שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > הדרכות נהיגה

סיכום הדרכה נהיגה של מועדון סוזוקי - הר חורשן, 2/9/22

הנוף הירוק של הר חורשן ביחד עם חבורה גדולה ובשלוש קבוצות של סוזוקים - צבעוניים משכיחים את חום הקיץ ואת הזיעה הניגרת – עוד הדרכת נהיגת שטח של מועדון סוזוקי של היבואן, בהר חורשן הייתה כיף גדול!

הדריכו: גיא זילברמן, חיים זרזר ודרור ברלי

image

זה כבר הפך לשגרה, ועדיין כל פעם מחדש אנחנו מתפעלים ונהנים לראות את הג'ימני (והגרנד-ויטארה, קצת ותיקה, אבל עדיין נותנת בראש!) בשטח – קטן קטן, אבל "עם כזה" – רכב שטח אמיתי שלא מתבייש להסתכל בלבן של הפנסים לגדולים, חזקים ויקרים ממנו. אבל הג'ימני גם דורש ידיים מיומנות שינהגו בו ויידעו להוציא ממנו את כל מה שהוא יודע לתת – והוא יודע המון. מהצד השני של המשוואה, הג'ימני הוא בית ספר אדיר לנהיגת שטח, ישיר, בוטה, נטול פילטרים, ובהחלט מצריך שתהליך הלמידה, לפחות בהתחלה, יתבצע תחת עין פקוחה של מדריך. במיוחד כאשר חלק לא קטן מהבעלים החדשים נטולי נסיון בשטח.

image

בדיוק לכבוד זה קיימות הדרכות נהיגת השטח שבעלי סוזוקי 4X4 מקבלים במתנה מהיבואן, חברת מכשירי תנועה. וכך חיים, גיא ואנוכי, מגיעים בבוקרו של יום שישי לרחבת החניה בכניסה למושבה בת-שלמה הישנה, והסוזוקים הקטנים מתקבצים סביבנו אחד-אחד. קוביות צבעוניות ומתוקות עם פוזה שלא ניתן לטעות בה – גורי ג'יפים קטנים, מתוקים אבל מה-זה שובבים, כאלה שיודעים גם לנשוך וחזק.

image

בדיקת נוכחות קצרה, ואנו יוצאים בשיירה ארוכה ללוקיישן הרגיל שלנו בצל העצים לצד השביל הירוק המטפס לפסגת הר חורשן. החבורה מוציאה כסאות ומחצלות ומתיישבת סביב חיים שמרביץ בהם את פרק התיאוריה הלא-קצר בכלל (שכולל הבנה של מושגים כמו אחיזה, דיפרנציאלים, בקרת יציבות, בקרת משיכה, הילוך כוח, מתלים, זויות מרכב, צמיגים ועוד ועוד מונחים ו"קללות" מעולם הג'יפים) שלאחריו, אנו מחלקים אותם לשלוש קבוצות ויוצאים להתקוטט עם מכשולים וללמוד הלכה למעשה כיצד לנצח אותם.

image

image

מטפסים ב"נקיק", מתרגלים שיפוע צד, יורדים שיפועים, מתעמתים עם מדרגות והצלבות, עוברים על רצועות ושאקלים ושאר כלי משחית ואבזרי חילוץ - והזמן עף בלי להרגיש. למרות שחם, למרות שמזיעים, כל יציאה לשטח היא כיף גדול ועבור מרבית רוכשי הג'ימני החדשים נפתח כאן עולם חדש ומסעיר של תחביב ממכר.
עוד הדרכה הסתיימה בהרגשה מצויינת שהתווספו לתחביב שלנו עוד כמה ג'יפאים חדשים עם תשוקה לשטח שעכשיו גם מכירים טוב יותר את כלי הרכב ואת עקרונות נהיגת השטח, והם מוכנים להתחיל להצטרף לטיולי המועדון ולטיולים בכלל ולהינות מהיכולות של רכב השטח הנהדר הזה.

שמחנו להרביץ בכם את התורה ונהנינו מחברתכם. מצפים בקוצר רוח לפגוש אתכם שוב בטיולים.

הרשם לדיוור מועדון

image

מונחים לחיזוק ההדרכה - ויקישטח:

דיפרנציאל, ירידה, עלייה, שיפוע, שיפוע צד, בקרת אחיזה, בקרת יציבות, ABS, ESP, מנוע

הדיפרנציאל - אי אפשר בלעדיו אך צריך לדעת לחיות איתו

שימוש בנעילת דיפרנציאל

1669814209338

סיכום של טיפים לנהיגה בשטח:

טיפ לטיפוס עלייה

טיפ לירידה תלולה

טיפ לשבילים המהירים

טיפ שיפוע צד

טיפ ציוד בשטח

1669814214498

העמקה: מערכות הבטיחות ברכב:

הפתרון הטכנולוגי – בטיחות פאסיבית ו- ABS

הפתרון הטכנולוגי – בקרת אחיזה ובקרת יציבות

טיפ נהיגה: לנתק או לא לנתק

1669814225472



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן