כביש / ספורט > יומני מסע בעולם

מרצדס - מראשית העולם המוטורי ועד לשיא הקדמה

מסע מוטורי לאתרים של היצרן המביא לעולם הרכב את פסגת הטכנולוגיה המוטורית מיום לידתה.
התחלנו במסלול אספלט עם רכבי העל של מרצדס, ביקרנו בקו הייצור של ה-S החדשה וסיימנו במוזיאון המדהים של מרצדס בלב הסביבה בה חיו ופעלו דיימלר ומייבך.

שיא העוצמה

שיא הטכנולוגיה והקדמה של מרצדס הובאו למסלול האספלט על מנת שנוכל לחוש את העוצמה של מנוע AMG, ללמוד לנהוג על משטחים בעלי אחיזה משתנה, לבטוח במערכות הבטיחות המתקדמות של מרצדס ולהעריך את האייכות הגבוהה ביותר בעולם המוטורי. הרכב העיקרי עליו נהגנו בתחנות המסלול השונות הינו דגם העל של מרצדס: AMG C63S עם 510 כוחות סוס (476 כוחות סוס ב-C63 ''הרגילה'' של המפעל). מבחוץ נראה הרכב כמעט כמו סדרת ה-C המשפחתית הרגילה. חדי העין יבחינו באגזוזים ובפלסטיקה שונה בחלק התחתון של המרכב. אבל מה שנראה רגיל אינו סטנדרטי כלל וכלל. ה-AMG C63S  מאיץ מאפס ל-100 ב-4 שניות!!! המרצדס S עושה זאת בזכות מנוע V8 בנפח 4 ליטר עם 2 טורבו הנבנה ע''י אדם אחד בעבודת יד (ושמו חתום על המנוע). בנוסף ל-AMG C63S דיפרנציאל אחורי ננעל חשמאלי, תיבת הילוכים MCT בעלת 7 הילוכים פלנטרית עם מצמד (קלאץ') המאפשרים העברת הילוכים מהירה וחלקה, מתלים מתכוונים בהתאם לסגנון הנהיגה וכמובן כל הבקרות והאלקטרוניקה העכשיווית של מרצדס. בקיצור - תענוג מוטורי אמיתי! מלא שליטה, מלא עוצמה, מלא אדרנלין ומלא פינוק.

שיא הטכנולוגייה

להדגמה של מערכות הבטיחות המתקדמות של מרצדס בשולי המסלול ואחר כך על מסלול החלקה - ''דו משטח'', עם אחיזה משתנה הובאו רכבי ה-S החדשים של מרצדס (ולצידם גם E ו-C סטנדרטיות). DISTRONIC PLUS - מערכת בקרת שיוט אקטיבית השומרת על מרחק בטיחות מהרכב שלפנים ומהרכב שמאחור ומתריעה בפני מכשולים לא צפויים לאורך הדרך באמצעות ראדאר קדמי ואחורי ומצלמות המנטרות את הדרך. מערכת הדיסטרוניקס משולבת ב-BAS מערכת הבלימה המתקדמת.  Blind Spot Assist - מערכת התראה שמטרתה להזהיר את הנהג בפני רכבים / עצמים בשטח המת של מראות הצד.   Lane Keeping Assist - מערכת בטיחות השומרת על נתיב התנועה של הרכב ומתריעה או מתריעה ומתקנת (באמצעות בלימה) כאשר הרכב סוטה ממרכז נתיב הנסיעה.   PRE-SAFE - מערכת בטיחות המכינה את הרכב ומערכותיו לקראת תאונה כאשר החיישנים והמחשב ''מרגישים'' כי הרכב במצב קיצוני וקרוב להתנגשות או תאונה.  ATTENTION ASSIST מערכת בטיחות ממוחשבת של מרצדס המנתחת את ערנות הנהג בהתאם ל-74 פרמטרים שונים ומתריעה על עייפות וחוסר ריכוז בנהיגה. BAS - מערכת בטיחות של מרצדס לעזרה בבלימת חירום.  PARKTRONIC - מערכת החנייה הממוחשבת של מרצדס לחנייה אוטומטית בניצב ובמקביל למדרכה או בין שני כלי רכב חונים.  CPA - פירושו: Collision Prevention Assist מערכת בטיחות למניעת התנגשות המתריעה ועוזרת בהגברת הבלימה בהתאם למכשול שלפנים.  

שיא הריגוש

סיור על קו ההרכבה של המרצדס S החדשה הוא לא פחות ממדהים! אולמות ייצור ענקיים, מכבשים, רובוטים המחליפים כלים, הלחמות לייזר, הדבקה של חלקי מרכב! (בדבק מיוחד של חברת סיקה השוויצרית), דגמים שונים למדינות שונות אחד לאחר השני על אותו קו הייצור, התאמה אישית להזמנה של הלקוח  והכי הכי - ''החתונה'' השלב בו המרכב מגיע על פס הייצור מלמעלה והרצפה עם המנוע והמתלים מגיעים מקו הייצור מלמטה והם מתחברים יחד לרכב אחד הממשיך לשלב של בקרת האייכות (ואין תמונות מתוך קו הייצור שכן אסור לצלם ברחבי המפעל).

שיא העניין

מי שאוהב כלי רכב חייב לעצמו ביקור מודרך במוזיאון של מרצדס בשטוטגארט! מבנה ענק ומיוחד בנוי ומעוצב לפי ההיסטוריה של עולם הרכב אותה מובילים האדונים בנץ ומייבך כהשם מרצדס מתחבר אליהם ולעולם המרוצים מקדמת דנא.
במוזיאון המרשים אפשר לראות, לשמוע ולהבין איך התחילה המפיכה המוטורית ואיך הטכנלוגיה התקדמה לאורך מאתיים השנים האחרונות (בקירוב).   המדריך של המוזיאון שחי את ההיסטוריה מתחיל את הסיפור ממנוע קיטור שלא זז מטר (לא של מרצדס). מתקדם דרך מנוע בנזין עם מצת גחלי מבית היוצר של בנץ ושל מייבך, פיתוחים במתלים, מערכות היגוי, מנוע הדיזל הראשון, מכוניות מרוץ, פיתוחים טכנולגים של בוש (כמו המצת (פלאג), מערכות חשמל, ומערכות בטיחות לרכב - ABS, ESP וכו') ושל דנלופ (צמיג)ועוד פורצי דרך מהעולם המוטורי שאת רוב השמות אנו מכירים כיום מעולם מותגי הרכב וחלפיו. לאט לאט יורדים מטה ומגיעים עד המערכות המוטוריות והבטיחותיות הכי מתוחכמות של ימינו לצד רכבי מרוץ מכל הסוגים והדגמים אשר מובילים את פיתוח הטכנולוגיות במרצדס.

להתראות בהדרכות נוספות של מרצדס בארץ ובעולם

להתראות בהדרכות נוספות של מרצדס בארץ ובעולםלהתראות בהדרכות נוספות של מרצדס בארץ ובעולם

הסרטון של יאיר חייטמן

קישורים לפעילות הדרכתית של מרצדס בארץ ובעולם:

רכבי הקצה של AMG מרצדס   31/03/2015 מרצדס SUV בהדרכת נהיגה - הר חורשן   26/08/2014 הרפתקאות בצפון איטליה - נובמבר 2014  25/11/2014 מסע מרצדסים לצפון איטליה - אוקטובר 2014  10/11/2014 השקת מרצדס GLA בישראל   30/06/2014 הדרכת SUV ללקוחות מרצדס   30/06/2014 מרצדס ספרינטר בהרי ירושלים   25/05/2014 הדרכת מרצדס SUV בהר חורשן   18/03/2014 יום הדרכה וטיול שטח ללקוחות מרצדס סניף חיפה   01/03/2014 הדרכת ספורט של מרצדס - פברואר 2014   09/02/2014 שחור ולבן: הדרכת G מרצדס   14/11/2013 מרצדס SUV בהרי ירושלים  29/08/2013 מרצדס SUV בשפלת יהודה  08/08/2013 אירוע מרצדס SUV בגעש - יולי 2013  30/07/2013 הדרכת נהיגה ללקוחות A מרצדס   20/05/2013 השקת Mercedes E 2013 בישראל   06/05/2013

תגובות

1 תגובות

1

Ogash Ofer

01 בנובמבר 2015 ב 18:58

נוסף סרטון מהמסלול בגרמניה