שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

טיול מועדון סוזוקי במדבר יהודה - מערד לים המלח, 7/3/2020

מועדון Suzuki יודע לספק לא רק מכוניות קשוחות שיודעות לעבור כמעט כל מכשול, אלא גם נהגים ומשתתפים מלאי ביטחון עצמי ורצון לאתגר את עצמם. מדבר יהודה הוא מקום נהדר להגיע איתם אליו, ובפעם המי יודע כמה, חזרנו הביתה עמוסים בחוויית שטח מצויינת מעוד טיול נהדר

נקודת המפגש שלנו נקבעה לתחנת הדלק בכניסה לערד. החבורה שלי מגיעה עם 12 רכבי סוזוקי Jimny וכמה גרנד ויטארה בעלי הילוך כח - כמו שצריך. בטיולי סוזוקי די ברור שהחבר'ה אוהבים לטייל בשטח ולא בוחלים כמעט בכלום, יש להם רכבי שטח מצויינים שיודעים לעבור כמעט כל מכשול ועוד לא אמרתי כלום לגבי יכולותיו של סוזוקי Jimny מוגבה מעט שנועל צמיגי שטח אמיתיים.. הוא עובר הכל ולרוב משאיר את כל בעלי רכבי ה-4X4 הגדולים, הקשוחים והחסונים - פעורי פה. עז הרים אמיתית בעלות קנייה ואחזקה של שליש ורבע מכל רכב שטח אחר.
עריכת וידאו: טלי לוי

לאחר סבב היכרות בין כל המשתתפים, תדריך עם מפה פתוחה, כללי בטיחות והערות כלליות, אנחנו יוצאים לדרך ולמרות הויכוח הקיים לגבי קו הגבול הדרומי שלו, בין נחל חימר או נחל אשלים, אני מרשה לעצמי לומר שהמסלול שלנו היום עובר כולו בשמורת מדבר יהודה היפהפיה והאהובה עליי מבין כל תאי השטח בארץ.

אנחנו יוצאים מתחנת הדלק דרומה ומיד במפגש עם מנחת ערד, פונים שמאלה אל השביל הירוק לעבר הר קינה שבהמשכו מחבר בין כיפה אחת לאחרת. בנקודת שיא הגובה של הר יהל ובתמיכת מזג אויר מהאגדות, אנחנו עוצרים לארוחת בוקר אל מול תצפית יפהפיה על האזור כולו ועד לים המלח שנמצא כ- 15 ק"מ מזרחית לנו ולמעלה מק"מ נמוך מאיתנו.

​​​​​​​עוד דרומה ואנחנו עוברים את הר כיפון ולאחריו עולים על שביל כבוש לכיוון מזרח, חוצים את כביש 258 וממשיכים על השביל הירוק המלווה את נחל חימר. הנוף מקסים והמדבר לשימחתנו כמעט וריק ממטיילים, שממה צהובה ומרהיבה וכולה שלנו.

​​​​​​​פיצול השבילים מצפון להר קומות מאפשר לנו שתי אפשרויות, אחת מעלה הר קומות הצפוני שהוא מסלול טיפוס תלול ודרדרתי המשלב כמה הצלבות ובסופו כמה מדרגות, האפשרות השנייה היא שביל עוקף רגוע וקל. בדיקה קצרה מול המשתתפים שמגלים קשיחות ורצינות ומעדיפים כולם, ללא יוצא מהכלל, את המסלול המאתגר יותר. אנחנו יוצאים לטפס ולמרות שלא מדובר בטיפוס קשה מאוד, אני עוצר את החבורה ליד חריץ קרקע ונותן שיעור חזרה על טיפוס מעלה שכזה.

​​​​​​​כולם עולים את המעלה, הרוב במכה ראשונה וחלק מהגרנד ויטארות, להן זווית גישה חדה יותר, דרשו מאיתנו קצת עבודות מע"ץ. הנוף מקסים ונחל עמיעז פרוש לפנינו מדרום.

​​​​​​​כעבור 3-4 ק"מ נוספים דרומה אנחנו שוברים שמאלה לכיוון מזרח על הסמ"ש השחור הידוע יותר בשמו מעלה עזגד. הנוף יפהפה, מצפון לנו מתפתל נחל חמרמר ומדרום לנו נחל אשלים. הדרך שלנו לכיוון מזרח עמוסת מצוקים ותצפיות מכל עבר ובאחת מהן עצרנו להפסקת ארוחת צהריים.

הירידה במעלה עזגד תלולה ומפותלת, הנהיגה אינה טכנית במיוחד ויחד עם זאת, דורשת תשומת לב מלאה בכל מטר שמתקדמים, אבל ה"שוס" הרציני כאן הוא הנוף המדהים של מישור עמיעז הפרוש למטה. שיירת המכוניות מאחורי מדגישה את צורתו המתפתלת של השביל שלנו ואת הגובה הרב שירדנו בו.

מעלה עזגד

​​​​​​​אנחנו חוצים את מישור עמיעז בשבילים כבושים וישרים ותוך דקות ספורות מגיעים לכניסה הדרומית של נחל סדום שבו מסלול קצר ומיוחד במינו, מפותל מאוד ומענג לנסיעה, עם קירות לבנים גבוהים משני צידיו ושביל ש"מטפס" עליהם בכל עיקול.

​​​​​​​צידו הצפוני של נחל סדום פוגש את נחל פרצים וכעבור 2-3 ק"מ נוספים צפונה אנחנו מגיעים לנקודת הסיום של הטיול במפגש עם כביש 90.

​​​​​​​היה תענוג של טיול עם קבוצה נהדרת,
להתראות בטיולים הבאים וכיאה לקורונה שסביבנו זכרו:

הכי בטוח בשטח הפתוח...!



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

2 תגובות

1

talilevi41

17 במרץ 2020 ב 14:54

היה טיול יפה, מסלול מאתגר, קיבלנו הדרכת שטח מעולה, כל הכבוד לקובי, מקצועי מאד. נהניתי מאוד, מקווה שנצא מהר מהקורונה ונחזור לשטח במהרה.

2

אורח/ת - עדי א.

24 במרץ 2020 ב 13:34

מזג האוויר היה מושלם נופים מקסימים מסלול כיפי ומדריך שחיבר את כל הנ"ל ליום מושלם. תודה רבה רבה