מתרגלים לנסיעת שטח באופיו ויופיו של המדבר שכולנו אוהבים.

1714575072873

בהגיענו לתחנת הדלק חצבה ביצענו עצירה של מספר דקות על מנת לבצע סידורים אחרונים וקטנים. שירותים ולרכוש פרטים אחרונים שנשכחו באריזה. לאחר מכן המשכנו אל ציר המעינות. הציר קיבל את שמו הודות לכמה מעיינות קטנים יחסית הנחבאים בשולי הר הנגב המזרחי בנקודת המפגש עם בקע הערבה. למזלנו הרב לאורך הציר יצא לנו לצפות בלהקות יעלים, שחלקן לא התרגשו משיירת של הג'יפים אשר עומדים, צופים ומתפעלים מיופים, חופשיים בטבע.

1714575085507

לקראת ערב הגענו לחניון לילה נחל ברק, בדיוק בזמן, ללא תקלות או עיכובים מיותרים. מזג האוויר היה מושלם, שבירת השרב הורגשה ברוח קרירה ונעימה. מאהל השינה אורגן במהירות לקראת ארוחת הערב, השיחות הנעימות של כלל המשתתפים והאווירה הרגועה שתמיד מספק לנו המדבר. סוף יום ראשון לחוצה ערבה.

1714575093317

היום השני - מסע חוצה ערבה

בוקר היום השני לטיול, פתחנו בנחת בארוחת בוקר טובה וסידור הרכבים לקראת היום. הנקודה הראשונה היתה הסלע הגדול בנחל זעף. לאורך הטיול עברה במחשבתי העובדה שאנו חייבים לבצע מעשה שיציין את העובדה שליבנו נמצא עם 133 חטופים אשר עדיין נמצאים ברצועת עזה הארורה. ולכן בעצה אחת עם חברי הקבוצה החלטנו ליצור את סיכת החטופים בעזרת כלי הרכב, לשלב ידיים בתקווה ובתפילה שנראה את כולם חזרה בארץ בהקדם. רחפן הועלה לאוויר והתמונה המדהימה מוגשת לכולם מקבוצת חוצה ערבה. מי יתן והתפילה תתגשם בקרוב.

image

1714575096036

מכיוון שכלל שטחי האש בדרום סגורים למטיילים, יצאנו בנסיעת כביש קצרה לנקודה הבאה - חולות כסוי. חולות כסוי נמצאים בדרום הנגב, בצידה המזרחי של בקעת עובדה. חולות אלו הינם חולות נודדים שנסחפו לאזור לאורך מיליוני שנים. חולות כסוי קרויים על שם הנחל הסמוך. לחלק מהמטיילים זה הביקור ראשון באתר. זה תמיד כיף גדול וסיפוק להגיע לנקודות חדשות בארצנו.

1714575104556

בסיום הביקור המשכנו דרך בקעת עובדה אל היעד הסופי - תצפית הר ברך. הדרך קשה וקשוחה, אך למרות הכל המטיילים גומעים את הדרך והאתגרים שהיא מציעה, במקצועיות רבה והנאה רצופה מהנוף ומאתגרי העבירות.

1714575120609

אחר הצהריים הגענו אל תצפית הר ברך ושם ביצענו גם את שיחת הסיכום המרגשת. שמחתי לשמוע מחברי הקבוצה שכולם נהנו. עברנו את המסע לאורך 200 ק"מ מדבריים, ללא תקלות, אפילו לא תקר אחד בגלגל! הכל זרם לפי התוכנית המקורית - אפס תקלות. אחוות מטיילים, משפחתיות ורצון ותקווה להפגש שוב בקרוב.

לסיכום אוסיף ואומר כי לי הכבוד להיות מועסק כמדריך טיולים באתר השטח הישראלי בבעלות אל"מ עופר אוגש אחד ממפקדי צה"ל הבכירים במילואים. אני אישית וכלל המדריכים שותפים להרגשה כי תפקידנו כמדריכים הוא חלק משליחות להוביל קבוצות על מנת להכיר כל שביל וכל דרך בארץ שחשובה ואהובה על כולנו.
קבוצה יקרה שמחתי להכיר כל אחת ואחד מכם, תודה לכם על טיול שיזכר לתמיד. תודה לכל מי שעזר, סייע בכל דבר ותרם להצלחת הטיול. מאחל ומייחל לימים טובים, שקט ושלום עבורנו ועבור הדורות הבאים. תודה מיוחדת לביתי היקרה עלמה שבפעם הראשונה הצטרפה לטיול מודרך, סייעה, צילמה ועשתה ככל הניתן על מנת לתרום להצלחת הטיול. מקווה שנתראה כולם בטיולים ובשמחות, אמן.
בכבוד רב, אופיר אביב מדריך.

1714575132360



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

1 תגובות

1

nudelman.liad227

06 במאי ב 12:53

תודה אופיר על חוויה מיוחדת וטיול מרתק