שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > הדרכות נהיגה

סיכום הדרכת נהיגת שטח למועדון JEEP ביער בן שמן 18.2.2022

התקבצנו ב"כיתת הלימוד" הקבועה שלנו בין עצי יער בן שמן עם קבוצה חדשה של רוכשי ג'יפ. כולם שמחים ונרגשים אבל ביננו, אין להם עדיין באמת מושג עד כמה החבר המסוקס שזה עתה רכשו, הולך להיכנס להם לחיים ולסחוף אותם למקומות טובים עוד יותר.
סיכום הדרכת נהיגה בשטח טרשי של מועדון JEEP - מתנת סמלת, יבואנית ג'יפ לישראל.

image

"כיתת הלימוד" שלנו ביער בן שמן, זו שהזכרתי כבר בפתיח, מארחת מידי סוף שבוע, כל סוף שבוע, כמה וכמה קבוצות של מודרכים, כאלה שרכשו רכבי 4X4 חדשים מהיבואנים השונים בארץ, מאות רבות של רכבים ומודרכים בחודש, ואלפים מידי שנה. אני אדריך היום את המאושרים החדשים שרכשו רכבי Jeep קשוחים ונאים, כאלה שיודעים שקנו את הטוב ביותר בכל הקשור לעולם השטח, לנהיגת שטח ולטיולי שטח מאתגרים.

image

אנחנו מארגנים מעגל של כיסאות עם כוס קפה או תה ביד ולאחר סבב היכרות קצר אני פותח בהרצאה תיאורטית, בה אני נוגע בנושאים רבים הקשורים כולם לנהיגת שטח, עם דגשים לרכבי Jeep שתמיד יודעים לעשות את הכל קצת יותר טוב ועם נהג מיומן, אפילו די בקלות. דיברתי על אחיזה בקרקע ועל חשיבות הצמיגים, על הכוחות שפועלים על הרכב ואיך ננצל אותם לטובתנו, איפה צריך לשים את הגלגלים, כמה רחוק להביט קדימה ומה הקו הנכון לעבור מכשול. דיברנו גם על מערכות ההנעה של הרכב, מכניות ואלקטרוניות ואיך בעצם כולן עומדות לרשותנו ומה הדרך הנכונה להשתמש בהן. בתום שעה ומשהו נכנסנו לרכבים ויצאנו לתרגל בשטח.

מערכות הבטיחות ברכב:

הפתרון הטכנולוגי – בטיחות פאסיבית ו- ABS

הפתרון הטכנולוגי – בקרת אחיזה ובקרת יציבות

טיפ נהיגה: לנתק או לא לנתק

image

רגע לפני התרגול הראשון, המשתתפים קיבלו הסבר מפורט על ישיבה נכונה ברכב, אחיזת ההגה, המרחק ממנו ואיפה באמת כדאי וחשוב שנשים את כף רגלנו השמאלית.

image

התחנה הראשונה שתרגלנו היא עלייה תלולה - מפותלת ומחורצת, כזו שדורשת מהנהג תכנון נכון של ציר הטיפוס שלו, בעזרת מבט רחוק קדימה ושימוש נכון בדוושת הגז, כזו שתאפשר למערכת ה-4X4 המצויינת של Jeep לטפס למעלה בקלילות. מאחר ואנחנו בהדרכת נהיגת שטח בסיסית עברתי על הדגשים לטיפוס הנכון ביותר, כזה שיאפשר לנהג וג'יפו לטפס בקלות ובמהירות, ובכל זאת, מאחר וב-Jeep עסקינן, יותר מזה, ב-Wrangler וב-Rubicon, אני מראה למשתתפים שגם אם ננסה לטפס את המעלה באופן המסובך והמאתגר ביותר שהעלייה הזו יכולה להציע, לא נגיע לקמצוץ מהיכולות האמיתיות שלו.

image

החלק השני של תחנה זו הוא ירידה של אותו קטע דרך מחורץ. הכרות עם הילוך הכוח של ה-Jeep והבנה שהוא יעיל מאוד בעליות ולא פחות מכך בירידות תלולות ומחורצות. כולם ירדו תוך כדי הנפת גלגל או שניים באוויר (הצלבה) והחששות הפכו במהירות לקריאות התפעלות נרגשות.

ויקישטח:

דיפרנציאל, ירידה, עלייה, שיפוע, שיפוע צד, בקרת אחיזה, בקרת יציבות, ABS, ESP, מנוע

הדיפרנציאל - אי אפשר בלעדיו אך צריך לדעת לחיות איתו

שימוש בנעילת דיפרנציאל

image

המשכנו לתרגול נסיעה בשיפוע צד (שפ"צ) תוך הסברים מה מותר ומה אסור לעשות כשנכנסים לאחד שכזה ועובדה חשובה שכדאי לזכור והיא שגם הג'יפ הכי טוב בעולם, עלול להתהפך על צידו ברגע אחד קטן של חוסר תשומת לב לדרך או בקבלת החלטה שגויה של הנהג שכן ה"אינסטינקטים" שלנו לא תמיד משתלבים עם כוחות הפיסיקה ולעיתים, כמו במקרה של שיפוע צד, אפילו מנוגדים להם.

image

עצרנו להפסקת קפה ונשנושים ולאחריה המשכנו לתרגול עליות וירידות תלולות יותר או פחות בתוואי שטח וקרקע משתנים. יש כמה עליות שונות ואנחנו בוחנים אותן במבט ובליווי הסברים ומנסים להבין האם זו עלייה רלוונטית עבורנו או לא? במהלך התרגולים כולם מכירים בחשיבותה של התנועה המתונה והרציפה ומבינים עם כל רגע שעובר, עד כמה ה-Jeep החדש שלהם יוכל לקחת אותם עמוק לשטח.

image

סיימנו את התירגולים ונשאר לנו זמן נוסף להנות ממזג אוויר נהדר אז יצאנו לסיבוב קצר בשבילי היער, קצת בוץ וסלעים והמון פרחים מסביב, קדימון עדין וקל לקראת מה שמצפה למשתתפים עם החבר החדש שלהם.

טיפים לנהיגה בשטח:

טיפ לטיפוס עלייה

טיפ לירידה תלולה

טיפ לשבילים המהירים

טיפ שיפוע צד

טיפ ציוד בשטח

image

תודה ענקית למשתתפים ולהתראות בשטח...



תגובות

3 תגובות

1

אורח/ת - ענת

07 ביוני 2022 ב 13:17

היה מעולה תודה רבה

2

אורח/ת - אבי

07 ביוני 2022 ב 13:18

היה נחמד מאוד ותודה

3

אורח/ת - יובל

07 ביוני 2022 ב 13:19

לכל המשתתפים בהדרכה המקצועית של המדריך קובי
היה מאוד מרשים מורג לימדתי דברים שלא ידעתי
תודה לקובי על התמונות ולכולם