שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סובארו XV בטיול רב משתתפים למדבר יהודה

מבצע מיוחד של סובארו אותו יצאנו להדריך עם 16 מדריכים ו-150 משפחות בעלות רכבי 4X4 מבית סובארו.
היה חם, מאתגר, מפנק ומאוד מהנה לכולם.
צילומים: רועי ברקוביץ ואבנר ברוך.

שישי אחד בסוכות

ביום שישי בחול המועד סוכות התאספו כ-150 רכבי 4X4 של סובארו (בג'יפונים של סובארו כולם הנעה כפולה AWD קבוע) במישור אדומים שבצפון מדבר יהודה. אנשי ההפקה של ''אידיאה הפקות'' הכינו מתחם כינוס לתפארת בו חולקו המשתתפים לשיירות של 10 סובארו XV, כשכל משפחה וכל משתתף מקבלים ערכה לשטח, תדריך מהמדריך של אתר השטח וקדימה למדבר. ציר נסיעה אתגרי של 20 ק''מ הכולל שבילי מדבר, טיפוסים, ירידות, חציית נחל זורם (הקדרון) ושיאו טיפוס לתצפית של ''מול'' המרסבא!

יוצאים לדרך...

בשיירות מסודרות, מתוזמנות ומודרכות יצאו ללב המדבר. תחנה ראשונה - מדבר בצל הגשם ואיסוף מים במדבר: מדבר יהודה ברובו הוא רמה שעקב מיקומה בצל הרי ירושלים והרי חברון אין שם משקעים כך שנוצר ''מדבר בצל הגשם''  (בשונה ממדבר ''רגיל'' הממוקם באזור שלא יורד גשם). השטח המדברי מחורץ ע''י כ- 80 נחלים שבעת הגשמים ברכס שמעל (הרי ירושלים והרי חברון) זורמים מזרחה ונופלים במפלים של מצוק ההעתקים לעבר ים המלח. שיטפונות החורף מאפשרים אגירה של מים בבורות מים (ראו את תעלת איסוף המים לעבר הבור) ומעט מעיינות הנובעים ממי תהום שנאגרו ממערב לרכס וזורמים תחת הקרקע מזרחה. מדבר יהודה הינו שמורת טבע ברובו משולב עם שטחי אש של צה''ל ובהם מעט אוכלוסיה בדואית הרועה בו עדרי צאן וגמלים.

המסלול בשילוב אתגרי נהיגה - עליות,ירידות, מעברי מים, מדרגות ושיפועי צד

כמה טיפים לטיפוס העליות שנלמדו ביום זה:

·         יש לטפס אחד - אחד ולהשאיר מרווח תמרון לרכב שמקדימה (וטווח מוגן מאבק ואבנים עפות).

·         יש לבחור מסלול טיפוס ישר ככול האפשר בו הגלגלים מטפסים על מדרגות הסלע.

·         יש להגיע במהירות איטית מספיק על מנת לא לנדנד את הרכב (ולפגוע בפגושים) אך מספיק מהיר כדי לטפס את המכשול.

·         עדיפות לטיפוס בקצב אחיד. עצירה רק בקטעים בהם השיפוע מתון. משם אפשר לצאת בנחת לקטע הטיפוס הבא.

·         יש לטפס בקו ישר כלפי מעלה ולא להיכנס לשיפועי צד מסוכנים. 

·         ושוב - נהגו בנחת, מבלי להעלות ענני אבק או להעיף אבנים, תוך שליטה על מהירות מספקת לטיפוס מעלה אך איטית מספיק כדי לא לקפוץ עם הרכב ולא להזק לו. 

·         היה ולא מצליחים לטפס - לחזור מעט לאחור (להיעזר במכוון קרקעי) ולנסות שוב.

·         זכרו כי יש לשמור על הגז (והחלקת הגלגלים) על מנת שמערכת בקרת האחיזה תזהה החלקה - תנעל את הגלגל המחליק והמהירות תעבור (בדיפרנציאל) לגלגל שאוחז בקרקע.

·         היה ונתקעים - לעצור! אין סיבה להילחץ או לבצע פעולות נמהרות! לסובארו יכולת לטפס בנחת את העלייה!

 

ועוד כמה טיפים לנהיגה בשטח:

טיפוס עלייה

ירידה תלולה

שבילים מהירים

שיפוע צד

ג'יפונים – נהיגה עם אתגר

 

בשיאו של המסע הגיעו הקבוצות לתצפית על מנזר המרסבא:

מנזר יווני אורתודוכסי הפעיל למעלה מ-1,500 שנים ובנוי על המצוק של נחל קדרון הזורם (בעיקר מי ביוב) מירושלים לים המלח. המנזר נקרא על שם הנזיר הקדוש סבאס שהיה אחד מיזמי המנזרים הבולטים בתקופה הביזנטית, תחילת התפשטות הנצרות  בעולם.

סבאס חי במערה במצוק של הקדרון.  עם השנים הגיעו נזירים ותורמים והמקום נבנה, בוצר ועמד בפני הכיבושים הרבים שעבר האזור. גופתו של סבאס חנוטה וקבורה במנזר לאחר שהייתה בגלות בוונציה במהלך כ-1,000 שנים והוחזרה למקום בשנת 1965. כיום חיים במנזר כמה עשרות נזירים הידועים באופן חייהם הסגפני. אסור לנשים להיכנס למנזר, הנזירים אוכלים ארוחה אחת ביום, מתפללים שעות רבות החל מחצות, ישנים מעט ומנותקים מרשת החשמל, המים, הטלפון ואף אינם משתמשים בכסף.

ירידה לסיום הטיול

בירידה מהמרסבא לבקעת הורקניה חיכה בשטח ''סובארו גלידה'' ובתוכו ארטיקים. לאחר מכן הגיעו הקבוצות לנבי מוסא לארוחת צהרים מושקעת (שוב תודה לאנשי אידיאה) ולמופע. תודה לכל המשתתפים, לאנשי סובארו, לאנשי ההפקה ולצוות המדריכים. להתראות בטיולים ובהדרכות של מועדון סובארו דרייב קישור לדף המועדון של סובארו דרייב

עוד תמונות של רועי ברקוביץ

עוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץעוד תמונות של רועי ברקוביץ

גם הדריך וגם צילם - אבנר ברוך:

גם הדריך וגם צילם - אבנר ברוך:גם הדריך וגם צילם - אבנר ברוך:

צילם: אבנר ברוך

צילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוךצילם: אבנר ברוך

המרסבא

המרסבא המרסבא

תגובות

5 תגובות

1

דורית נשר

13 באוקטובר 2015 ב 20:12

נפלה טעות במילה חנוטה. ''גופתו של סבאס..

2

Ogash Ofer

13 באוקטובר 2015 ב 20:59

נפלה טעות במילה חנוטה. ''גופתו של סבאס..

דורית נשר כתב/ה:
""
הפאדיחה תוקנה. תודה לך דורית על תשומת הלב.

3

אורח/ת

13 באוקטובר 2015 ב 21:16

היה אדיר.XV רכב פנאי אמיתי עם יכולות

יכולות גבוהות בשטח.כל הכבוד לסובארו על כל ההפקה.חוויה אדירה

4

Ogash Ofer

05 בנובמבר 2015 ב 18:50

נוסף סרטון - סובארו כובשת את המדבר

5

אורח/ת

06 בנובמבר 2015 ב 17:31

אחלה של סבבה

כל הכבוד לאתר השטח על המבצעים בשטת נפלא ויופי שילוב קטלני בטבע