שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

מרצדס SUV בטיול כביש-שטח בצפון מדבר יהודה

אנשי השירות של מרצדס יצאו בשני מחזורים לטיול כביש-שטח מודרך בצפון מדבר יהודה עם צי של מרצדס SUV מפנקים וחדישים.
סיכום טיול גיבוש ליועצי השירות של מרצדס בצפון מדבר יהודה 15-16/5/2023

image

כחלק מפעילות הגיבוש בין מרכזי השירות למוקד, החליטו בחטיבת השירות של מרצדס לארגן יום נהיגה חוויתי מקצועי ליועצי השירות של מרצדס יוקרה. כיאה ליבואן רכב מוביל יום הגיבוש נערך עם מכוניות מרצדס SUV, אז למה לא לצאת לטיול שטח במדבר, עם Mercedes GLE350/400 מתוחכמות ומפנקות בכמה רמות מעל המקובל בשוק הרכב. קישור לפרטים ומפרט טכני של מרצדס GLE.

image

את הבוקר פתחנו במתחם כלמוביל בראש העין, עם ארוחת בוקר איכותית ותדריך לקראת היום שמצפה לנו. יצאנו לחניון לאסוף את כלי הרכב שהמתינו לנו בצבעי שחור ולבן, חלוקת מכשירי קשר, מספרי ברזל, כמה כללים לגבי נסיעה בשיירה בכביש ובשטח וקדימה, אנחנו יוצאים לדרך.

image

עומסי התנועה של הבוקר על כביש 6 לכיוון ירושלים היו גם היו! אבל מתוך רכבי המרצדס הם הפריעו מעט פחות וכעבור כשעה פנינו ימינה במחלף אדומים לכיוון קידר הישנה שם ירדנו מהאספלט.
נאספנו להסבר כללי על נהיגה בשטח, חשיבות האחיזה וכמה עקרונות מנחים להתקדמות בקרקע המשתנה. הסבר קצר על מערכת ה-4X4 הנפלאה של מרצדס ועוד קצת על ההבדלים בין מערכת הנעת 4X4 לנסיעה בכביש, לבין זו שמתאימה ורלוונטית לנסיעה בשטח. מבלי לבזבז זמן נכנסנו לרכבים ונעלמנו על השביל המסומן באדום לעומק מדבר יהודה.

image

קצת על מדבר יהודה

מִדְבַּר יְהוּדָה הוא אזור גאוגרפי במזרח ארץ ישראל, בין הרי יהודה לים המלח ומוגדר מדבר צל גשם.

image

מדבר צל גשם

מדבר צל גשם היא תופעת טבע מטאורולוגית, בה נוצר מדבר למרגלות רכס הרים גשום, אשר כמות המשקעים בו נמוכה יחסית לכמות הגשם בצידו השני של הרכס (הצד המערבי של ירושלים). לפעמים ההפחתה בכמות הגשמים היא כה גדולה עד אשר יורדים בצד הפחות גשום פחות מ-200 מ"מ גשם בשנה. מבחינה בלשנית, השם צל גשם (באנגלית: Rain shadow), כשמו כן הוא, התצורה ההררית מטילה צל המונע (מסתיר) ירידת משקעים, בדומה לצל המסתיר את האור.

image

מזג האוויר לא פחות ממקסים לטיול במדבר. השביל המסומן באדום לוקח אותנו תחילה בכיוון כללי דרום מזרח, מתפתל בין שלוחות וערוצי נחל שונים וכעבור כמה ק"מ הגענו לרחבה הגדולה שלמרגלות הר מונטר.

image

הר מונטר

גובהו 524 מטר מעל פני הים, פרוש שמו בערבית הוא הצופה ואכן מפסגתו תצפית מרהיבה. זיהוי מעניין למקום הוא הר העזאזל המפורסם, ממנו השליכו את השעיר לעזאזל אל ארץ גזירה במדבר על מנת לכפר על ישראל ביום הכיפורים. הזיהוי מתאים למרחק המופיע במקורות – 12 מייל מהר הבית ויש גם שרידים לתחנות בדרך המוליכה מירושלים העתיקה לכיוון ההר.

image

הנוף מרהיב לכל כיוון והמסלול שלנו ממשיך להתפתל עם השבילים השונים. מידי פעם אנחנו פוגשים בערוצי נחל שאם תוקפים אותם מהזווית הנכונה, המכשול נעלם כלא היה, ועל הדרך ניתן להניף גלגלים גבוה באוויר ולהנות מתמונות פוטוגניות. כעבור עוד כמה ק"מ הגענו למרסבא.

image

דיר מרסבא

מנזר מרסבא, הנקרא על שם סָבָּס הקדוש (מר בערבית זה קדוש) הוא המנזר העתיק השני בגודלו במזרח התיכון אחרי סנטה קתרינה, שגם הוא שייך לכנסיה היוונית האורתודוכסית ושניהם לא נעזבו מאז בנייתם. המנזר הוקם בתחילת המאה החמישית לספירה ע"י סבאס הקדוש והוא יושב כיום מעל הגדה המערבית של נחל קדרון, מעל מי הביוב הגועשים והשוצפים.

image

נחל קדרון

נַחַל קִדְרוֹן (בערבית ואדי אַ-נַאר) הוא נחל במדבר יהודה היורד מאזור העיר העתיקה בירושלים ונשפך לים המלח סמוך ליישוב אבנת מדרום לנחל קומראן ומצפון לנחל דרגה. אורכו של הנחל כ-34 ק"מ, ושטח אגן ההיקוות שלו כ-115 קמ"ר. נחל קדרון היה במשך שנים רבות אחד הנחלים המזוהמים בישראל. סיבת הזיהום היא שפכים, בעיקר של מזרח ירושלים, המוזרמים אל הנחל ללא טיהור או אחרי טיהור חלקי בלבד. ביוני 2020, החל מיזם שיקום הנחל הכולל הנחת תשתית הולכת שפכים חדשה, פינוי פסולת בניין ואשפה וקליטת כל השפכים במתקן טיהור השפכים אוג סמוך לצפון ים המלח.

image

ירדנו מהמרסבא לכיוון בקעת הורקניה והדרך שפעם היתה שביל הפכה היום לאתר בניה עם דרך רחבה ומהודקת לטובת כל המשאיות והכלים הכבדים שעוסקים כאן בעבודות הפיתוח, בסופה פגשנו את כביש הבוקע החוצה את בקעת הורקניה ופנינו איתו צפונה לכיוון המפגש עם כביש 1 ומשם למסעדת בשרים מצויינת בכפר אדומים, אקורד סיום נהדר ליום מקסים.

image

תודה לכלמוביל ובעיקר למשתתפים, היה תענוג לטייל יחד

גלריית תמונות מהיומיים:



תגובות

1 תגובות

1

אורח/ת - גיל

07 ביוני 2023 ב 19:55

היה מעולה ומדהים

תודה רבה על הארגון, החבר'ה לא מפסיקים לדבר על האירוע.

שיתפתי את הלינק בקבוצת הווטצאפ של היועצים

ניפגש באירוע הבא