שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול מנחל פרס ונחל תחמס, דרך נחל אביה ואמציהו עד לים המלח - 11/3/23

בעקבות ביקוש לטיול שיצא שבועיים קודם לכן, יצאנו עם קבוצה חדשה למסלול טיול יפהפה בשמורת מדבר יהודה, לאורך נחל פרס ובסיומו, יצאנו לקטע ראלי קצר בנחל אביה ואמציהו, עד לנקודת המפגש שלו עם ים המלח, בנקודה הדרומית ביותר שלו

image

שבת בבוקר ומזג האוויר עם קריצה ענקית לקיץ שעומד בפתח. כל המשתתפים מגיעים בזמן ולאחר תדריך קצר וכמה דגשים, אנחנו יוצאים לדרך.

image

לאחר נסיעה של כמה ק"מ מזרחה על כביש 25, פנינו לשביל המוביל להר צבאים ועצרנו לארוחת בוקר בחניון שמתחת לתצפית נעמה.

image

חזרנו לשביל הראשי ועלינו על מעלה צבאים המלווה את מסוע האשלג, בפסגתו יש תצפית יפהפיה אל המסוע וכאן אנחנו נכנסים למסלול המלווה את נחל פרס.

מסוע האשלג

כיל ים המלח, המייצרת בממוצע בכל שנה כ-3.7 מיליון טונות אשלג, הקימה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, מסוע הנפרש לאורך 18 ק"מ ומטפס מגובה 400- לגובה של 400 מטר, עד למסוף צפע ומשם מועבר האשלג ברכבת עד לנמל אשדוד וממנו לרחבי העולם כולו. המסוף אחראי על שינוע של 1.4 טון אשלג מסך התוצרת ובעצם קיומו חוסך שינוע של כ-40,000 משאיות.

image

נחל פרס

נַחַל פֶּרֶס ובערבית "וואדי פארש" הוא נחל אכזב בצפון מזרח הנגב. אורכו כ-17 ק"מ והוא זורם בכיוון דרום מזרח במקביל ומצפון למעלה תמר ולכביש 25. תחילתו בבקעת צבאים כ-3 ק"מ ממזרח לצומת צפית, ובסופו הוא נשפך לנחל תמר כקילומטר וחצי מזרחית לצומת הערבה. נהוג לחשוב ששמו של הנחל הוא על שם העוף הדורס, אבל מקור השם הוא בתרגום פונטי פשוט משמו של הנחל בערבית "פארס" שפרושו מרבד, מזרן או מיטה, כשהכוונה לעמק פרוש וסגור, המתאים לרעיית גמלים.

image

מדרגת פרס מרשימה ופוטוגנית, ומאחר והפעם כל הרכבים שאיתי בשיירה קשוחים, כמעט ולא התעסקנו בעבודות מע"צ, אלא בעיקר בצילומים של הנהגות והנהגים על רכביהם, מכל מיני זוויות פוטוגניות.

image

בהמשך עברנו גם את מדרגת מעלה צורים בדרכנו לגבי פרס המרשימים מאוד ביופיים, אך הריקים ממים.

image

בהמשך הדרך פגשנו את נחל תחמס שהוא היובל היחיד של נחל פרס. המעבר הוא ערוץ נחל מעט עמוק, שיש לעבור באלכסונים כדי להתגבר פה ושם על זוויות גישה ונטישה. כל רכב והקו הנכון לו וכעבור כמה דקות, כולם בטיפוס העלייה הדרדרתית והארוכה עד למשטח למעלה, המספק גם הוא, תצפית יפהפה.

image

סיימנו את חלקו הראשון והארוך של המסלול ואנחנו ממשיכים לחלקו השני והקצר יותר ועולים על כביש 25, פונים ימינה בצומת הערבה ונכנסים לקטע קצר של נסיעת ראלי מהירה בנחל אביה שהמשיכה לנחל אמציהו ועד לנקודה בה הוא פוגש את דרום ים המלח, שם המסלול שלנו הסתיים.

image

תודה לכל המשתתפים,
היה תענוג לטייל איתכם.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

6 תגובות

1

אורח/ת - מיחאי ואוהד

15 ביוני 2023 ב 16:17

קובי, תודה רבה על הטיול המהנה!
תודה על ההדרכה המוקפדת והנעימה!
כבר מצפים לעוד הזדמנויות לטייל אתך .

2

אורח/ת - משתתף בטיול

15 ביוני 2023 ב 16:17

תודה רבה לכולם היה מאוד מהנה וכיף

3

אורח/ת - אורן

15 ביוני 2023 ב 16:17

תןדה לכולם היה נעים וטוב

4

אורח/ת - משתתף בטיול

15 ביוני 2023 ב 16:18

תודה למדריך התותח !!

5

אורח/ת - ארז

15 ביוני 2023 ב 16:18

תודה על הכל. ניהנינו מאוד.👌

6

אורח/ת - משתתף בטיול

15 ביוני 2023 ב 16:18

קובי נשמה כיף גדול מסלול מהמם ואחלה קבוצה