מזרח ירדן

דף 2 מתוך 3
פיצוץ בצמיג - העלאת צמיג על הג'נט באמצעות בנזין
פיצוץ בצמיג - העלאת צמיג על הג'נט באמצעות בנזין

בלב מדבר החיג'אז - מזרח ירדן, שאפילו פנצ'ר-מאכר ערבי נמצא במרחק של מאות קילומטרים, אין ברירה אלא להעלות צמיג בחזרה על החישוק (ג'נט) באמצעות פיצוץ מהיר של בנזין.

מזרח ירדן - לעומק של חצי האי ערב 2/2012
מזרח ירדן - לעומק של חצי האי ערב 2/2012

מסע מדהים בחמדות, חול, טרשים, מצודות עתיקות, מסתורי המדבר וימות מלח מוצפות במים. אבל לא רק... גם פוליטיקה, איסלם, גיאולוגיה, גיאוגרפיה והרבה נפט! 1,250 ק''מ של שטח, 4 ימים והספקנו הכול (ובזמן) בזכות חבורת מטיילים לתפארת. צילום: לי אורן. הדריך: עופר אוגש.

המדבר של חצי האי ערב - מזרח ירדן ינואר 2011
המדבר של חצי האי ערב - מזרח ירדן ינואר 2011

המון חוויות מיוחדות ומאות של קילומטרים של נהיגה כל יום דחוסים לתוך מסע מיוחד של 4 ימים בלב המדבר הערבי. סיכום של מסע מיוחד של לב השממה של מזרח ירדן, היכן שאיש לא גר, המרחבים פתוחים ורק הגבולות בין ירדן לשכנותיה - ערב הסעודית, עיראק וסוריה עוצרים אותנו.

הכי רחוק שיש: המסע האתגרי למזרח ירדן - נובמבר 2010
הכי רחוק שיש: המסע האתגרי למזרח ירדן - נובמבר 2010

חבורת ג'יפאים מישראל יצאה ללב המרחבים העצומים של המדבר הערבי וגילתה כי מדבר הוא לא רק שממה. השקיעה הראשונה, עוד בטרם שקעה השמש ועוד בטרם התחלנו את הטיפוס מזרחה, הייתה הסיפתח והאירוע המגבש, מאות הקילומטרים יחד גרמו לחבורה להיות טור מהיר.... והתמונות פיצוץ! תודה לרונית הצלמת ולכל הצלמים מהקבוצה, תודה לחבורת רונן שסגרה את הטור, תודה לבשלנים, לרקדן ולרקדנית ותודה לכולם על מסע מהנה ביותר. הדריך: עופר אוגש

מזרח ירדן - מסע שבועות 2010
מזרח ירדן - מסע שבועות 2010

המסע למזרח ירדן הוא אתגרי ועוצמתי! נסיעה של מאות קילומטרים ביום ללב השממה של המדבר הערבי. נגיעה או כמעט נגיעה בגבולות של ערב הסעודית, עיראק וסוריה, ביקור בשכיות חמדה שיש רק בלב המדבר והתמודדות עם תקלות והפתעות. מסע שכזה יכול להצליח רק בזכות המשתתפים והחיבור שלהם לרכב, לטבע והגיבוש החברתי. צילמו: תמר, נחומי, זינגר ומירה. הדריך: עופר אוגש.

רכבת האמונה - 100 שנה לרכבת החיג'זית
רכבת האמונה - 100 שנה לרכבת החיג'זית

מוזיאון ארץ- ישראל שבתל אביב מציג תערוכה חדשה המגוללת את סיפור בנייתה של הרכבת החיג'אזית שנוסדה על ידי הסולטן הטורקי עבדול חמיד השני, כחלק מהרעיון הפאן איסלמי ומתוך שאיפה לאפשר לעולי רגל מוסלמים להגיע לשתי הערים הקדושות לאיסלאם: מכה ומדינה דרך חבל חיג'אז שבחצי האי ערב.

יומן מסע - מזרח ירדן - 6/2/08
יומן מסע - מזרח ירדן - 6/2/08

מסע אתגרי ומדהים למזרח ירדן עם ההפתעה המיוחדת של ימות המלח המוצפות במים (בדרך כלל יבשות).
נסיעות ארוכות (400-450 ק"מ ליום) לשממה המוחלטת של מזרח וצפון מזרח ירדן (הידית של ירדן) מאפשרות להינות מהמדבר הצחיח ולגלות את קסמיו.
צילם: קובי יוגב, הדריך: עופר אוגש

ירדן   וציר הנפט - כתבה ממסע ג'יפים במזרח ירדן
ירדן וציר הנפט - כתבה ממסע ג'יפים במזרח ירדן

דויד נווה, מומחה לנפט, מורה דרך ואיש בתי הזיקוק בחיפה, השתתף במסע הארוך למזרח ירדן וחזר עם כתבה על הצינור העירקאי, הצינור הערבי ומה שבניהם.

הרכבת החיג'אזית - סיפורה של הרכבת בדרך למצוות החאג' במכה
הרכבת החיג'אזית - סיפורה של הרכבת בדרך למצוות החאג' במכה

דויד נווה השתתף במסע ג'יפים למזרח הממלכה ההאשמית של ירדן וחזר עם שתי כתבות מקיפות: על צירי הנפט והרכבות אשר חוצים את ירדן. המסע חצה את תוואי הרכבת החיג'אזית מספר פעמים, ישן ליד חאן דרכים ישן על דרך החאג' למכה וסיים בביקור במוזיאון הרכבת החיג'אזית שברבת עמון.

כתבות ותמונות חדשות - מסעות ג'יפים - מזרח ירדן
כתבות ותמונות חדשות - מסעות ג'יפים - מזרח ירדן

הרכבת החיז'אית, ציר הנפט, מצודות על הדרך לבגדד והרבה מאוד מדבר ושממה במזרח ירדן.

תמונות ממסע ג'יפים למזרח ירדן - 29/11/07
תמונות ממסע ג'יפים למזרח ירדן - 29/11/07

1,750 ק"מ ב-4 ימים - אורך הסיבוב מתל אביב עד 75 ק"מ מגבול עיראק וחזרה לתל אביב. "בדרך" נכנסנו לירדן דרך מעבר גבול ערבה, טיפסנו בדרך המלך לאזור של ואדי ראם ומשם בטיפוס קשה דרך "מעלה בובה" לרמת המדבר, המשכנו לחמדות של דרום מזרח ירדן עד הגבול עם סעודיה וצפונה לקע ג'עפר, נסענו מזרחה לקצ'ר בורקו ולציר הנפט, חזרנו לאל-אזרק, ביקרנו במצודות שעל דרך בגדד-רבת עמון ודרך רבת עמון ירדנו לבקעה הירדנית. הדריך: עופר אוגש

המסע למזרח ירדן - סוכות 2007
המסע למזרח ירדן - סוכות 2007

מעקבה למדבר הדרומי, דרך הגבול המזרחי עם ערב הסעודית ועיראק בצפון עד לחזרה מערבה דרך מצודות המדבר ורבת עמון.
יומן המסע המפורט של יוסי טל ממסע של 1,200 ק''מ ב-4 ימים.

תמונות מהמסע למזרח ירדן - סוכות 2007
תמונות מהמסע למזרח ירדן - סוכות 2007

הטיול למזרח ירדן החל בערב הכנה שאנשים לא רצו להיפרד ועברו מגיפ לגיפ לראות את השפצורים האחרונים, נמשך במפגש מוקדם בבוקר במעבר הגבול. נסענו לדיונות להשתולל מעט ובסוף היום טיפסנו את מעלה בובה האתגרי, המשכנו בנסיעה מהירה על ימות מלח וחמדות מדהימות - הרגשה נפלאה בדיוק כמו על הירח. פתחנו פנצ'ריית שטח והחלפנו לשרון צמיג, ראינו את עירק באופק, דרכנו על אדמת ערב הסעודית וסיימנו את הטיול בארוחה מצוינת בעמאן.
צילומים: יוסי טל.

הכי מזרחה שיש
הכי מזרחה שיש

כששאלתי את צביקה הג'ינג'י מה דעתו לשנות את מסלול הטיול הקרוב שלנו ולהעמיק מזרחה לכיוון הגבול עם עיראק, הוא מיד נעתר. כך מצאתי את עצמי מסביר לסוכן הירדני למה אנו מבקשים אישור נסיעה לאורך הגבול הסורי לכיוון עיראק וחזרה מערבה לאורך הגבול הסעודי – מזל שיש שם מצודה עתיקה בדרך שיכולה לשמש תירוץ טוב לביקור תיירים.

תמונות מהמסע למזרח וצפון מזרח ירדן - שבועות 2007
תמונות מהמסע למזרח וצפון מזרח ירדן - שבועות 2007

מסע של 4 ימים שהתחיל בטיפוס אתגרי מזרחה, 450 ק''מ נהיגה ביום השני למסע, ''רק'' 430 ק''מ ביום השלישי למסע וליום הרביעי לא נשאר...
חוויות תיקונים, גרירות, שקיעות ובעיקר נסיעה במרחבי השממה של ירדן (והעיקר: שלא ויתרנו... אפילו לא על שחיית הלילה בבריכה).
הדריך: עופר אוגש

יומן התמונות מהמסע הכי מזרחה שיש - מאי 2007
יומן התמונות מהמסע הכי מזרחה שיש - מאי 2007

כדי לגלות מקומות רחוקים דרוש אומץ וכמובן הסכמה להרפתקאה מכל המשתתפים במסע. התוכנית המקורית הייתה מסע ''רגיל'' של 5 ימים במזרח ירדן (עד כמה שניתן לקרוא למסעות הללו רגילים). אבל מבט במפה בחלק של ה''ידית'' של ירדן העלה בנו את הרצון לנסות ולמצוא את ק'צר בורקו - המצודה שהיתה כנראה הכי דרום-מזרחית באימפרייה הרומית! וכך היה: ביום נהיגה ארוך (כ-450 ק''מ) לאורך הגבול הסורי, כמעט עד עיראק וחזרה לאורך ציר הנפט הישן שמגיע מסעודיה הגענו למצודה רומית בקצה אגם מלא מים בלב המדבר. תודה לחבורה הנפלאה שהסכימה לנסוע מזרחה אל הלא נודע (וגם לחזור 150 ק''מ מערבה לאורך הטילטולים של ציר הנפט הישן). הדריך: עופר אוגש

חניון כלי הרכב של המלך חוסיין
חניון כלי הרכב של המלך חוסיין

בפאתי רבת עמון קיים מוזיאון בעל מבנה אחד - שהוא בעצם מגרש החניה לצי רכבי האספנות של המלך חוסיין. כל כלי הרכב מצוחצחים, מתודלקים ומוכנים לנסיעה ורק מחכים למלך שרק יבוא וייתן בגז. אה... ויש גם מסכי פלסמה שמראים את המלך נותן בגז.
איזה כיף להיות מלך!
צילמו: יורם קראוס ועופר אוגש

שוקעים  בבוץ הירדני - סרט ממסע לצפון מזרח ירדן
שוקעים בבוץ הירדני - סרט ממסע לצפון מזרח ירדן

התוכנית הייתה לצאת למסע לא שיגרתי עם חבורה שכבר טיילה בכל המסלולים בירדן (כמעט). יצאנו לדרך במעבר הגבול הצפוני והתחלנו בטיפוס מזרחה על הרי הגלעד כך שלתוך רבת עמון נכנסנו דרך השטח. חצינו את הכרך הענק של רבת עמון וחזרנו לשטח עד לקצ'ר טובה ומשם בנסיעה לילית ארוכה עד אזרק. וכל זה רק ביום הראשון למסע...

מצודות המדבר שבמזרח הממלכה ההאשמית של ירדן
מצודות המדבר שבמזרח הממלכה ההאשמית של ירדן

ממזרח לדרך המלך ולאוטוסטראדת המדבר שבממלכה ההאשמית של ירדן מתחילה השממה - מישורי חמדה אינסופיים ללא צמחייה, ערוצי נחלים רחבים שבהם צומחים שיחים ועצים המסוגלים לשרוד בתנאי המדבר הקשים, גם לאורכן של שנים שחונות לגמרי. אך בין לבין, מתוך הפאטה-מורגנה (אשליית מים במדבר) ניצבות ובולטות מצודות המדבר... צילמו: יורם קראוס ועופר אוגש כתב: עופר אוגש, אתר השטח הישראלי - מאי 2006

תמונות מהמסע למזרח ירדן - מאי 2006
תמונות מהמסע למזרח ירדן - מאי 2006

כמעט 1,000 ק''מ בשממה במזרחה של הממלכה ההאשמית! התחלנו במעבר הגבול בערבה, ובטיפוס אתגרי ממזרח למדבר הדרומי עלינו לרמת המדבר ללילה קסום לצד חאן עתיק בדרך למכה. ביום השני ירדנו מזרחה ובנסיעה על מישורי החמדה לאורך הגבול הסעודי עלינו עד לקע ג'עפר (ימת המלח הגדולה במזרח התיכון). נסענו בימה היבשה של אל-אזרק וביקרנו במצודות עתיקות שבין בגדד - דמשק ורבת עמון. ביום הרביעי ביקרנו במוזיאון המכוניות של המלך חוסיין שברבת עמון ובעתיקות המפוארות של ג'רש. הכתבה המלאה - בהמשך.... הדריך: עופר אוגש, מאי 2006

דף 2 מתוך 3