שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול ג'יפים מעין תאופיק, דרך נחל דישון לקרן נפתלי - 29/7/23

קיץ וחם מאוד, אבל בשביל זה יש מלא מעיינות ומים זורמים מפוזרים ברחבי רמת הגולן ורק צריך לדעת להגיע אליהם. פרט לכך, יש ים של עצים שעושים צל ומאחר ורוב הזמן אנחנו בנסיעה, אנחנו נהנים מאוויר קריר שיוצא מה..מזגן. בקיצור אין באמת סיבה להישאר בבית, אז יצאנו בשיירה ארוכה לטיול מקסים ומרענן עם חבורה נהדרת

image

נפגשנו בשעה 09:00 בבוקר בעין תאופיק, ממנה תצפית יפהפיה על הכנרת מדרום מזרח ופתחנו בארוחת בוקר בצל העצים. בסופה עברנו תדריך עם מפה פתוחה על המסלול שמחכה לנו, חלוקת מספרי ברזל ומכשירי קשר ויצאנו לדרך.

image

תחילת הדרך יורדת בשביל הירוק בקצהו הדרומי של הר נמרון, הדרך דרדרתית והנוף הנשקף ממנה מרהיב.

image

באמצע הירידה החננו את הרכבים ואחרי הליכה קצרה הגענו להפסקת רחצה והתרעננות בעין שריר.

image

עין שוירח

עין שוירח או בשמו הקודם, עין שריר, הוא מעיין הנמצא במצוקי האון על המורדות הדרומיים של רמת הגולן, בסמוך לדרך העולה מקיבוץ האון לעין תאופיק. מי המעיין נאגרים בבריכת בטון ארוכה שנבנתה בשנת 1944 ע"י פרסים בהאים מהכפר סמרה (היום קיבוץ האון) כדי לשמש להשקייה. הבריכה שופצה ע"י ירח פארן, מתושבי קיבוץ האון, שעל שמו נקרא כיום המעיין בשילוב השמות "שריר" ו"ירח".

image

חזרנו לרכבים והמשכנו לרדת עם השביל עד לאנדרטת הטייסים הטורקים.

אנדרטת הטייסים הטורקים

אנדרטה זו הוקמה על ידי ממשלת טורקיה בחודש מאי 1914, לזכרם של שני טייסי חיל האוויר הטורקי שנפלו כאן בהתרסק מטוסם במהלך טיסה מדמשק לירושלים ביום 27 בפברואר 1914. הטיסה החלה באיסטנבול ויעדה הסופי היה קהיר. זו היתה טיסה במסגרת "תחרות" בין המעצמות הגדולות על מנת להרשים בהישגים בימי ראשית הטייס. הטייסים מהמנוסים ומהבכירים בחיל האוויר של האימפריה העותמנית - לא הכירו את משטר הרוחות באיזור זה. כאשר הגיעו למצוק התחוללה כאן סערה, רוח מזרחית - שרקיה - שטלטלה את המטוס וריסקה אותו לקרקע. גופות הטייסים הובלו ברכבת מצמח בטקס מרשים ונקברו בדמשק במסגד צלאח א דין וליד קברו.

image

יצאנו מהשטח ועלינו על כביש 92 שמלווה את הכנרת מצידה המזרחי, עברנו את בקעת בית צידה וטיפסנו לישוב כרכום, ממנו נכנסנו לדרך נוף הירדן ההררי המלווה מלמעלה את נהר הירדן והנוף ממנו יפהפה ונראה למרחוק.

image

עצרנו להפסקת התרעננות נוספת בגשר כפר הנשיא, מי נהר הירדן קרים מאוד וזורמים בחוזקה בנקודה זו, עצים ענקיים מספקים לנו צל נהדר ויחד עם אבטיח קר מי זוכר שחם מסביב.

image

חצינו את גשר בנות יעקב וירדנו ממנו שוב ליד בית המכס התחתון, שם התחברנו שוב לשביל שמלווה את נהר הירדן צפונה.

image

אחרי גשר הפקק ובצמוד לקיבוץ חולתה, התחברנו לשביל שמלווה את נחל דישון והמשכנו איתו מערבה. עלינו שוב על האספלט, חצינו את כביש 90 ונכנסנו לשמורת נחל דישון, בה נהננו מנסיעה בדרך יפיפיה ועמוסה בצמחייה לאורך השביל המלווה את הנחל.

image

עלינו לנסיעה קצרה על הכביש המוביל לצומת ישע ועצרנו לארוחת צהריים מאוחרת, בחניון האלה תחת עצי ענק בני מאות שנים.

image

לאחר הארוחה יצאנו למקטע האחרון של המסלול, חזרנו מעט לאחור לגן לאומי קרן נפתלי ועלינו על שביל צר, שמלווה את השלוחה כולה של ההר ממזרח, ממנו נשקפת תמונת נוף מרהיבה על עמק החולה.

image

תודה לכל המשתתפים,
להתראות בטיולים הבאים.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

1 תגובות

1

אורח/ת - טליה

03 באוגוסט 2023 ב 09:45

תודה רבה לקובי על טיול מקסים. למרות החום היה לנו מאד כיף ונעים. נשמח לחזור ולטייל איתכם