שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

טיול ג'יפים בצפון מדבר יהודה

סמלת - היבואן הרשמי של ג'יפ JEEP לישראל דואגת ללקוחותיה למסעות והדרכות מיוחדים. והפעם לקוחות ציי הרכב של סמלת ביום טיול ג'יפים אתגרי עם רנגלרים, רוביקונים וגרנד צ'רוקי בתוספת פינוקים מיוחדים להשלמת החוויה המיוחדת. היה לנו לעונג

1619432636313

טיול ג'יפים של סמלת

סמלת - היבואן הרשמי של ג'יפ לישראל, מפנק את לקוחותיו בטיול ג'יפים קשוחים ללב מדבר יהודה בתוספת של פינוקים. וכך יצאנו לדרך בשיירה עם רוביקון בראש ומאחוריו עוד רנגלרים וגרנד צ'רוקי ללב המדבר.
מדבר יהודה הינו רמה מדברית הנמצאת מעל מצוק ההעתקים - אורכו כ-85 ק"מ מקו רמאללה - יריחו בצפון, ממזרח לירושלים ועד לערד בדרום, ורוחבו כ-25 ק"מ מקו פרשת המים של הרי יהודה ועד לקו מצוק ההעתקים שמעל ים המלח.


אבני דרך של הטיול ג'יפים: מישור אדומים, ואדי אל הינדי, זהארת אל הווא, מונטר, מרסבא, בקעת הורקניה, נבי מוסא,כביש 1

1619432604416

מים במדבר

לאחר ירידה "סוחטת תמונות" לואדי אל הינדי, עצרנו באחד מבורות המים שלצד הערוץ. מדבר יהודה אמנם אינו חלק מרצועת המדבריות העולמית, בשונה ממדבר הנגב ומדבר סיני. אבל מדבר יהודה הוא ייחודי המוגדר כמדבר בצל הגשם - מדבר הנוצר מצידו השני של קו רכס שבו כן יורד גשם (הרי ירושלים) ובגלל "נפילת הגובה" (לים המלח) משאיר את החלק של מדבר יהודה ללא (הרבה) גשם.
למרות היותו מדבר (ולכאורה שומם..) יש במדבר יהודה חיים רבים, רובם נוודים הרועים עדרים של גמלים וצאן, ובורות מים ייחודים האוספים מי שיטפונות ומאפשרים חיים גם בימים שחונים וחמים במיוחד וזאת להבדיל מבארות מים המגיעים לשכבת מי תהום ומשם שואבים את המים.


1619432651879

אתגרים במדבר

ירידות , עליות, שיפוע צד וגם שבילים מהירים לצד שבילים אתגריים וזה חלק גדול מהכייף בג'יפ שכן רק ב-JEEP נוסעים במותג האמיתי!
ובנוסף גם לא צריך ממש לחשוש לכלי הרכב! רק מניחים / מכוונים את הגלגלים בכיוון העלייה, קצת גז והג'יפ עושה את מירב העבודה בדרך מעלה.

כמה טיפים לנהיגה בשטח:

טיפ לטיפוס עלייה

טיפ לירידה תלולה

טיפ לשבילים המהירים

טיפ שיפוע צד


1619432672796

המרסבא - מנזר יווני בלב מדבר

לאחר קצת אתגרי נהיגה וטיפוס בעלייה הקשה של המונטר (לא באמת קשה עבור ג'יפ...), עצרנו בתצפית מערבה לרכס של ירושלים - בית לחם ומשם המשכנו לתצפית המדהימה של המרסבא - מנזר נוצרי השייך לזרם היווני אורתודוכסי, פעיל למעלה מ-1,500 שנים ובנוי על המצוק של נחל קדרון הזורם (במי ביוב לצערנו) מירושלים עד לים המלח.
סבאס שהיה דור שלישי לנזירים נולד במנזר בטורקיה, עלה ארצה והחל לחיות במערה על המצוק. עם השנים הגיעו נזירים ותורמים והמקום נבנה, בוצר ועמד בפני הכיבושים הרבים שעבר האזור. גופתו של סבאס קבורה כיום במנזר לאחר שהייתה בגלות בוונציה במהלך כ-1,000 שנים והוחזרה ארצה בשנת 1965.
כיום חיים במנזר כעשרה נזירים הידועים באופן חייהם הסגפני. אסור לנשים להיכנס למנזר, הנזירים אוכלים ארוחה אחת ביום, מתפללים שעות רבות החל מחצות, ישנים מעט ועוסקים בעבודת המנזר ללא שיש להם קשר עם הסביבה מנותקים מרשת החשמל, המים, הטלפון ואף אינם משתמשים בכסף.

קישור לכתבה המלאה על המרסבא

תודה ענקית לכל המשתתפים בטיול של ג'יפ

תודה מיוחדת לעדי אלפסי - "הקפיץ" בעלת האנרגיה הבלתי נגמרת שיזמה ודאגה לנו, תודה לאנשי ג'יפ ולבני דויטש על התיעוד.
המון בריאות ולהתראות בטיול הבא,

1619432691586




1619432698491