שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיול ארוכים בארץ

יומן מסע חוצה ישראל לרכבי 4X4 עם ובלי הילוך כוח - סוכות 2022

מסע ג'יפים חוצה ישראל נמשך לאורך למעלה מ-700 ק"מ בתוואי שטח משתנה, שיירת רכבי 4X4 עם ובלי הילוך כוח, עמוסים בזוגות, משפחות ויחידים ועוד לא אמרתי כלום על כמות הציוד. חבורת מטיילים נהדרת שבילתה יחד 5 ימים בטיול שהוא חוויה לכל החיים

image

מסע חוצה ישראל סוכות 2022 - יום 1

הפעם קבעתי את נקודת המפגש במצפה דדו שמעל מטולה לשעה 07:30. חלק מהמשתתפים יצאו באמצע הלילה מהבית, חלק אחר בילו את הלילה שלפני באחד מחדרי האירוח השונים הפרושים כאן בצפון ובסופו של דבר, החבורה כולה הגיעה בזמן. הקפה כבר עומד על הגזיה, מפות פרושות בצידי הרכב שלי ואנחנו מתחילים בתדריך בוקר. לאחר סבב הכרות קצר עברנו על המסלול להיום עם מפה פתוחה, ליתר דיוק עם כמה מפות פתוחות כדי לכסות את כל 140 הק"מ שנעבור. חלוקת מכשירי קשר, מספרי ברזל ונהלים לנסיעה בשיירה ויאללה, אנחנו יוצאים לדרך.

image

הדרך מתחילה על שביל אדום שהוא דרך נוף מקסימה הנכנסת בין מטעי תפוחים ואפרסקים, עוברת בין משגב עם לכפר גלעדי, ממשיכה מתחת למרגליות ומעל לקרית שמונה ובאופן כללי יש תחושה של טיסה בגובה נמוך, כמה מאות מטרים מעל עמק החולה הפרוש תחתינו מכיוון דרום מזרח.

image

עלינו לקטע כביש קצר ונכנסנו לביקור קצר בנקיקי יפתח. במקום קניון צר וקצר שנוצר כתוצאה מפעילות כימית ממושכת, הנקראת פעילות קארסטית, המתרחשת בין מי הגשמים וסלע הגיר ובזכותה נוצרות תצורות מיוחדות במינן. הקניון מסומן בסימון שבילים כחול ובתוכו יתדות טיפוס, חוויה מדליקה לילדים ולמבוגרים.

image

חזרה על הכביש וכעבור כמה דקות עצרנו לארוחת בוקר מאוחרת בחניון האלה, כשכבר בכניסה אליו עומד לו עץ אלה אטלנטית עצום ומרשים וההערכה היא שהוא בן כ-500 שנה.

image

חזרנו לכביש 899 שהוביל אותנו מצומת ישע בחלקו העליון לכיוון צומת כ"ח שלמטה בעמק. באמצע הדרך, באחד מפיתולי הכביש, פנינו ימינה ונכנסנו לדרך הנוף המקסימה של יער נבי ישע שנמצא בחלקו המזרחי של גן לאומי קרן נפתלי. השביל צר מאוד ברובו ומטפס די מהר בגובה. אחרי 2-3 מדרגות קלות הגענו למדרגה האחרונה והגבוהה, שהגשם וכל מיני רכבי שטח אחרים הפכו למאתגר משהו עבור הג'יפונים אצלנו בחבורה. לאחר כמה ניסיונות החלטנו לוותר על המדרגה כדי שלא לפגוע בג'יפונים העמוסים וחזרנו בדרך הנוף לאחור ובתום הסיבוב טיפסנו מצד מערב לתצפית קרן נפתלי, שהיא הטובה ביותר בארץ וזאת במידה ובא לכם להשקיף על עמק החולה.

image

הנקודה הבאה שלנו היא שמורת נחל דישון שבה נהננו מנסיעה בדרך יפיפיה ועמוסה בצמחייה לאורך השביל המלווה את הנחל. חצינו את עמק החולה בנסיעה מערבה ורובה במקביל לנחל דישון עד לנקודה שבה הוא מתחבר לנהר הירדן. עברנו את גשר בנות יעקב, המשכנו על שביל הירדן ההררי עם תצפית יפהפיה כשבאופק מדרום מחכה לנו הכנרת.

image

בסמוך לישוב כרכום עלינו עם הג'יפים על האספלט והקפנו את הכנרת ממזרח, כשמאחוריה שקיעה מדהימה ביופיה, ירדנו על כביש 90 לאורך שמורת נחל תבור ושמורת נחל יששכר. עברנו את בית שאן ונכנסנו לחניון הלילה בגשר הקנטרה. החבר'ה מקימים אוהלים, מארגנים תאורה, מישהו כבר הדליק עם הילדים מדורה וריחות של בשרים ואלכוהול מכל כיוון. אנחנו לבד כאן בכל המתחם, מזג האוויר עדיין נהדר אבל ברור לכולנו שתוך שעות בודדות הולך להיות כאן הרבה יותר קר. החבורה עייפה ולאט לאט כולם נעלמים לתוך האוהלים והשק"שים. לילה טוב.

מסע חוצה ישראל סוכות 2022 - יום 2

החבורה מתקתקת את העניינים ואנחנו הרבה לפני 7 בבוקר. בשעה 08:00 כולם עומדים בתדריך הבוקר מול מפות פתוחות, אני מחלק מספרי ברזל חדשים ואנחנו יוצאים לדרך. כניסה קצרה מאוד לתחנת דלק בצומת שאן לטובת עוד קצת קרח, מים וקפה למי שצריך את ההפוך המוקצף שלו על הבוקר ואנחנו עולים על כביש 90 לכיוון דרום. כעבור כ-50 ק"מ, בין הישובים משואה ושלומציון, ירדנו מהכביש ימינה ועלינו בכביש מפותל שטיפס מהר וגבוה כשבסופו חניון קטן. ממנו שביל הליכה המוביל למצוק של המוסטרה וממנו נשקפת תצפית "המאה".

image

כעבור הליכה קצרה עד קצה השביל מגיעים למצוק וממנו תצפית מרהיבה למזרח השומרון ולבקעת הירדן, בית שאן מצפון וים המלח מדרום. המצוק מהווה סמן גיאולוגי חשוב ודרכו ניתן להבחין שקרן הסרטבא הינה גוש מורם (הורסט) וממנה התצפית הכי יפה על בקעת הירדן. אם תשאלו את מתיישבי המקום הם יספרו לכם שלמקום כוחות מיוחדים המחזקים אהבה.

image

חזרה לכביש 90 בסופה של ירידה מפותלת ומאוד פוטוגנית ואנחנו ממשיכים דרומה. שכשוך קצר בעין צדק כולל ארוחת צהריים למי שרצה ואנחנו ממשיכים לצומת בית הערבה והלאה לכביש של בקעת הורקניה. ובהמשכו ירדנו שוב לשטח עם השביל האדום שמתחיל מיד אחרי הגשר ההרוס ומלווה את נחל גורפן. כעבור כמה ק"מ על השביל האדום סטינו ממנו לשביל אחר צפוני ממנו, הדרך יפהפיה עמוסה בשינויי גובה תכופים והנה הגענו לבור עוזיהו.

image

התחברנו שוב לשביל האדום וממנו המשכנו לשמורת נחל דרגה עליון שנראית מצוין. אתנחתא קלה להפסקת קפה תחת עץ שיטה גדול ובודד ואחריו עצרנו לתצפית מרהיבה מעל מערת קשת והקניון העצום מתחתיה.

image

הימים מתקצרים בכל יום עוד קצת ואין כמו מסע חוצה ישראל להרגיש בכך ואכן השמש נעלמה ואנחנו נוסעים בחושך. חווית הנהיגה בשטח בלילה היא עוצמתית ומרשימה. יש לנסוע מעט יותר לאט, להקפיד על כללי נסיעה בשיירה ולא לרדת מהשביל המסומן. כל מעבר נראה מאתגר הרבה יותר ממה שהוא בפועל מה שמעצים את חווית הנהיגה אפילו יותר. השביל הכחול מסתיים והופך לירוק והוא זה שמוביל אותנו לחניון הלילה השני שלנו במצוקי דרגות.

image

מסע חוצה ישראל סוכות 2022 - יום 3

השמש מנצלת את זה שהחניון שלנו די פתוח ושטוח ועושה לכולנו השכמת בוקר טוב קצת יותר מוקדמת וקצת יותר חמה ממה שביקשנו. תדריך בוקר ליד הרכב שלי מול מפות פתוחות ואנחנו יוצאים לדרך ועולים על הסמ"ש הירוק. כעבור כ-2 ק"מ הגענו למעבר עם כמה הצלבות וירידות תלולות. אספתי את כולם ליד המעבר ועשינו שיעור קצר נוסף בנהיגת שטח, בחירת נתיב נכון, שילוב הילוך כוח גם בירידה חזקה ולקיחה בחשבון את זוויות הגישה והנטישה של הרכבים השונים. כעבור 3 ק"מ נוספים הגענו למעבר נחל תקוע שדורש מידה של תשומת לב ובעזרת הכוונה קרקעית כולם עברו בקלילות עם הרבה תמונות פוטוגניות.

image

המשך נסיעה וטיפוס לראש חצצון ממנו נקודת תצפית על ים המלח, מהטובות שיש כאן באזור ועל מפל חצצון מהנקודה הכי טובה שיש. הקפה על הגזיה והנוף מסביב דרמטי ומהפנט, כשים המלח פרוש תחתינו ונמוך מאיתנו בלמעלה מ-600 מטר.

image

עצרנו לביקור קצר ברוג'ום א-נקה ששימשה כנקודת תצפית ובסיס של המשטרה הירדנית משנות ה-50 ועד למלחמת ששת הימים. הנוף מרהיב ביופיו אבל השמש הולכת ונעלמת לנו ואנחנו מגבירים קצת את קצב הנסיעה עמוק בתוך המדבר כשרוב השבילים רחבים וכבושים.

image

אנחנו עמוק בתוך המדבר כשרוב השבילים רחבים וכבושים ומגבירים קצב. במצפה מדרג בתחנת אום דרג' יש מבנה חד קומתי ששימש את משטרת הגבולות הירדנית, אחת משש תחנות משמר הגבול הדרום מזרחי של יהודה בתקופה הירדנית, שהשתמשו בגמלים על מנת לפטרל בין תחנה לתחנה.

image

יצאנו מהשטח לכיוון יער יתיר, ממנו עלינו על כביש 317 והמשכנו בנסיעה לכיוון ערד. עצרנו להפסקה ארוכה יחסית לטובת קניות בסופר וחידוש מלאים לחציו השני של המסע. בתום הקניות ותידלוק הג'יפים ירדנו עם כביש 31 ונכנסנו לחניון הלילה בנחל מורג. הרוח והקור התחזקו אבל המחנה שלנו תופס צורה כשהג'יפים סודרו בצורת ח' גדולה, ח' נוספת בתוכה עם כל האוהלים ובמרכזה מדורה גדולה ומחממת. שוב בשרים על האש, מרקים על הגזיות והמון דברים טובים.

image

מסע חוצה ישראל סוכות 2022 - יום 4

מהר ומוקדם בבוקר השמש כבר עומדת לנו מעל הראש, הציוד מקופל חזרה לרכבים ואנחנו שוב בתדריך בוקר, עוברים על המסלול מול מפה פתוחה. הצגתי כמה אלטרנטיבות להמשך היום בהתאם למזג האוויר, מצב השטח וקצב הנהיגה, תדריך בטיחות, כללי נהיגה בשיירה ויצאנו לדרך לכיוון ים המלח ולצומת זוהר. פנינו ימינה ודרומה לשביל כחול ולמסלול נחל פרצים וכעבור כשלושה ק"מ נוספים הגענו לפתחו של נחל סדום ולקטע דרך קצר אבל מיוחד במינו, מפותל מאוד ומענג לנסיעה עם קירות לבנים גבוהים משני צידיו ושביל ש"מטפס" עליהם בכל עיקול. התמונות המתקבלות בנחל סדום אינן דומות לאף מקום אחר.

image

חצינו דרומה את מישור עמיעז והמשכנו עם כביש 90 עד לפניה ימינה למרפסת של צין, אליה נכנסנו להפסקת קפה.

image

כשיצאנו מהמרפסת חצינו את הכביש ועלינו על השביל השחור המוביל לתוך נחל אביה. נחל אביה מפותל ויפה עם קירות גבוהים בצידיו. כעבור כ-5 ק"מ יש מפגש שבילים עם נחל אמציהו ואנחנו ממשיכים לזרום איתו דרומה בנסיעה מהירה על שבילי חצץ דק.

image

עלינו על כביש 90 ליד חצבה והמשכנו דרומה עד ליישוב הקטן צוקים. בתדריך הבוקר אמרתי לקבוצה שאת המסלול של נחל עשוש, כ-30 ק"מ אורכו, נעשה רק בתנאי שנגיע לתחנת הדלק צוקים עד לשעה 14:00. בפועל הגענו בזמן וכעבור תדלוק וחידוש מלאים אחרון נכנסנו אל השביל של נחל עשוש ועצרנו להפסקת צהריים תחת עץ שיטה ענק.

image

הדרך בנחל עשוש מרשימה מאוד וככל שהשמש משנה את מיקומה בשמיים, כך הגוונים של הנחל הולכים ומאדימים. כשהגענו לאמפי תיאטרון הטבעי והעצום של עשוש עצרנו להפסקת קפה שלא ניתן לוותר עליה.

image

הנסיעה בשמורת נחל עשוש ברובה נעימה וקלה ולעיתים יש צורך בכיוון קרקעי כדי לעבור מכשול כלשהו. מידי פעם פגשנו מעבר מעט יותר טכני ומאתגר עבור הג'יפונים. בקטע דרך שהוא סוג של גינת סלעים, השיירה ספגה 3 פאנצ'רים ברצף מה שעיכב אותנו קצת יותר וגרר אותנו אל תוך החושך, לא משהו מפתיע עבור הטייל הממוצע. בשל החושך המשך הנסיעה היה איטי מעט יותר אבל לא באמת קשה אלא רק כזה שדורש סבלנות ועזרה הדדית בין חברי הקבוצה.

image

המסלול מסתיים במפגש עם כביש 40 איתו המשכנו עוד מספר ק"מ דרומה עד לחניון אשלים שהיה די פנוי עבורנו. ארוחת ערב אחרונה עלתה לאוויר ותחושת "סוף מסלול" אופפת את כולנו.

מסע חוצה ישראל סוכות 2022 - יום 5

זה הבוקר האחרון שלנו בטיול ואחרי ארוחת בוקר מצויינת וקפה חזק לשעות הבוקר, כולם עומדים סביבי לתדריך. יש לנו היום מסלול יפהפה וארוך של למעלה מ-120 ק"מ. השיירה יוצאת לדרך ומיד ביציאה מהחניון אנחנו נכנסים לנחל פארן על הסמ"ש האדום. כעבור כ-4 ק"מ על השביל הגענו לקניון עדה. הקניון חתור בסלע ותחילת המסלול בתוך הקניון עם עליה בסולמות וחבלים שנמצאים במקום, אבל מאחר ואנחנו ביומו האחרון של מסע חוצה ישראל ולא סתם בעוד טיול, אני מקציב לכל הסיפור חצי שעה והחבר'ה שלי האלופים עומדים בזמנים. ביציאת החבורה מהקניון חיכה להם קפה, תה ועוגיות ולאחר כמה דקות נוספות, המשכנו ללא עיכובים מיותרים עם הסמ"ש האדום דרומה לאורך שמורת הר הנגב.

image

גם כאן השבילים מהירים מאוד ואנחנו לוחצים חזק ובכיף על הגז עד למטוסי המטרה שזה סוג של בית קברות למטוסים, ומדובר באטרקציה ייחודית ומיוחדת לילדים ולמבוגרים. המשכנו לבקעת צניפים ותחת העץ הגדול בחניון הלילה שער צניפים, עצרנו לארוחת צהריים אחרונה לטיול כולו.

image

המשכנו בנסיעה מדברית דרך מישור פארן לכיוון כביש 10. רגע לפני המפגש עם הכביש נבנית כבר כמה שנים סוללה בלתי ניתנת למעבר שנמשכת לא מעט ק"מ לכל כיוון. פנינו שמאלה ודרומה ונסענו לאורכה מספר ק"מ עד שמצאנו נקודת מעבר הנמצאת בסמוך למוצב צבאי שלא תמיד מאוייש.

image

אנחנו על כביש 10 וזה מרגיש קצת חו"ל, בכל זאת, מתי יצא לכם לנסוע לאורך גבול מצרים? הנוף מקסים ואנחנו יורדים מהכביש ומטפסים לתצפית המרשימה בהר יואש ממנה ניתן לראות עמוק לתוך סיני ולמפרץ אילת וכן לירדן ולהרי סעודיה. זוהי גם נקודת הסיום של המסע המדהים שלנו. כמה מילות סיכום ופרידה, צילום קבוצתי על רקע הנוף המיוחד שמאחור והרבה חיבוקים ונשיקות.

image

תודה רבה לכולם, היה לי לעונג..
להתראות בטיולים הבאים,
קובי

לפרטי מסע חוצה ישראל בעבירות קלה עד בינונית - חנוכה 2022




תגובות

3 תגובות

1

אורח/ת - אוהד

13 בנובמבר 2022 ב 09:40

מרוצה מאוד

היה מצוין! מתוכנן היטב. ההכוונה בשטח משרה בטחון וזורמת. נהננו מאוד! גילוי נאות: גדולתו של קובי כנהג התגלתה כבר עוד בהיותו נהג נגמ"ש.

2

אורח/ת - מיכאל יוחאי

13 בנובמבר 2022 ב 14:24

מרוצה מאוד
היה מוש...3

אורח/ת - הראל

18 בנובמבר 2022 ב 14:50

היה נחמד אם עי כל תמונה הייתה מפה של האזור. תודה